كدام بازار در سال ۹۷ سرمایه گذاری كنیم؟

كدام بازار در سال ۹۷ سرمایه گذاری كنیم؟ فراز برج: تسنیم نوشت: به علت رشد معاملات مسكن در سال ۹۶ به نظر می رسد این بازار در سال ۹۷ همچنان جذاب است. هر چند هنوز كسب سودهای مقطعی از بازار ارز منتفی نیست، اما پرداخت سود بانكی در طرح های مختلف برای سرمایه گذاری كم ریسك ترجیح دارد.با فرا رسیدن سال جدید و انتشار گزارش های مختلف اقتصادی، ارزیابی ها از اینكه جذاب ترین بازارها در این سال چه خواهد بود هم شروع می گردد. با نگاهی به عملكرد هر بازار در طول زمان و بازدهی كه بازار مربوطه در انتها سالی كه گذشته می توان به ارزیابی نسبی خوبی از بازارها دست پیدا كرد.
بر اساس گفته های محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در سال 97 نرخ تورم 9 درصد پیش بینی شده است. مجلس شورای اسلامی هم نرخ رشد اقتصادی را 3 درصد پیش بینی كرده است. از سویی كمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی نرخ ارز را بین 4000 تا 4100 تومان در نظر گرفته است.
با در دست داشتن اطلاعات فوق اگر بتوان به میزان نقد شوندگی، ریسك و بازدهی برای سرمایه گذاری در بازارهای گوناگون پرداخت می توان كارایی بازارهای مختلف اعم از بازار مسكن، بازار سرمایه، بازار طلا و ارز را مورد بررسی قرار داد.
تداوم وابستگی بورس به سود بانكی
بازار بورس از ابتدای سال 96 قریب به 26 درصد بازدهی را عاید سهامداران خود كرد، كه این روند هماهنگ با پشتوانه بنیادی رشد سودآوری شركت ها بود.
بورس تهران در سال های گذشته وابستگی به نرخ سود بانكی را نشان داد. تحلیلگران معتقدند در سال 97 هم هم این روند تداوم خواهد داشت و با انگیزش مثبتی رو به رو نمی گردد. در بخش سوددهی شركت ها هم دو متغیر قیمت های جهانی و شرایط نرخ ارز در داخل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و كفه به سمت عامل نرخ ارز داخلی وابسته تر است. با انتظار تداوم رشد سودآوری كل شركت های بورسی در دامنه بیست تا بیست و پنج درصدی نسبت به سال 96 راه دستیابی به بازدهی مشابه در شاخص كل تا محدوده 120 تا 130 هزار واحدی را در افق سال 97 هموار می سازد.
واحد تحقیق و توسعه شركت بورس هم در پژوهشی مشخص ساخته است كه با كاهش درآمد گروه های پالایشی با نفت بشگه ای 50 دلار، شرایط روشن تری برای گروه های ساختمانی پیش بینی می گردد. از سویی با بالارفتن نرخ ارز شركت های صادرات محور بازار سهام وضعیت بهتری دارند.
احتمال رشد معاملات مسكن
در بازار مسكن آمارها تا آخر سال 96 نشان می داد كه تعداد معاملات مسكن در شهر تهران افزایش داشت. به صورتی كه سامانه ثبت املاك و مستغلات كشور در انتها ماه بهمن مشخص كرد تعداد معاملات در كشور نسبت به مدت مشابه سال 95 رشد 22 درصدی داشته است. برخی تحلیلگران بر مبنای این داده ها پیش بینی می كنند كه حجم معاملات در سال 97 كماكان رشد خواهد داشت و این بازار را برای سرمایه گذاری جذاب می دانند.
آمارهای عرضه شده از جانب بانك مركزی در انتهای سال 96 نشان داد كه قیمت مسكن در ماه های پایانی این سال افزایش نشان داد. مجید كیان پور، عضو كمیسیون عمران مجلس این مورد را حاكی از شكل گرفتن نوعی حباب در بازار مسكن می داند كه در سال 97 هم این حباب تخلیه نمی گردد، وی می گوید كه احتمال دارد این حباب قیمتی در بخش مسكن تا سه سال دیگر ادامه پیدا كند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تفكیك میان گران شدن قیمت مسكن و حجم معاملات، بالارفتن قیمت های مسكن را در سال 96 نشانه رونق نمی داند و می گوید كه عرضه گران مسكن توسط مردم نشان داده است آنها نمی خواهند ارزش پول و دارایی شان از بین برود. این شرایط نشانه رونق بازار نیست، بلكه افزایش حجم معاملات نشانه رونق واقعی است.
وی نوسانات در بازار بورس، بازار طلا، سكه و ارز را عامل مهم تاثیر گذار بر بازار مسكن طی سال 97 می داند و بر این نظر است كه تا زمانی كه كنترل بر این بازارها به درستی اعمال نشود، بخش مسكن هم از نوسانات آنها تاثیر می گیرد.
دلار چند؟
سرمایه گذاری در ارز، هر چند این سرمایه گذاری روشی پر ریسك است، اما تجربه نشان داده كه هر زمان عاملی خارجی یا داخلی سیگنال داده است كه بازار ارز دارای جذابیت است، عده زیادی به سمت خرید و فروش آن متمایل شده اند.
در سال 97 هم عواملی همچون آینده روابط سیاسی ایران در قالب توافق نامه برجام و تداوم دشمنی های غرب می تواند در سرنوشت بازار ارز تاثیر زیادی داشته باشد. از سویی در بعد داخلی عملكرد اقتصادی (صادرات و واردات)، سیاست های بانك مركزی درباره نرخ ارز و تك نرخی كردن ارز، ارزش پول ملی، تورم و تقویت صادرات می تواند شرایط تعیین كننده بازار ارز قلمداد شوند.
نقطه مشترك تحلیل ها این است كه قیمت دلار در سال آینده از رقم 4000 تومان پایین تر نخواهد آمد. اما برخی تحلیل ها محدوده نوسان را حول حوش 4100 تا 4300 تومان ارزیابی می كنند.
برخی تحلیل ها می گوید كه اگر در سال آینده به رقم 5 هزار تومان برسد بازدهی سرمایه گذاری در آن به كمتر از 15 درصد خواهد رسید و ریسك سرمایه گذاری در آن دیگر منطقی نیست.
بانك ها قربانی سایر بازارها
سرمایه گذاری در بانك ها هر چند كم ریسك ترین نوع سرمایه گذاری است، اما با مطرح شدن كاهش نرخ سود سپرده های بانكی به كمتر از 15 درصد در سال 97 می توان گفت سرمایه گذاری دیگر جذابیت خویش را به شكل كامل از دست داده است و بانك ها با احتمال زیاد برای از دست ندادن سهم خود از سرمایه گذاری های مردمی به دنبال راه های جایگزین خواهند بود.
معیار مشخص سرمایه گذاری این است كه افراد به دنبال این هستند كه بازاری را انتخاب می كنند كه ریسك در آن كمتر باشد. به همین سبب در سال 96 شاهد بودیم كه علی رغم حرف و حدیث های بسیار درباره اصلاح نظام بانكی، دستاوردی حاصل نشد و در انتهای سال با طرح فروش اوراق یكساله با سود 20 درصدی حتی مبحث كنترل نرخ سود بانكی هم اجرایی نشد. طرح فروش اوراق یكساله توسط بانك ها به منظور كنترل مقطعی بازار ارز انجام شد. به نظرمی رسد كه تا زمانی كه بانك مركزی و دولت قدم های اساسی را برای اصلاح نظام بانكی بر ندارند و سوددهی بانك ها را برای اصلاح بازارهایی مثل ارز انجام دهند، بانك ها همچون محلی برای كسب سود بدون ریسك تلقی خواهند شد.
35224

1397/01/07
14:06:05
5.0 از 5
5624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان