رشد اقتصاد ۹۷ چه پیش شرط هایی نیاز دارد؟

رشد اقتصاد ۹۷ چه پیش شرط هایی نیاز دارد؟ فراز برج: عباس آرگون؛بهبود فضای كسب و كار، خروج از ركود و تولید اشتغال در جامعه و در آخر بحث مبارزه با فساد و قاچاق كالا باید در اولویت اقتصادی دولت در سال 97 قرار بگیرد. از آنجائیكه یكی از نكات مهم بهبود فضای كسب و كار برای تولید سرمایه و جذب سرمایه گذار خارجی است. اگر فضای كسب و كار كشور بهتر شود، رتبه های جهانی افزایش پیدا كرده؛ می توانیم در گردش سرمایه های داخلی موفق تر باشیم و از خارج از كشور هم سرمایه جذب نماییم.
از آنجائیكه گزارش ها نشان داده است كه اطلاعاتی جامع و مدون از ظرفیت های جذب سرمایه گذاری خود به دنیا معرفی نكرده ایم در نتیجه آنها هم از بخش های مزیت دار اقتصادی كشور ما اطلاعاتی ندارند.بنابراین ما باید اولویت های جذب سرمایه گذاری را مشخص نماییم و این اولویت ها را در دیپلماسی های اقتصادی خود به سرمایه گذاران خارجی معرفی نماییم تا آنها برای حضور در كشور تشویق شوند.
مانع دیگر در مسیر جذب سرمایه گذاری خارجی وجود ابهام در قوانین و مقرراتی مانند قانون كار، مالیات و بیمه است. شفاف نبودن قوانین و مقررات، ذهنیت خوبی به سرمایه گذاران نمی دهد و ازآنجاكه اصطلاحاً گفته می گردد «سرمایه ترسو است»، در چنین شرایطی سرمایه گذار ترجیح می دهد منابع مالی خویش را به چنین بازاری وارد نكند.
برای تولید اشتغال در كشور كه یكی از معضلات كنونی اقتصاد ایران است، باید از بخش خصوصی حمایت شود.متاسفانه تولید به علت ریسك بالای آن در ایران در اولویت تولید كننده ها نیست. به جهت اینكه تولید كننده ایرانی با هزاران مشكل مشخص و نامشخص درگیر هست. بعنوان مثال، بانك به تولید كننده ها وام با سود 22 درصد می دهد كه نرخ موثر آن در نهایت به 30 درصد می رسد.
ما باید اقتصاد تولیدمحور را اصل قرار دهیم و برای همین به جذب سرمایه و صادرات كالای تولید شده فكر نماییم اما همه اینها باهمدیگر به اصلاح سیستم نیازمند است. باید موانع تولید برطرف شود و این موانع را باید دولت و مجلس باهمدیگر انجام دهد. حتما لازم است كه فضای كسب و كار بهبود یابد و قوانین اصلاح شود.از طرف دیگر باید به سمتی برویم كه اقتصاد از چندنرخی بودن فاصله بگیرد.نظام چندنرخی منشا فسادها است و باید به سمت تك نرخی شدن ارز برویم.
دولت قول تك نرخی كردن ارز را از گذشته داده بود و امیدواریم حداقل امسال ارز تك نرخی شود.
نكته آخر اینكه دولت باید در این دوره كار خویش را با جسارت بیشتری انجام دهد و ریسـك پذیری و جوان گرایی را در این زمینه ارتقا دهد. اصلاحات زیربنایی را باید دولت هرچه زودتر انجام دهد زیرا دیگر مسكن ها جوابگو نیستند و نیازمند اصلاح ساختار در كشور هستیم. این اصلاحات باید در نظام مالیاتی و بیمه هرچه زودتر صورت بگیرد. در واقع به جای اینكه بر بخشهای شفاف نظام مالیات تمركز شود، باید بخش هایی كه فرار مالیاتی را در مسیر اقتصاد كشور قرارداد.
* عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
3535

1397/01/09
11:23:44
5.0 از 5
5322
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیمه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان