وزیر راه و شهرسازی :

بندر چابهار باید كانون تولید شود

بندر چابهار باید كانون تولید شود فراز برج: چابهار - وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر به جنوب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پشتیبانی از تولید در این منطقه در دستور كار دولت است، زیرا بندر چابهار باید كانون تولید شود.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، عباس آخوندی بامداد امروز در مراسم افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار تصریح كرد: افتتاح این پروژه كار بسیار بزرگی است و ما در این بندر چند بحث مهم را دنبال می كنیم.
وزیر راه و شهرسازی اضافه كرد: ما نام این بندر را «دروازه ملل» گذاشتیم زیرا كشور ایران را بعنوان یك كشور با ثبات كه بیشترین نقش را در برقراری صلح در منطقه دارد، می دانیم.
وی با اشاره به اینكه ما آماده هستیم تا به كشورهای مختلف در بندر چابهار خدمات عرضه كنیم، ادامه داد: ما به دنبال برقراری ارتباط با همه همسایگان خود هستیم تا ارتباطات دراز مدت را تقویت كنیم.
وی تصریح كرد: ما در پی این نیستیم كه از موقعیت ژئوپلتیك ایران و بندر چابهار بعنوان یك بحث انحصاری برای خودمان استفاده نماییم بلكه علاقه داریم همه كشورهای دوست از این موقعیت استفاده كنند.
آخوندی با تاكید بر اینكه ما به دنبال اتصال شبكه ریلی ایران به شبكه ریلی كشورهای آسیایی هستیم، خاطرنشان كرد: اتصال شبكه ریلی ایران می تواند شبكه ریلی كشورهای آسیای میانه را به اروپای شرقی متصل كند.
وی با اشاره به اینكه اتصال بندر چابهار به بندر «گوادر» یكی از خواسته های وزیر تجارت پاكستان است، اظهار داشت: علاوه بر این كریدور جنوب شمال و جنوب غرب هم می توانند از این طریق با اقیانوس ارتباط برقرار كنند.
وی با اشاره به اینكه كریدورهای مختلف با استفاده از بندر چابهار می توانند با اقیانوس ارتباط برقرار كنند، اضافه كرد: این بندری است كه ما در آغاز بهره برداری آن را با كشور دوست هندوستان آغاز كردیم.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: دولت هندوستان در فاز اول ۸۵ و در فاز دوم ۱۵۰ میلیون دلار در بندر چابهار سرمایه گذاری كرد اما ما بیش از سرمایه گذاری به فكر همكاری هستیم.
وی بیان داشت: پشتیبانی از تولید در دستور كار دولت است و این بندر باید كانون تولید شود و باید در خود اینجا بار تولید شود تا آن را صادر كنیم كه این بارها می تواند اعم از پتروشیمی و فولاد باشد.
وی با تاكید بر اینكه ما آمادگی داریم كه از بحث تولید پشتیبانی كنیم، تصریح كرد: موافقتنامه ایران، هند و افغانستان به مجلس تقدیم شد و در مجلس هم به تصویب رسید و موافقتنامه كریدور جنوب - غرب هم هفته گذشته در گرجستان به امضا رسید.
آخوندی تصریح كرد: ما برای همه كسانی كه بخواهند در بندر چابهار سرمایه گذاری كنند امكانات لجستیكی خوبی در نظر گرفته ایم و به دنبال این هستیم كه بندر چابهار را به یك بندر مدرن و قابل رقابت با دیگر بنادر جهان تبدیل كنیم.
وی خاطرنشان كرد: همینطور ارتقای سطح سرویس جاده چابهار به زاهدان در دستوركار قرار دارد و باید كل مسیر چابهار به زاهدان دو بانده شود.

1396/09/14
12:43:53
5.0 از 5
5825
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان