در گفتگو با مهر مطرح شد؛

ریسباف را ۲۰۷میلیارد تومان ازمنابع دولتی خریدیم، كار ما قانونی است

ریسباف را ۲۰۷میلیارد تومان ازمنابع دولتی خریدیم، كار ما قانونی است فراز برج: سرپرست شركت عمران و بهسازی شهری ایران از خریداری كارخانه تاریخی ریسباف اصفهان به قیمت ۲۰۷ میلیارد تومان بعنوان بنای غیر تاریخی اطلاع داد.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، كارخانه ریسباف اصفهان تنها بازمانده از نسل كارخانه های نماد انقلاب صنعتی در ایران و مراكز تولید كالا به سبك اروپایی در كشور است كه در سال های گذشته با هدف تسویه بدهی های این كارخانه، به بانك ملی داده شده بود. با این حال شركت عمران و بهسازی شهری ایران این كارخانه را از محل منابع دولتی از بانك صد در صد دولتی «ملی» خریداری كرد كه نهایتا ۵ شنبه هفته گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی و استاندار اصفهان مراسم انتقال مالكیت این سازه به وزارت راه و شهرسازی و شركت عمران و بهسازی شهری ایران برگزار گردید.
كارشناسان معتقدند شركت عمران و بهسازی شهری ایران با عنایت به گسترده بودن بافت های فرسوده و حاشیه ای شهرها، می تواند منابع داخلی و دولتی این شركت را در جهت بهسازی این گونه بافت ها هزینه كرده و وظیفه خرید و احیای بناهای تاریخی را به دستگاه های اصلی متولی نگهداری بناهای واجد ارزش تاریخی واگذار كند.
ریسباف بنای تاریخی نیست!
هوشنگ عشایری، سرپرست شركت عمران و بهسازی شهری ایران در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره خرید بناهای تاریخی از جانب شركت عمران و بهسازی شهری ایران و وجود مجوزهای قانونی اجرای این اقدامات اظهار نمود: چارچوب قانونی برای ورود شركت عمران و بهسازی شهری ایران به مبحث خرید بناهای واجد ارزش در بافت های تاریخی بوجود آمده است. در قانون احیاء، بهسازی و نوسازی بافت های شهری كه مصوب مجلس شورای اسلامی است و بر مبنای آن سند ملی بازآفرینی تدوین شده، این امكان لحاظ شده است.
وی در پاسخ به این پرسش كه«علی رغم آنكه در این قوانین نامی از تك بنا برده نشده و تنها در سند ملی بازآفرینی از امكان خرید تك بنای واجد ارزش یاد شده است، چرا شركت عمران و بهسازی این مورد را نسبت به احیای بافت های فرسوده در اولویت قرار می دهد؟»، خاطرنشان كرد: مفهوم بافت تاریخی به وجود كالبد تاریخی است؛ بافت تاریخی به صرف كف زمین نیست بلكه به خاطر وجود یك سری بناهای تاریخی در بافت است و نشان دهنده هویت اصلی آن محله هستند و سبب می شوند تا آن بافت، تاریخی تلقی شود.
سرپرست شركت عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: در اساسنامه شركت عمران و بهسازی شهری ایران هم به این مورد اشاره شده و در اصلاحیه اخیر آن امكان خرید ابنیه تاریخی به صراحت آورده شده است.
وی درباره اولویت بندی اقدامات شركت عمران و بهسازی شهری ایران تصریح كرد: این شركت اهداف متعددی در زمینه احیای بافت های نابسامان شهری دارد ولی اولویت بندی منابع شركت عمران و بهسازی شهری به صورت كلی نیست؛ بلكه برای هر هدف، اولویت بندی شده است؛ به این معنا كه ما، هم باید به بافت های تاریخی ورود كنیم و ردیف بودجه جداگانه دارد و هم باید به مبحث بهسازی بافت های فرسوده و حاشیه ای كه ردیف اعتباری جداگانه دارند، ورود كنیم؛ ولی هر كدام از این اهداف در زیرمجموعه های خود اولویت بندی شده اند.
عشایری اضافه كرد: وقتی منابعی برای یك هدف گذاشته می شود، موظف به اجرای خواسته قانونگذار هستیم مثلا در زمینه احیای بافت های فرسوده شهری، اولویت ما رساندن منابع موجود به بحث اصلاح روبناها، معابر و واحدهای مسكونی است.
وی تاكید كرد: تمام بناهای تاریخی خریداری شده از منابع دولتی است و این مورد در قانون بودجه دیده شده است. وقتی این اعداد در قانون بودجه، چه بعنوان منابع داخلی و چه بعنوان منابع تملك دارایی، لحاظ شده است، بر همان اساس بناهای تاریخی خریداری می گردد.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: در ۴ سال قبل ۱۲۱ بنای تاریخی خریداری كردیم كه هر كدام قیمت های متفاوتی داشته اند؛ ما از ۲۰۰ میلیون تومان خانه تاریخی خریداری نموده ایم تا قیمت های بالاتر.
وی درباره خرید كارخانه تاریخی ریسباف اصفهان با اشاره به اینكه آن را ۲۰۷ میلیارد تومان خریدیم اظهار داشت: تملك این كارخانه قدیمی با مبحث احیای بافت تاریخی متفاوت است و آن را در جهت اجرای یكی دیگر از وظایف شركت عمران و بهسازی در خصوص «اصلاح نقاط ناهمگون شهری» و با هدف تغییر جریان مدیریت شهری خریداری نموده ایم. ریسباف بنای تاریخی نیست!

1396/09/28
15:32:32
5.0 از 5
5198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان