مقاومت قیمت ها در برابر كاهش

كاهش تب و تاب در بازار مسكن

كاهش تب و تاب در بازار مسكن به گزارش فراز برج مشاهدات میدانی و آماری از بازار مسكن نشان داده است علی رغم آنكه حجم معاملات در اسفند ماه با كاهش فوق العاده ای روبه رو بود، اما خبری از كاهش قیمت ها نیست.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، درحالی كه گرمای بازار مسكن در دی ماه و افزایش بی سابقه قیمت آن در بهمن ماه امسال نشان از رفع ركود مسكن و آغاز رونق این بخش می داد، اما هم مشاهدات میدانی و هم آمار نشان داده است میزان خرید و فروش مسكن در اسفند ماه نسبت به سه ماه پیش از آن به شدت كاهش یافته و نزدیك شدن به ایام سال جدید، تب و تاب معاملات را بصورت چشمگیری فرونشانده است.
كاهش یك سومی خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن در اسفندماه
به عنوان نمونه فرابورس در گزارشی اعلام نمود در هفته سوم اسفند در بخش تسهیلات مسكن، خرید و فروش ۲۵۰ هزار ورقه تسه به ارزش ۱۷.۱ میلیارد تومان رقم خورد. این در شرایطی است كه هفته گذشته ۳۶۰ هزار ورقه تسه به ارزش ۲۴۰ میلیارد ریال دست به دست شد. به معنای دیگر تنها در فاصله چند روز مانده به آخر سال حجم خرید اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن و دریافت تسهیلات خرید مسكن از بانك عامل این بخش به میزان یك سوم نسبت به هفته پیش از آن (روزهای ابتدایی اسفند) كاهش داشته است.
از سوی دیگر بررسی آمار همه ساله بازار مسكن در اسفند ماه نشان داده است تعداد معاملات و خرید و فروش ها در ماه پایانی هر سال و همینطور اولین ماه از سال بعد (فروردین ماه) همواره با روند نزولی همراه بوده و سپس همزمان با آغاز اردیبهشت، بازار مسكن اوج می گیرد. اما مجددا در خرداد ماه به علت برگزاری امتحانات پایانی دانش آموزان و دانشجویان با كاهش خرید و فروش مسكن مواجه می شویم و مشتریان خویش را برای آغاز رقابت گرم این بازار در تابستان آماده می كنند؛ به خصوص كه امسال خرداد ماه و ماه مبارك رمضان با یكدیگر حدودا منطبق شده اند.
كمبود مسكن نوساز
بررسی میدانی نشان داده است بخش زیادی از مراجعات به بنگاه های مشاوران املاك برای خرید و فروش مسكن و تب و تاب به وجود آمده در این بخش فروكش كرده است. به خصوص كه علی رغم افزایش تعداد معاملات مسكن در ماه های گذشته، هیچ اتفاقی در حجم ساخت و سازها و افزایش خانه های نوساز رخ نداده بود و هر آنچه در بخش نوسازها به فروش می رفت، یا واحدهای نوساز شده در بافت های فرسوده مناطق ۹ و ۱۰ تهران بود كه طی دو سال اخیر وام نوسازی ۵۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصد دریافت كرده بودند، یا واحدهای نوسازی كه از قبل در بعضی نقاط پایتخت مانده بود، به شمار می رفت. بنابراین احتمال كمبود واحدهای نوساز در ماه های پیش رو و درنتیجه گران شدن احتمالی آنها وجود دارد كه در این صورت در دنیا معمولا دولت های ملی یا محلی (شهرداری ها) برای مواجهه با كمبود مسكن نوساز و گران شدن احتمالی آن، ورودِ مستقیم و عملیاتی به صورت ساخت و ساز انبوه می كنند.
كاهش تقاضا تأثیری بر كاهش قیمت نداشت
مشاهدات میدانی خبرنگار مهر نشان داده است علی رغم كاهش شدید مراجعات خریداران مسكن به مشاوران املاك، حتی آن دسته از فروشندگانی كه برای فروش واحد مسكونی خود مراجعه نموده و فایل فروش تشكیل می دهند هم حاضر به كاستن از افزایش قیمتی كه در سه ماه اخیر رخ داده، نیستند. به معنای دیگر در بازار مسكن بر خلاف سایر بازارهای موازی ـ مانند ارز و سكه و سهام ـ كه كاهش تقاضا به صورت لحظه ای بر كاهش قیمت ها اثر می گذارد، در این بازار افت قابل ملاحظه متقاضیان سبب نشده تا به سرعت از قیمت مسكن كاسته شود.
مشاوران املاك: مالكان خواستار فروش واحد مسكونی خود در سال آتی با قیمت بالاتر هستند
همچنین تعدادی از مشاوران املاك در گفت وگو با خبرنگار مهر، با تأیید كاهش مراجعات خریداران مسكن در ایام جاری به بنگاه های املاك، گفتند: باآنكه روند افزایش قیمت مسكنی كه در دو ماه گذشته رخ داده بود، متوقف شده، اما مالكان حاضر نیستند حتی در دوره كاهش تقاضای خرید، از قیمت مورد نظر خود بكاهند.
به گفته این مشاوران املاك، خیلی از فروشندگان غیر مضطر مسكن كه برای فروش واحد خود در تنگنا نیستند، از بنگاه ها خواسته اند تا حتی الامكان واحد مذكور را در ماه های ابتدایی سال آینده به فروش برسانند تا با افزایش قیمت احتمالی در آن زمان همراه باشد.
كارشناس مسكن: معمولا افزایش قیمت مسكن قابل بازگشت نیست
علی قائدی كارشناس اقتصاد مسكن در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت به وجود آمده در بازار مسكن و عدم تداوم پیش رونق به وجود آمده در سه ماه منتهی به اسفند ماه تصریح كرد: هر ساله در اسفند ماه با كاهش معاملات مسكن مواجه هستیم و امسال هم از این روند به دلایل فرهنگی این صورت گرفت.
وی یكی از دلایل كاهش خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن را علاوه بر كاهش تقاضای خرید مسكن، اجرای برخی سیاست های بانك عامل بخش مسكن در مورد كنترل بازار دانست و اضافه كرد: این سیاست ها به دنبال التهاباتی كه در دو ماه گذشته بوجود آمده بود و سبب می شد تا كل بخش مسكن متضرر شود، اتخاذ و اجرا شد و هدف از آنها كنترل بازار مسكن با استفاده از كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن بود تا خریداران هیجانی مسكن با دیدن كاهش قیمت اوراق تسهیلات، از ورود هیجانی به این بخش خودداری كنند.
این كارشناس بازار مسكن با تاكید بر اینكه كاهش معاملات مسكن در اسفندماه به معنای بازگشت دوباره ركود در این بخش نیست، درباره عدم كاهش قیمت ها تصریح كرد: معمولا قیمت مسكن به این صورت است كه بعد از هر بار افزایشی كه رخ می دهد، به سختی می توان این افزایش قیمت را جبران كرده و یا حتی قیمت های جدید را به نرخ های پیش از افزایش برگرداند. سالهای گذشته كه ركود در بازار مسكن حاكم بود این مسأله را شاهد بودیم و علی رغم آنكه جریان خرید و فروش مسكن به كندی صورت می گرفت، اما شاهد بازگشت قیمت ها به دوران پیش از ركود هم نبودیم.
 

1396/12/27
19:51:36
5.0 از 5
5294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان