خواهرخواندگی بنادر چابهار و گوادر، عامل ارتباط پاكستان با CIS

خواهرخواندگی بنادر چابهار و گوادر، عامل ارتباط پاكستان با CIS فراز برج: رایزن بازرگانی ایران در پاكستان اظهار داشت: بندر گوادر و چابهار برای رشد و توسعه منطقه می توانند مكمل یكدیگر باشند.به گزارش فراز برج به نقل از رادیو اقتصاد مراد نعمتی زرگران در پاسخ به این پرسش كه قراردادی بین ایران و پاكستان در مورد خواهرخواندگی بنادر چابهار و گوادر به امضا رسیده است حال این قرارداد چه وضعیتی را برای فعالیت های اقتصادی مشترك در بنادر مزبور پیشروی جمهوری اسلامی قرار می دهد؟ اظهار نمود: اگر این ارتباط برقرار شود و پاكستان بتواند با استفاده از ایران به كشورهای آسیای میانه دسترسی داشته باشد هم از حیث امنیتی و هم اقتصادی برای كشور مقرون به صرفه خواهد بود.
وی اضافه كرد: با عنایت به ظرفیت بالای اقتصادی در منطقه و آسیای میانه بنادر چابهار و گوادر بعنوان دو بندر «خواهر خوانده» در كنار یكدیگر می توانند در بالا بردن سطح زندگی مردم، توسعه اقتصادی و تجاری نقش پر رنگی ایفا كنند.
رایزن بازرگانی ایران در پاكستان اظهار داشت: مزیت ترانزیتی كه ایران بواسطه همسایگی با ۱۵ كشور دارد ارتباط بین بنادر گوادر و چابهار دسترسی پاكستانی ها را به كشورهای آسیای میانه تسهیل می كند.
وی در ادامه اضافه كرد: خوشبختانه در سفر اخیر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به پاكستان از مقامات این كشور برای سرمایه گذاری در بندر چابهار دعوت بعمل آمده است.
نعمتی زرگران خاطرنشان كرد: همكاری های ایران برای توسعه بندر چابهار محدود به كشورهند نیست بلكه جمهوری اسلامی ایران ازظرفیت همه كشورها به خصوص همسایگان برای توسعه بندرچابهار استفاده خواهد نمود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه پاكستان یك كشور مهم و همسایه برای ایران در منطقه قلمداد می شود، اظهار داشت: روابط با پاكستان برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت فوق العاده است.
رایزن بازرگانی ایران در پاكستان اضافه كرد: خصوصیت های مهمی همچون وجود مرزهای مشترك طولانی به طول بیش از ۹۰۰ كیلومتر بین دو كشور، اقتصاد مكمل، موقعیت ترانزیتی ممتاز به صورت متقابل همه و همه می تواند زمینه ساز گسترش مناسبات همه جانبه بخصوص همكاری های تجاری و اقتصادی میان تهران و اسلام آباد باشد.
وی در ادامه یادآورشد: رویكرد جدید دولت جمهوری اسلامی گسترش مناسبات با همسایگان است كه پاكستان هم از این قاعده مستثنی نیست.

1397/01/27
16:16:34
5.0 از 5
4602
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان