نقش مشاوران املاک در قیمت سازی بازار مسکن

نقش مشاوران املاک در قیمت سازی بازار مسکن به گزارش فراز برج، تسنیم نوشت: نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان ˮمعاملات غیرصوری در بازار مسکن نداریمˮگفت: مسکن جای شوخی کردن نیست و نباید با نیاز افراد جامعه شوخی نماییم.


داوود بیگی نژاد با اشاره به اینکه در منطقه ۴ و ۵ هر کدام حدود ۱۳۰۰ مشاور املاک فعالیت دارند، اظهار داشت: معاملات غیرصوری در بازار مسکن نداریم.
وی ادامه داد: هر موضوعی که منجر به امضای قرارداد شود از نظر محاکم یعنی اینکه معامله ای انجام شده است.
وی اشاره کرد: تا سال ۹۲ در بخش مشاوران املاک حدود صنفی داشتیم و این مانع می شد تا تعداد مشاوران املاک بصورت قارچ گونه افزایش یابد. در آن زمان حدود ۲۰۰۰ بنگاه املاک در تهران داشتیم.
وی با بیان "این تعداد مناسب بود"، اشاره کرد: از این جهت خوب و مناسب بود که مشاوران املاک معاملات مردم را جهت می دادیم و معامله ای ایجاد نمی کردیم.
نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: با عنایت به اینکه تعداد قراردادهای مسکن با تعداد مشاوران املاک سنخیت داشت عملا آهسته و پیوسته اتفاقات ملکی روی می داد و ما هم از آن ارتزاق می کردیم. اما با برداشته شدن حدود صنفی این امکان برقرار شد هر کسی می خواهد وارد مجموعه مشاوران املاک شود.
بیگی نژاد در واکنش به این مساله که شاید یکی از دلیلهای دولت برای برداشتن حدود صنفی ایجاد اشتغال بوده است، افزود: باید بدانیم که مسکن جای شوخی نیست، نباید با مسکن و نیاز افراد جامعه برای داشتن سرپناه شوخی نماییم.
وی افزود: نباید به صرف اینکه می خواهیم اشتغالزایی نماییم و کارهایی را انجام دهیم بیاییم و اجازه دهیم هر کسی می خواهد وارد این صنف شود. این رویکرد صحیح نبوده و بطورکامل اشتباه است. چون این افراد برای ارتزاق از این راه مجبورند یک سری فرمول ها و حرکات را انجام دهند.
وی با اشاره به شرکت های سدسازی اظهار داشت: در موضوع سدسازی این اتفاق افتاد؛ در یک دوره ای سدساز شدیم، اما الان همان شرکتها چه می کنند؟ الان بسیاری از این شرکتها دیگر سدساز نیستند وارد حوزه ساخت و ساز مسکن شده اند.
نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: تنظیم گری در اتحادیه ها به خاطر موضوعات پیش آمده با شکست مواجه گردید و عملاً اتحادیه ها این اختیار را نداشتند کسانیکه وارد این مجموعه شوند را آنالیز کرده و اجازه ورود را ندهد. طبق قانون اینها هر آن کس برای مشاوری می آمد می توانست وارد صنف شود.
بیگی نژاد با اشاره به اینکه ۱۲ هزار مشاور املاک مجوزدار در ۲۰ منطقه بعلاوه شمیران داریم، افزود: بصورت میانگین این عدد را اگر در عدد ۵ ضرب شود تعداد شاغلان در بنگاه های املاک مشخص می شود. یعنی حدود ۶۰ هزار نفر. به این تعداد حدود ۳۰ درصد بدون مجوز اضافه می شود که حدوداً ۸۰ هزار مشاور املاک خواهد شد.
۲۲۳۲۲۵


1402/06/19
12:00:54
5.0 از 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان