قسط ۳۷ میلیونی وام مسکن چه سنخیتی با حقوق کارگر دارد؟

قسط ۳۷ میلیونی وام مسکن چه سنخیتی با حقوق کارگر دارد؟ فراز برج: کارشناسان بر این باورند که اکنون بازار مسکن از دو سمت، زیر تیغ افت فشار تقاضا قرار دارد. از یکسو رکود معاملات ناشی از خروج تقاضای مصرفی و سپس خروج سرمایه گذارها از این بازار، فضای معاملات خرید و فروش آپارتمان را رکودی کرده است.


فرشید پورحاجت، کارشناس بازار مسکن در گفت و گو با خبرگزاری فراز برج درباره ی وضع بازار مسکن می گوید: هم سیاست های انقباضی در کاهش قیمت مسکن موثر بوده و هم اینکه قدرت نقدینگی مردم به شدت کاهش پیدا کرده است.
وی می افزاید: شما نگاه کنید که در یک فرآیند کوتاه مدت، افزایش سونامی وار قیمت در عرصه مسکن رخ داده است. از طرف دیگر، خریداران مسکن و کسانی که در بازار برای مسکن مصرفی می خواهند اقدام نمایند، به میزانی که تورم در عرصه مسکن رخ داده، خودشان را نتوانستند با شرایط بازار مسکن وفق دهند.
این کارشناس بازار مسکن تصریح می کند: شما می دانید برای اینکه کمبود نقدینگی مردم برای خرید مسکن جبران شود، دو کانال وجود دارد؛ یکی اینکه دولت حقوق و دستمزد را افزایش می داد تا قدرت نقدینگی مردم افزایش پیدا کند. مسیر دوم هم از سمت منابع بانکی تامین می شد که سالیان سال این روش دوم مدنظر بود. به عبارتی، از سال ۱۳۸۰ تمام مسیری که دنبال می شد، از کانال منابع بانکی بود.
پورحاجت عنوان می کند: اما اتفاقی که الان رخ داده، این است که تسهیلات بانکی دیگر شرایط مناسبی را برای خریداران مسکن نتوانسته فراهم آورد و به صورتی می توان گفت ما اعتقاد داشتیم بین ۶۰ تا ۷۰ درصد هزینه مسکن را مردم می بایست از کانال تسهیلات بانکی تامین کنند، اما امروز اعداد و ارقامی که در ساختار بانکی دیده می شود، پوشش این نقدینگی را نمی دهد و اساسا بانکها حتی اگر توان پرداخت این تسهیلات را هم داشته باشند، اما از سمت مردم، قدرت نقدینگی اجازه نمی دهد تا تسهیلات را دریافت نمایند.
وی با اشاره به اقساط ۳۷ میلیون تومانی تسهیلات جدید بانکی، متذکر می شود: با حقوق کارمندی و حقوق کارگری که در ساختار اداری کشور حکم فرماست، این اقساط سنخیت ندارد.
این کارشناس بازار مسکن بیان می کند: این عوامل سبب شده که توان خرید مسکن مردم کاهش پیدا کند. نکته جالب هم این است که بخش خصوصی هم که در این زمینه فعال است، توان و منابع مالی کافی برای ادامه حیات در عرصه بازار مسکن ندارند.
مشروح گزارش درباره ی وضع بازار مسکن را (اینجا) بخوانید.
۲۲۳۲۲۵منبع:

1402/08/20
15:53:31
5.0 از 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان