بهبود در بازار مسكن

بهبود در بازار مسكن به گزارش فراز برج، به نقل از ایرنا وضعیت ساخت وساز در كشور نشانگر توقف فرآیند سقوط سرمایه گذاری ساختمانی و بازگشت تدریجی سازنده ها به بازار از نیمه سال گذشته می باشد. از این جهت وضعیت سرمایه گذاری در بخش مسكن نشان می دهد كه شدت ركود در این حوزه نیز كاهش یافته است.


رسانه ها در تازه ترین گزارش های خود از بازگشتِ تدریجی رونقِ مسكن نوشتند. همچنین تراز تجاری با تركیه به نفع ایران، وضعیت بورس تهران، راهكارهای توسعه مسكن و رشد 28 درصدی تولید فولاد خام از مهمترین محورهای توجه این رسانه ها در هفته گذشته بود.
 
 
**بازگشتِ تدریجی رونقِ مسكن
 
وضعیت ساخت و ساز در كشور، از توقف فرآیند سقوط سرمایه‌گذاری ساختمانی در فصل دوم سال 95 و بازگشت تدریجی سازنده‌ها به بازار از نیمه پارسال، خبر می‌دهد.
 
آخرین اطلاعات آماری درباره «حجم سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در شهرها»، «تیراژ ساخت مسكن در تهران و كشور» و همچنین «وضعیت رشد بخش ساختمان» نشان می‌دهد، در سال 95، شیب رشد منفی سرمایه‌گذاری‌‌ در ساخت و ساز نسبت به سال 94 كم شد و حجم سرمایه‌های وارد شده به این بازار در تابستان 95 نسبت به بهار، با رشد مثبت همراه شد.
 
همچنین تیراژ صدور پروانه ساختمانی در تهران نیز در یك سال 95، برخلاف افت شدید در سال‌های 93 و 94 افزایش پیدا كرد. اثر این دو رخداد، در ارزش افزوده بخش ساختمان، به شكل بهبود نسبی رشد منفی بخش در طول سال 95 - مثبت شدن شیب نرخ رشد كاهشی ارزش افزوده بخش ساختمان- منعكس شد.
 
وضعیت سرمایه‌گذاری در حوزه «تكمیل ساختمان‌های ناتمام»، نشان می‌دهد از شدت ركود در این حوزه نیز كاسته شده است به این معنا كه شیب رشد منفی سرمایه‌گذاری، در فصل دوم سال 95 كمتر از فصل اول شده اما مطابق آخرین آمارهای رسمی كه مربوط به نیمه اول 95 است، گرایش سازنده‌ها به ساخت و سازهای جدید، به مراتب‌ بیشتر از تمایل به تكمیل ساختمان‌های ناتمام است.
 
 
** تراز تجاری با تركیه به نفع ایران
 
برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد كه حجم روابط تجاری ایران و تركیه در سال 2016 به 5 میلیارد دلار رسیده است كه همچنان تراز بازرگانی ایران در تجارت با تركیه مثبت است.
 
«بیلگین آیگول» رئیس شورای همكاری‌های تجاری مدتی قبل در تركیه اعلام كرد كه در سال 2016 حجم تجارت ایران و تركیه به 5 میلیارد دلار رسیده و در بخش گردشگری شاهد كاهش 30 درصدی بوده‌ایم، ولی شرایط مناسبات تجاری در فضای خوشبینانه‌ای قراردارد.
 
در چهار ماهه نخست سال 1396تركیه به ایران یك میلیارد و54 میلیون دلار صادرات داشته، در حالی كه صادرات ایران به تركیه دو میلیارد و 501 میلیون دلار بوده است. به‌طور كلی تراز بازرگانی بین ایران و تركیه رقمی‌برابر با یك میلیارد و 447 میلیون دلار به سود ایران بوده است.
 
 
**راهكارهای توسعه مسكن
 
دولت یازدهم با بازنگری در طرح جامع مسكن، بخشی از سیاست‌ها و رویكردهای كلان خود برای توسعه بازار مسكن را اعلام كرده است. این سیاست‌ها با تاكید بر برنامه‌ریزی توسعه مالی در این بخش، اجرای برنامه مسكن اجتماعی و مسكن حمایتی در هیات دولت تصویب شده است.
 
وزارت راه‌ و‌شهرسازی به منظور ایجاد رونق و توسعه بلندمدت مسكن اقشار میان‌درآمد و بالاتر، چهار راهكار توسعه بازار رهن و انتشار اوراق راهنی، استفاده از شركت‌های ‌لیزینگ، راه‌اندازی صندوق پس‌انداز یكم و توسعه بازار پیش‌فروش مسكن را طراحی و سیاستگذاری كرد و به اجرا درآورد؛ برنامه‌های اجرایی كه تدام آنها در دولت دوازدهم و رفع اصلاحات برخی از آنها، درخواست‌های مسكنی اقشار میان درآمد و بالاتر را پاسخ می‌دهد.
 
نخستین گام وزارت راه‌ و‌شهرسازی در تامین مسكن اقشار میان‌درآمد و بالا، توسعه بازار رهن و انتشار اوراق رهنی بود. توسعه بازار رهن و انتشار اوراق رهنی منجر به افزایش قدرت پرداخت تسهیلات بلندمدت توسط بانك‌ها در بازار مسكن می‌شود. در اولین مرحله نیز مبلغ 300 میلیارد ریال اوراق رهنی در سال 95 منتشر شد و انتشار 7000 میلیارد اوراق رهنی جدید نیز در دست اقدام است.
 
استفاده از شركت‌های لیزینگ در بخش مسكن جهت تامین منابع مالی با استفاده از ظرفیت‌های بخش‌خصوصی دومین راهكار بود كه در همین رابطه نیز دستورالعمل جدید تاسیس شركت‌های لیزینگ در 14 دی‌ماه سال 95 به تصویب شورای پول و اعتبار رسید. بر اساس اعلام نظر كارشناسان و مسوولان، بالا بودن نرخ سود بانكی، استفاده از اوراق رهنی و رونق شركت‌های لیزینگ را تا حدودی با اخلال مواجه كرد.
 
توسعه استفاده از سیستم‌های مبتنی بر پس‌انداز جهت پرداخت تسهیلات ارزان‌ قیمت در بخش مسكن سومین راهكار وزارت راه ‌و‌شهرسازی در بخش مسكن بود. چهارمین راهكار نیز توسعه بازار پیش‌فروش مسكن بود. آیین‌نامه اجرایی قانون پیش‌فروش مسكن در سال 1393 تدوین شد و جهت كمك به اجرای این قانون دستورالعمل استفاده از حساب‌های امانی نیز در سال 95 تدوین شد.
 
 
**وضعیت بورس تهران
 
در بهار سال 96 از میان 38 صنعت حاضر در بورس تهران 23 صنعت با رشد و بازدهی مثبت مواجه شدند، 13 صنعت شاهد بازدهی منفی بودند و دو صنعت بدون تغییر باقی ماندند. از 39 صنعت حاضر در بورس تهران گروه محصولات كاغذی با 68 درصدی از ابتدای سال تا پایان خردادماه بیشترین بازدهی را نصیب سهامداران كرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد شاخص این صنعت در هفته منتهی به خرداد 3.3درصد مثبت بوده و در یك ماهه خرداد بازدهی مثبت 5.5 درصدی داشته است.
 
دومین صنعت پربازده بازار در بهار امسال گروه قند و شكر با بازدهی 48 درصدی بود. این صنعت در هفته گذشته شاهد افت 2.5 درصدی شاخص بود اما در یك‌ماهه خرداد 2.4 درصد بازدهی مثبت داشت. سومین صنعت پربازده بازار در سه‌ماهه سال‌جاری رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن است. این گروه در فصل بهار بازدهی نزدیك به 40 درصدی داشته است. چهارمین صنعت پربازده بازار گروه انتشار، چاپ و تكثیر بود. این گروه با بازدهی 23 درصدی در بهار سال 96 در رده صنایع پربازده قرار گرفت.
 
 
**رشد 28 درصدی تولید فولاد خام
 
دولت یازدهم با درك صحیح از مسائل و به‌ منظور تحقق تمامی راهبردها توانست در بخش فولاد، عملكرد تولید فولاد خام كشور را با رشد 28 درصدی از 14 میلیون و 361 هزار تن در سال 1391 به 18 میلیون و 466 هزار تن در سال 95 برساند. «بهرام سبحانی» مدیرعامل گروه فولاد مباركه با اعلام این مطلب گفت: با رسیدن ظرفیت فولاد كشور به 30 میلیون تن، شرایطی فراهم شد كه ایران در رتبه‌بندی جهانی فولاد به رده چهاردهم صعود كند.
 
مدیرعامل بزرگ‌ترین‌ فولادساز خاورمیانه و شمال آفریقا افزود: با حمایت دولت، كاهش واردات فولاد از طریق وضع تعرفه بر واردات با هدف حمایت از صنعت داخلی همزمان با افزایش صادرات محصولات فولادی توانست ضمن ارزآوری، موجب كاهش خروج ارز از كشور شود و لذا می‌توان صنعت فولاد خصوصا فولاد مباركه را پیشرو در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی دانست.
1396/04/17
17:49:42
5.0 از 5
5873
تگهای خبر: ساخت و ساز , مسكن , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان