اختلاف نظر بین وزرا سیمان در بورس می ماند؟

اختلاف نظر بین وزرا سیمان در بورس می ماند؟ فراز برج: در صورتیکه وزیر راه و شهرسازی طی چند روز گذشته بر خروج سیمان و فولاد از بورس تاکید کرده امروز وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت از ادامه عرضه ها در بورس حمایت کرده است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، طی نیمه نخست سال ۱۴۰۰ وزارت صمت برای پیش برد سیاست های مربوط به اصلاح ساختار و الزام همه واحدهای تولیدکننده سیمان به عرضه محصول در بورس کالا، در ابلاغیه ای اعلام نمود که هرگونه خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا ممنوع بوده و همه واحدهای تولیدکننده سیمانی که تا حالا در بورس پذیرش نشده اند باید ظرف دو هفته در بورس پذیرش و مبادرت به عرضه محصول خود کنند. بدنبال این اقدام، به تدریج قیمت سیمان که تا مرز ۱۰۰ هزار تومان در هر کیسه رسیده بود، سیر نزولی به خود گرفت.
اما این همه ماجرا نبود و بعد از عرضه سیمان در بورس، انجمن بتن سازان و انبوه سازان همچون در اول صف منتقدان نسبت به این سیاست دولت قرار گرفتند و مخالفت خود با عرضه سیمان در بورس را با دلایلی همچون گرانی و دلال بازی مطرح نمودند.
به هر حال دو سال از انتقادات گذشت و دولت نسبت به عرضه سیمان در بورس نه فقط عقب نشینی نکرد بلکه از این سیاست حمایت هم کرد.
اختلاف نظر بین وزرا
اخیراً مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی که تا یک ماه دیگر وارد یک سالگی دوره وزارت خود می شود، نسبت به عرضه سیمان و فولاد در بورس جبهه گرفته و تاکید کرده که باید این دو محصول از بورس کالا بیرون بروند.
وی روز گذشته نیز باردیگر بر این نظر خود پافشاری کرده و گفته است که «با خروج خودرو از بورس کالا شاهد اتفاقات خوبی در این بخش بودیم و معتقدم این اتفاق برای سیمان و فولاد هم می افتد. چرا باید سیمان و فولاد با قیمت جهانی در داخل فروخته شود؟»
به گفته بذرپاش، «عرضه سیمان و فولاد در بورس کار غلطی است و برخی بورسی ها دراین باره اصرار نکنند، البته چنانچه به این کار اصرار دارند باید قیمت پایه عرضه تغییر کند.»
پس از اظهارات بذرپاش تعدادی از نمایندگان مجلس نیز سخنان او را تکرار کردند؛ به عنوان نمونه حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به پشتیبانی از ایده ی حاکمیتی وزیر راه و شهرسازی برای خروج فولاد و سیمان از بورس کالا جهت پیش برد ابر پروژه نهضت ملی مسکن، گفته است: «نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که اگر پس از جلسه شورای عالی مسکن مجموعه حاکمیت می خواهد بطور کامل این محصولات را از بورس کالا خارج کند باید در نهایت دقت در مورد حواشی این مساله صورت گیرد. ما در بعضی از تصمیم گیری ها نگاه صفر و صد داریم که این مساله اشتباه است. در حقیقت اگر می خواهیم فولاد و سیمان را از بورس کالا خارج نماییم باید حتما تدابیر لازم در این خصوص صورت گیرد تا ایده خودش سبب ایجاد رانت و یا تشکیل ستاد توزیع نشود.»
البته بورسی ها سرسختانه مخالف این ایده هستند؛ مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق و بهادار در این مورد گفته استک «قبل از ورود سیمان به بورس حدود ۷۰ درصد سیمان کشور توسط حدودا ۲۰ نفر دادوستد می شد، حال هر کسی بخواهد به آسانی می تواند به هر میزان از بورس کالا سیمان بخرد و انحصاری دراین زمینه وجود ندارد. سیمان نیم درصد هزینه تمام شده ساخت و ساز را در برمی گیرد و خروج سیمان از بورس به بهانه حل مشکلات مسکن آدرس غلط دادن است؛ چونکه این کار سیمان را گران تر به دست مصرف کننده واقعی می رساند. کوشش برای خروج محصولات از بورس، به سرمایه هراسی منجر می شود.»
نکته قابل توجه این که امروز احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت که یکی از مدافعان عرضه انواع کالاها در بورس کالا است در مورد پیشنهاد خروج سیمان و فولاد از بورس کالا گفته است که «وزارتخانه های اقتصاد و صمت با ادامه وضعیت فعلی درباب عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا موافق هستند و اگر نیاز به اصلاحاتی هست، در داخل همین چارچوب صورت گیرد.»
بنابراین با این اظهارنظر خاندوزی بنظر می رسد در مورد عرضه سیمان و فولاد در بورس کالا بین وزرا اختلاف نظر جدی وجود دارد و این که در نهایت حرف کدام وزیر بر کرسی خواهد نشست معلوم نیست.


منبع:

1402/07/05
23:15:58
5.0 از 5
225
تگهای خبر: اقتصاد , پروژه , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان