اعلام دلیل گرانی شدید فرآورده های دامی

اعلام دلیل گرانی شدید فرآورده های دامی فراز برج: رییس انجمن صنایع خوراك دام، طیور و آبزیان ایران اظهار داشت: امروز علی رغم افزایش جمعیت، اما تولیدات محصولات پروتیینی به اندازه سال ۱۳۹۰ بوده زیرا مصرف اینگونه محصولات به علت كوچك شدن سفره مردم و كاهش یافتن درآمد سرانه كاهش یافته است.مجید موافق قدیری رییس انجمن صنایع خوراك دام، طیور و آبزیان ایران در مورد دلیل نوسانات شدید قیمت نهاده های دامی و محصولات پروتیینی همچون شیر، گوشت و تخم مرغ در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین اظهار داشت: تجربه های شكل گرفته در امر تنظیم محصولات دامی از سال ها قبل مبین آن است كه بواسطه مشكلات جدی و ساختاری در امر تنظیم بازار كشور، دولت در لحاظ كردن ملاحظات مربوط به تولید كنندگان شیر، گوشت و تخم مرغ و مصرف كنندگان، اولویت را به تولیدكنندگان این قشر نداده است و در فرآیند های تصمیم گیری و تخصیص منابع، برای حل معضل گرانی و تنظیم بازار، بخش بزرگی از منابع كشور صرف اجرای ساز و كارهای سهل الوصول همچون واردات بی رویه محصولات می شود، بدون اینكه در كنار آن یك اراده جدی برای رویارویی با این مشكلات ریشه دار و ساختاری تدارك دیده شده باشد.
او ادامه داد: بررسی ها نشان داده است امروز با وجود موجودی مناسب بیش از ۶۰۰ هزار تن ذرت در مبادی جنوبی كشور و حجم زیادی از واردات دیگر نهاده های دامی همچون جو و كنجاله سویا وجود تعادل بین عرضه و تقاضا، به صورت دوره ای بازار این محصولات، متاثر از برخی مسائل با مشكلات و نوسان شدید قیمت مواجه شده است كه این امر مهمترین علت افزایش قیمت فرآورده های دامی از ابتدای سال تابحال بوده است.
رییس انجمن صنایع خوراك دام، طیور و آبزیان ایران تاكید كرد: امروز علی رغم افزایش جمعیت، اما تولیدات محصولات پروتیینی به اندازه سال ۱۳۹۰ بوده زیرا مصرف اینگونه محصولات به دلیل كوچك شدن سفره مردم و كاهش یافتن درآمد سرانه كاهش یافته است.
موافق قدیری تصریح كرد: تولید در بخش دامپروری ایران به دلایل گوناگون ایام پرتلاطمی را سپری می كند. در چنین شرایطی كاملا طبیعی است كه تولید كننده و سیاست گذاران اقتصادی در تشخیص اولویت ها و انتخاب جهت گیری ها در معرض سرگردانی و رفتارهای متناقض قرار گیرند.
وی ادامه داد: از جانب دیگر شرایط اقتصادی حاكم بر كشور، ضعیف شدن دلار در برابر دیگر ارزها مخصوصاً یورو، افزایش قیمت های جهانی برخی نهاده های دامی منجمله ذرت دامی به میزان میانگین ۵ درصد نسبت به یك ماه قبل، افزایش قیمت دلار، افزایش هزینه های حمل و نقل، افزایش هزینه های بانكی و روش اجرای سیاست های اجرایی و تنظیم بازار سبب می گردد كه جهت گیری های صحیح و كارآمد تولیدكنندگان با طیفی از چالش های تصمیم گیری در عرصه سیاست گذاری مواجه شود.
او اضافه كرد: برداشت های گوناگون از قانون در كنار سلیقه ای بودن اجرای قانون، تولید را از دریافت سهم قانونی خود محروم كرده است. در چنین فضایی و در چارچوب اقتصادی سیاسی و رانتی، قاعده رفتاری مسلط آن است كه صدای مولد ها و تولیدكنندگان كمتر شنیده می گردد و این اراده غیر مولدهاست كه معمولا می تواند خویش را بر سیاست گذار تحمیل كند.
رییس انجمن صنایع خوراك دام، طیور و آبزیان ایران تصریح كرد: گرانی های اخیر فارغ از هرگونه نگاه جناحی برآمده از سیاست های نادرست اقتصادی است. گرانی شدید فرآورده های دامی نشان دهنده وجود اختلال در زنجیره تولید فرآورده های دامی است. به نظر می رسد اراده جدی برای رویارویی با مشكلات ریشه دار و ساختاری و حتی نگرانی در مورد تامین نهاده های تولید در بخش دامپروری، ولو برای كوتاه مدت مشاهده نمی شود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با طرح این سوال كه آیا با فضای حاكم بر بخش تولید صنایع دام، طیور و آبزیان در سال ها و ماه های اخیر می توان انتظار داشت كه تولید و قیمت مطابق نظر سیاستگذار اقتصادی انجام گیرد، اظهار داشت: طبیعتاً نباید انتظار دشت كه با دستور، قیمت های داخلی كاهش یابد. هیچ واردكننده و تولید كننده ای كه هزینه های آن كاهش پیدا نكرده باشد كالای خویش را كمتر از حد معمول نمی فروشد چون كه ورشكستگی آخر تلخی برای او رقم خواهد زد.
موافق قدیری تصریح كرد: خروجی بندر جنوب از روزی ۱۵ هزار تن به سمت روزی ۸ هزار تن آمده است و این نشان دهنده كاهش مصرف، افزایش هزینه های انبارداری، افزایش خواب سرمایه، افزایش ریسك سرمایه گذاری و... خواهد بود. بنابراین بازرگانان عرصه واردات نهاده های دامی نیز به طور اجبار به افزایش قیمت ها روی می آورند.
رییس انجمن صنایع خوراك دام، طیور و آبزیان ایران تاكید كرد: رویه ای كه در ساختار اقتصادی كشور منجمله انقباضی عمل كردن بانك ها و افزایش بیش از ۳۰درصدی زیان نرخ تبدیل یورو به دلار در بین واردكنندگان نهاده های دامی در یك سال وجود دارد و البته افزایش شدت بیماری آنفلوآنزای پرندگان، كاهش قیمت نهاده های دامی به دلایل فنی كه اشاره كردم دور از ذهن است و البته اگر كاهش یابد مقطعی است و پایدار نخواهد بود.
این فعال اقتصادی اعلام كرد: امروز میانگین قیمت كنجاله سویا ۱۸۲۵ تومان و قیمت جهانی در مبادی ورودی جنوبی كشور ۳۷۰ دلار بود. همچنین میانگین قیمت جو دامی در بنادر شمال و جنوب ایران به ترتیب ۹۶۰ و ۹۳۰ تومان و میانگین قیمت جهانی آن ۲۰۲ دلار بود. ضمن اینكه میانگین قیمت ذرت دامی در بنادر شمال و جنوب به ترتیب ۹۶۰ و ۹۲۰ تومان و میانگین قیمت جهانی ۲۱۵ دلار است.

35224

1396/09/15
11:37:45
5.0 از 5
4873
تگهای خبر: افزایش قیمت , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان