مقام مسئول در وزارت راه خبر داد؛

عدم مقاومت واحدهای مسكونی در برابر زلزله

عدم مقاومت واحدهای مسكونی در برابر زلزله به گزارش فراز برج رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی اظهار داشت ۲۴ میلیون واحد مسكونی در كشور داریم كه زمان ساخت آنها به پیش از تدوین مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ۲۸۰۰ برمی گردد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد شكرچی زاده درباره علل وقوع زلزله های مكرر در كشور در هفته های گذشته گفت: بر اساس قانون، سازندگان موظفند تا مقررات ملی و كنترل ساختمان و آیین نامه ۲۸۰۰ را كه موضوع آن طراحی مناسب ساختمان ها برای ایمنی در برابر زلزله است را رعایت كنند و باید ناظران ساختمانی بر اجرای مقررات نظارت مناسبی داشته باشند.
وی با اشاره به اینكه بازنگری مقررات ملی و كنترل ساختمان و همچنین آیین نامه ۲۸۰۰ را مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی برعهده دارد، افزود: برای ساختمان های جدیدالاحداث در حد قابل قبولی مباحث مقررات ملی و كنترل ساختمان و همچنین آیین نامه ۲۸۰۰ رعایت می شود.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی تصریح كرد: برای ساختمان هایی كه جدید احداث می كنیم در حد قابل قبولی رعایت مقررات ملی و كنترل ساختمان در موضوعاتی همچون مقاومت در برابر زلزله و یا ایمنی در برابر آتش و سایر حوادث طبیعی و سایر حوادث اتفاق می افتد. اما مساله مهم این است كه ما در حدود ۲۴ میلیون واحد مسكونی در كشور داریم كه زمان ساخت آنها، یا مقررات ملی و كنترل ساختمان تدوین نشده بود و یا اینكه زمان ساخت آنها بسیار پیش تر از تدوین آیین نامه ۲۸۰۰ بوده است.
شكرچی زاده گفت: قبل از تدوین مقررات ملی وكنترل ساختمان و آیین نامه ۲۸۰۰ ساختمان های متعددی هم ساختمان های مسكونی و هم ساختمان های عمومی در سطح كشور ساخته و احداث شدند كه در برابر زلزله و ایمنی در برابر حوادث طبیعی و غیرطبیعی مشكلات عدیده ای داشتند. اما پس از تدوین مقررات ملی و آیین نامه ۲۸۰۰ و در زمان بازنگری آنها تلاش شده است تا موضوع ایمنی و رعایت مقررات ملی و كنترل ساختمان در ساختمان های جدید الاحداث موردتوجه جدی قرار بگیرد.
رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی با اشاره به این مطلب كه ایران متعهد است كه تا سال ۲۰۳۰ در رفع خطر از ساختمان های جدید اقدامات لازم را انجام دهد و در عین حال از ساختمان های ایجاد شده نیز رفع خطر حوادث طبیعی و غیرطبیعی را در حد استاندارد انجام دهد، گفت: نمی گوییم كه در نقطه مطلوبی قرار داریم اما در وضعیت موجود تمامی تلاش ها برای دست یافتن به نقطه مطلوب ایجاد شده است.
وی تاكید كرد: با شناسایی و اعلام نقاط پرخطر از نظر قرار گرفتن در گسل های زلزله، تلاش ها برای رسیدن به نقطه مطلوب ساخت و سازها در دستور كار قرار گرفته است و باید برای رسیدن به آن نقطه مطلوب همه دست به كار شویم.
به گزارش فراز برج به نقل از مهر، عباس آخوندی در مراسم افتتاح مركز توسعه كارآفرینی بانك عامل بخش مسكن گفته بود ۲۷ میلیون واحد مسكونی در كشور داریم. به این ترتیب تنها ۳ میلیون واحد مسكونی (معادل ۸۹ درصد) مقاوم سازی شده در برابر زلزله در ایران داریم.
 

1396/07/11
20:02:48
5.0 از 5
5478
تگهای خبر: ساخت و ساز , مسكن , معماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان