رئیس اتحادیه مشاوران املاك مطرح كرد؛

معافیت مالیاتی در شرایط ركود بازار مسكن

معافیت مالیاتی در شرایط ركود بازار مسكن به گزارش فراز برج رئیس اتحادیه مشاوران املاك با تاكید بر لزوم اجرای معافیت مالیاتی در شرایط ركود بازار مسكن اظهار داشت: هم اكنون نقش مالیات در بازار مسكن علمی نمی باشد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، حسام عقبایی در هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسكن در ایران در مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی درباره ركود بازار مسكن اظهار داشت: یكی از مهمترین روش های رفع ركود در بخش مسكن اصلاح نظام بانكی است كه هم اكنون بحث كاهش سود بانكی به ثمر رسیده و به تدریج آثار آن در بازار مسكن دیده می گردد.
وی با تاكید بر لزوم جلوگیری از بنگاه داری بانكها و ورودنظام بانكی به بخش ساخت وساز اضافه كرد: بخش از ركود اقتصادی كشور در اثر سیاست گذاری غلط بانكها بوده است. بانكها با تولید هلدینگ های بزرگ ساخت و ساز وارد بخش مسكن شده اند و این تعداد خانه های خالی نتیجه بخشی از اقدامات بانكها است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك اضافه كرد: برای عبور از ركود مسكن باید «زمین» مدیریت شود. هم اكنون زمین ۶۰ تا ۹۰ درصد قیمت مسكن را به خود اختصاص داده است. در نتیجه ستاد اقتصاد مقاومتی می تواند با یك برنامه و اندیشیدن تمهیداتی برنامه ریزی شده به مدیریت زمین كمك كند تا قیمت مسكن به نرخ واقعی آن برسد. این اقدام می تواند تا ۲۰ درصد در كاهش قیمت مسكن موثر باشد. عقبایی با اشاره به اینكه مجلس شورای اسلامی در دوره های گذشته و فعلی همواره با تولید مسكن استیجاری موافق بود تصریح كرد: از آنجایی كه دولت منابع مالی و بودجه ندارد نتوانسته برای اجرای مسكن استیجاری و ساخت آن از جانب بخش خصوصی جذابیت تولید كند.
عقبایی ادامه داد: هم اكنون جمعیت مستاجر ایران بیش از ۳۰ درصد برآورد می گردد و با اینكه در بعضی كشورها تا ۶۰ درصد مردم این كشور مستاجر هستند اما این رقم به علت نبود انگیزه برای خانه دار شده است چون ملك در آن كشورها كالای سرمایه ای محسوب نمی شود ضمن اینكه مسكن استیجاری به تنهایی بر عهده وزارت راه و شهرسازی نیست و باید دستگاههای چون بانك مركزی، برنامه و بودجه، نظام بانكی و... هم كمك كنند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك خاطرنشان كرد: در كشور ۱۲۴ هزار و ۷۱۰ مشاور املاك داریم و ۶۶۰ هزار نفر مستقیما در این صنف مشغول هستند. از آنجایی كه نحوه نرخ گذاری مسكن و ملك در ایران بر مبنای قاعده فقهی تسلیط در اخیتار هیچ دستگاهی نیست ازاین رو مشاوران املاك از اهمیت بالایی در این بخش برخوردار هستند.
وی با اشاره به قانون صنف مشاوران املاك مصوب سال ۹۲ مجلس تصریح كرد: بر مبنای این قانون صدور پروانه املاك تنها با داشتن سواد خواندن و نوشتن از جانب متقاضی انجام می گردد. آیا چنین فردی می تواند مشاوره تخصصی، علمی و حقوقی در حوزه املاك دهد؟
عقبایی نقش مشاوران املاك در قیمت گذاری ملك را حائز اهمیت دانست و اضافه كرد: سرمایه گذاری در بخش مسكن برای خروج بازار مسكن از ركود حائز اهمیت است. در این راستا با اصلاح سیاست های پولی و بانكی و همینطور سیاست های مالیاتی می توانیم به خروج بازار مسكن از ركودكمك كنیم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاك تصریح كرد: نقش مالیاتی در بازار مسكن هم اكنون به صورت علمی نیست. سیاست های مالیاتی بازار مسكن می بایست در شرایط ركود و رونق با یكدیگر فرق داشته باشد كه هم اكنون این گونه نیست و در همه شرایط به یك میزان مالیات دریافت می گردد.
وی تصریح كرد: در شرایط ركود مسكن معافیت مالیاتی باید اجرا شود.
 

1396/07/19
23:39:01
5.0 از 5
4794
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان