آغاز پروژه بازسازی محوطه كاخ اشرف

آغاز پروژه بازسازی محوطه كاخ اشرف به گزارش فراز برج، به نقل از ایرنا مسئول موزه ظروف سلطنتی اظهار داشت: پروژه عمرانی بازسازی و تعمیر محوطه اختصاصی كاخ اشرف (موزه ظروف سلطنتی) در بخش نمای شمالی این موزه آغاز گردید.


شیرین شعبانی روز دوشنبه اظهار كرد: در سالهای اخیر و پیش از انتقال مسئولیت كاخ اشرف به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تغییرات غیر اصولی و غیر علمی در محوطه شمالی این كاخ از جمله: سنگفرش كردن فضا بدون زیر سازی صحیح و اصولی، باغچه سازی، كاشت گل و گیاه و درختچه در نزدیك عمارت و آبیاری هر روزه صورت گرفت كه باعث فروكش كردن كف زمین این محوطه شد.
بنابر گزارش روابط عمومی موزه ظروف سلطنتی شعبانی افزود: هدف از پروژه عمرانی بازسازی و تعمیر محوطه اختصاصی كاخ، ایمن سازی ساختمان مذكور، پیشگیری از فروكش كردن آن و همچنین بازگرداندن بنا و محوطه به شكل تاریخی و اصیل آن می باشد.
مسئول موزه ظروف سلطنتی اظهار كرد: در راستای حذف لایه های قطور آسفالت الحاقی كه به علت عدم زیرسازی بار بسیار سنگینی بر محوطه ایجاد نموده و به دیواره چاه ساختمان و كانال انتقال آب خسارات سنگینی ایجاد و باعث فروكش كردن كف محوطه شده بود، 3 پله اصیل ساختمان نیز كشف گردید. 
موزه ظروف سلطنتی با مساحت 2600 متر در شرق مجموعه سعدآباد قرار دارد كه در بین سالهای 1318-1315 به دستور پهلوی اول ساخته شده و در سال 1350 فضای خارجی و داخلی این بنا به دستور اشرف پهلوی بازسازی شد. درب اصلی ورودی به كاخ در قسمت شمالی آن قرار دارد و در نمای جنوبی محوطه، فضاهای مفرح و استراحتگاه خصوصی طراحی شده است.
 
** پاكسازی نمای بناهای تاریخی سعدآباد توسط میكروجت آغاز شد
پروژه پاكسازی بخش سنگی نمای كاخ ملت و موزه های سلاح های دربار، ظروف سلطنتی و هنرهای زیبا از آلاینده ها و پوششها و بند كشی های الحاقی آسیب رسان ، توسط میكروجت با نظارت واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد آغاز شد.
پس از آسیب شناسی و بررسی تاثیرات مخرب پوشش های كنیتكس الحاقی معاصر، بند كشی های تركیبی مصالح و رزین های نامناسب در ساختمان های تاریخی كه مانع از تنفس معماری شده و با توجه به ایست رطوبت تعرقی بر بدنه بنا كه گاهی هدایت آن به بخشهای داخلی را نیز به دنبال داشته و از لحاظ بصری نیزخدشه در زیبایی و اصالت نما وارد كرده بود، پاكسازی آغاز شد.
در این پروژه از روش غیر تخریبی و دارای حساسیت مناسب میكروجت با تركیبات قلیایی دارای ساختار میكروسكوپی كروی استفاده می شود كه مانع از ایجاد خراش در سطوح ارجینال شده با پراش قابل كنترل و نرم، لایه الحاقی پوششی نامناسب همراه با رسوبات ایجاد شده حاصل از نشست آلاینده ها پاك می شود.
پاكسازی بندكشی های معاصر نامناسب درنمای بخش سنگی موزه ملت، پاكسازی پوشش كنیتكسی در نمای ازاره موزه سلاح های دریار، پاكسازی نمای سنگی موزه ظروف سلطنتی و همچنین پاكسازی سر در موزه هنرهای زیبا از اهداف این پروژه می باشد.
پروژه پاكسازی نمای بناهای تاریخی سعدآباد كه در واحد حفاظت و مرمت مجموعه سعدآباد تعریف گشته، با نظارت این واحد و حمایت حوزه فنی اداره كل موزه ها در حال انجام می باشد
 
**كفپوشهای موزه های سعدآباد مرمت میشوند
پروژه حفاظت و مرمت كفپوشهای پاركت چوبی موزه های هنرهای زیبا ، ظروف سلطنتی و كاخ سبز با نظارت حفاظتی واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری مجموعه سعدآباد آغاز شد.
این پروژه بر اساس آسیب شناسی و مطالعات ترموگرافی رطوبتی، بررسی وشناسایی عوامل آسیب زا و رفع آن در طرح حفاظت پیشگیرانه در دست اجرا قرار گرفت.
اقدامات اجرایی این پروژه مرمتی شامل برچیدن پاركتها در بخشهای آسیب دیده جهت بررسی لایه بستر، برچیدن لایه بستر نئوپانی پوسیده، اجرای لایه بستر با پوشش چوبی عمل آوری شده، شناسایی نوع چوبهای پاركت جهت ساخت بخشهای كمبود و غیر قابل احیاء، بستر سازی جهت رفع حركت اعوجاجی پاركتها تولید كننده صدا در هنگام تردد، استحكام بخشی لایه ها ، پولیش نرم لایه لاك آسیب دیده و لایه جرم، نصب مجددپاركتها، بند كشی، موزون سازی رنگی و اجرای لاك با لحاظ حفظ زیبا شناسی بصری اصالت است.
حفاظت و مرمت كفپوشهای پاركت چوبی موزه های مذكور بر اساس بررسی علمی مراحل اجرا و تصدیق عدم مغایرت آن با مبانی مرمت با نظارت حفاظتی واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد، توسط استادكاران این فن آغاز و در حال انجام است.
1396/04/26
23:59:46
5.0 از 5
5042
تگهای خبر: ساخت و ساز , بازسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان