ایكائو منتشر كرد؛

وقوع ۴۵۷ سانحه هوایی در ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، ثبت ۴۱ سانحه مرگبار

وقوع ۴۵۷ سانحه هوایی در ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، ثبت ۴۱ سانحه مرگبار فراز برج: سازمان جهانی هوانوردی آمار سوانح هوایی مسافری دنیا در فاصله ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ را منتشر نمود كه ۴۵۷ سانحه هوایی رخ داده و ۴۱ سانحه مرگبار بوده است. سهم ایران ۳ سانحه هوایی با یك فقره مرگبار بود.به گزارش فراز برج به نقل از مهر سازمان جهانی هوانوردی (ایكائو) در تازه ترین آمار عرضه شده از جانب بخش ایمنی این سازمان، تعداد سوانح هوایی و همینطور سوانح هوایی مرگبار برای پروازهای تجاری (مسافری) و برنامه ای شركت های هواپیمایی دنیا طی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ را به تفكیك اعلام نمود.
بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۲ تعداد ۹۸ سانحه هوایی در دنیا رخ داده كه ۱۱ فقره از این سوانح مرگبار بوده است.
همچنین در سال ۲۰۱۳ سوانح هوایی ۹۰ فقره بوده كه تنها ۹ سانحه آن مرگبار بوده است.
در سال ۲۰۱۴ هم باآنكه مجددا تعداد سوانح افزایش یافته و به ۹۷ فقره رسید، اما سوانح مرگبار هوایی در این سال به ۸ سانحه كاهش یافته است.
در سال ۲۰۱۵ سوانح هوایی جهان به به ۹۲ فقره می رسد كه تنها ۶ فقره آن مرگبار بوده است.
در سال ۲۰۱۶ تعداد سوانح هوایی به شدت كاهش یافته و به رقم ۷۵ سانحه می رسد كه ۷ فقره از آن مرگبار بوده است.
در مجموع در فاصله سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ تعداد سانحه های هوایی ۴۵۲ فقره بود كه ۴۱ سانحه مرگبار بوده است.

سوانح هوایی ایران در این بازه زمانی (۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶)
در این بازه زمانی در ایران ۳ سانحه هوایی شامل یك سانحه مرگبار و ۲ سانحه بدون تلفات رخ داده است.
سال ۲۰۱۲
در ایران هم در سال ۲۰۱۲ میلادی ۲ سانحه هوایی رخ داد كه باآنكه هر ۲ سانحه مرگبار بودند، اما هیچ كدام شامل پروازهای تجاری و مسافری نمی شده است. تنها در ۶ بهمن سال ۱۳۹۰ یك فروند هواپیمای نظامی در بوشهر سقوط كرد و ۲ سرنشین آن جان باختند؛ همینطور در آذر ماه سال ۱۳۹۱ یك هلی كوپتر امدادی كه در حال رساندن مصدومان یك تصادف به بیمارستان بود سقوط كرد و ۶ سرنشین آن درگذشتند.
سال ۲۰۱۳
در سال ۲۰۱۳ هم در ایران ۳ سانحه هوایی رخ داد كه ۲ سانحه آن مرگبار بود ضمن اینكه هر سه سانحه متعلق به پروازهای نظامی (غیر مسافری) بوده است. یك سانحه هوایی در استان ایلام (اردیبهشت ۹۲) با ۲ كشته، در خوزستان (اردیبهشت ۹۲) بدون كشته و یك سانحه در استان بوشهر (مهر ماه ۹۲) با یك كشته و یك زخمی رخ داد.
سال ۲۰۱۴
در این سال ۷ سانحه هوایی رخ داد كه ۳ سانحه آن مرگبار بود. از این ۷ سانحه، سقوط هواپیمای تهران ـ طبس (هواپیمایی هسا) پرواز برنامه ای و مسافری به حساب می آید كه در فهرست سوانح مرگبار سفرهای هوایی مسافری در سازمان ایكائو محاسبه شده است. در این سانحه كه در ۱۹ مرداد سال ۹۳ رخ داد، ۳۸ نفر كشته و ۱۰ تن زخمی شدند. این پرواز سبب شد تا پرواز هواپیماهای آنتونف (ایران ۱۴۰) دیگر در ایران ممنوع شود.
یك سانحه هوایی مسافری دیگر هم در این سال، سانحه برای فوكر ۱۰۰ پرواز مشهد ـ زاهدان هواپیمایی آسمان بود كه كشته ای نداشت و تنها ۹ نفر مصدوم شدند.
یكی دیگر از حوادث هوایی مرگبار ۲۰۱۴ در ایران، سقوط هواپیمای فالكن ۲۰ متعلق به سازمان هواپیمایی كشوری بود كه برای فلایت چك استفاده می شد. این هواپیما در حال تست ناوبری هوایی فرودگاه كیش بود كه در آب های خلیج فارس سقوط كرد و ۴ سرنشین آن كشته شدند. ازاین رو این سانحه هم جزء سوانح هوایی مسافری محسوب نمی گردد.
در این سال در ایران ۴ سانحه دیگر هم رخ داد كه همگی غیر مسافری و نظامی بوده اند و به جز یك مورد، همه سرنشینان وسایل پرونده جان باختند.
سال ۲۰۱۵
در این سال سه سانحه هوایی غیر مسافری مرگبار رخ داد كه یك مورد پرواز آموزشی متعلق به بخش خصوصی و دو سانحه دیگر سقوط بالگردهای امدادی بودند.
سال ۲۰۱۶
در این سال ۷ سانحه هوایی رخ داد كه تنها یك مورد آن مسافری (تجاری) بود كه تلفاتی نداشت. ۶ سانحه دیگر متعلق به پروازهای آموزشی، امدادی و نظامی بودند كه ۵ سانحه آن مرگبار بوده است.
در این سال پرواز یك فروند ام دی ۸۳ هواپیمایی زاگرس از باند خارج شد كه تلفاتی دربرنداشت. چندی قبل فیلم این سانحه در فضای مجازی و دو روز بعد از سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج در گستره وسیعی با عنوان «یك سانحه هوایی دیگر» بازنشر شد كه درنهایت جعلی بودن این خبر اطلاع رسانی شد.

1397/02/04
16:06:51
5.0 از 5
4725
تگهای خبر: پرواز , هواپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان