رئیس پژوهشكده میراث فرهنگی خبر داد

نظریه ساخت دستكندها برای دفاع

نظریه ساخت دستكندها برای دفاع فراز برج: رئیس پژوهشكده میراث فرهنگی با اشاره به اینكه معماری در دنیا با دستكند شروع شده و مقدمه هر معماری دستكند بوده است، اظهار داشت: برخی تصور می كنند دستكندها برای دفاع ساخته می شده اما فقط این نظریه است.


به گزارش فراز برج به نقل از ایسنا، سیدمحمد بهشتی پیش ازظهر سه شنبه 17 مهر در سومین همایش بین المللی معماری دستكند در دانشگاه بوعلی سینا، با اشاره به اینكه در ایام نخست پرداختن به مبحث دستكند شاید قابل باور نبود، اضافه كرد: دستكند مجموعه ای است كه می تواند به آنچه ما متعارفا به آن معماری می گوییم پهلو بزند.
وی با اشاره به اینكه در معماری ما هنوز آنچنان كه باید و شاید دستكند شناخته نشده است و در این سه دوره با زوایای این نوع معماری آشنا شده ایم، عنوان كرد: سرزمین ها در عالم به دو نوع آرام و بی قرار تقسیم می گردد كه ایران را می توان در كشورهای بی قرار محسوب كرد.
بهشتی با اشاره به اینكه ایران تحت فشار صفحه شبه جزیره عربستان قرار دارد، اظهار نمود: زلزله هایی كه در ایران اتفاق می افتد به دلیل تحت فشار بودن این سرزمین از نظر لایه های زیرزمینی است و به جز كویرهای مركزی ایران، همه نقاط تحت فشار قرار دارند.
وی با اشاره به اینكه در تحقیقات و بررسی های انجام شده، دیده می گردد كه در نقاط پرحادثه، از گذشته های دور جمعیت بیشتری هم ساكن می شدند، اظهار داشت: تغییرات آب وهوایی مانند بارندگی در میان سال های مختلف و یا فرق بین سردترین یا گرم ترین روز سال باعث تمایز كشور ایران با سایر كشورها شده است.
وی با اشاره به اینكه تغییرات آب وهوایی در ایران سبب شده كه مردم ایران نحوه زندگی در روزهای و بحران های خاص را فرابگیرند، اضافه كرد: وجود زیرزمین، انباری و صندوقخانه در خانه های قدیمی نشان از ناگریز بودن مردم برای ذخیره موادغذایی و كالاهای بسیار پرارزش برای روز مبادا را نشان داده است و گواه این است كه ایرانی ها از دیرباز دوراندیش بوده اند.
بهشتی با اشاره به اینكه ایرانی ها اولین افرادی بودند كه كاربردهای یخچال را در فصول گرم بهره بردند، خاطرنشان كرد: شرایط خاص و منحصربفرد كشور ایران، سبب به وجود آمدن و معماری متفاوت مردم ایران شده است.
رئیس پژوهشكده میراث فرهنگی با اشاره به اینكه دستكندها مفصلی در محیط بی قرار بوده است، اظهار داشت: دستكندها با شرایط سرمابخشی در فصول گرم و گرمابخشی در فصول سرد و همینطور مقاومت در برابر زلزله، جزء جاذبه های بی نظیر در جهان محسوب می شوند.
وی با تاكید بر اینكه برخی تصور می كنند دستكندها برای دفاع ساخته می شده اما فقط این نظریه است، به معماری موقت اشاره نمود و خاطرنشان كرد: این نوع معماری هم با وجود عظمت و گستردگی، در میان محققان مورد غفلت واقع شده كه لزوم پرداختن به این مسأله ضروری می باشد.1397/07/18
13:11:00
5.0 از 5
4953
تگهای خبر: حادثه , كالا , كشور , معماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان