معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در بافت فرسوده تا ۱۴۰۰

راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در بافت فرسوده تا ۱۴۰۰ به گزارش فراز برج مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: ۴۰۰ هزار واحد مسكونی تا آخر ۱۴۰۰ در بافت های هدف بازآفرینی شهری ایجاد می شود.به گزارش فراز برج به نقل از صداوسیما، هوشنگ عشایری با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبكه دو سیما افزود: باید ۴ هزار میلیارد تومان منابع برای این منظور قرار داده می شد كه در بودجه سال ۹۷ از محل تبصره ۱۸ پیش بینی شده بود و از آنجائیكه احتمال می دادیم منابع آن تحقق پذیر نباشد به صندوق توسعه پیشنهاد داده و مصوبه سران قوا و اذن مقام معظم رهبری در این باره دریافت شد.
بر اساس تفاهمنامه میان شركت بازآفرینی شهری ایران و سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، مقرر شد ۳ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان معادل ریالی از صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص پیدا كند تا بانك مسكن بتواند در كلانشهرها ۵۰ میلیون تومان وام با سود ۹ درصد بدون سپرده گذاری برای مدت ۲ سال ساخت در اختیار سازندگان حرفه ای قرار دهد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: مردم از آغاز امسال تا اول آذر حدود ۳۲ هزار واحد پروانه ساخت گرفتند و آماده دریافت این تسهیلات هستند.
عشایری با اشاره به اینكه بر مبنای دستور رئیس جمهور و ماده ۶ قانون عرضه و تولید مسكن، همه اراضی دولتی كه در بافت های هدف بازآفرینی شهری و محلات همجوار قرار دارد باید در اختیار اجرای این طرح قرار گیرد، اضافه كرد: از این طریق ظرفیت ساخت حدود ۳۵ هزار واحد بوجود آمده است و توسعه گران آن هم انتخاب شدند و برخی هم آماده انتخاب توسعه گر هستند.
وی با اشاره به اینكه در طرح بازآفرینی شهری ۴ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان برای تولید ۱۰۰ هزار مسكن در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: در كنار آن هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع برای ساماندهی دیده شده است.
استاد دانشگاه: نباید اجازه داد تراكم در بافت فرسوده دو برابر شود
حجت الله میرزایی استاد دانشگاه هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینكه در قالب طرح بازآفرینی شهری، تراكم و بارگذاری مسكونی و جمعیتی، افزایش می یابد اظهار داشت: به احتمال زیاد متوسط طبقات در شهری مانند تهران در بافت ناكارآمد كه حدود ۲ و نیم طبقه است به حدود ۵ طبقه افزایش می یابد البته بستگی به سیاست شهرداری هم دارد.
وی افزود: اگر این طرح، بارگذاری بیشتری انجام دهد یا حاشیه سود را برای سازندگان افزایش دهد قاعدتاً سرانه ها را كاهش خواهد داد و اگر تراكم اضافه داده نشود انگیزه برای حضور در این طرح برای سازندگان كاسته می شود. این پارادوكس باید حل شود.
میرزایی با اشاره به اینكه از سال ۸۴ تا سال ۹۵ در شهر تهران فقط ۴۰ درصد بافت ها نوسازی شده است، اظهار داشت: با این نوسازی، سرانه ها كاهش و فقر شهری افزایش یافته است.
وی اضافه كرد: باید چاره ای پیدا نماییم كه همراه با نوسازی بافت ها، از افزایش فقر شهری و كاهش سرانه های برخورداری غیرمسكونی جلوگیری نماییم.
میرزایی با تاكید بر اینكه اجرای بازآفرینی شهری بسیار ضروری می باشد اظهار داشت: ملاحظات مهمی در این باره وجود دارد همچون اینكه چگونه از فقر شهری جلوگیری نماییم و سرانه ها ارتقا یابد.
وی اضافه كرد: در منطقه ۱۰ تهران ۵۰ درصد بافت، فرسوده است و باید نوسازی شود اما در این منطقه سرانه فضای سبز تقریباً دو و هشت دهم متر است در حالیكه متوسط سرانه فضای سبز در تهران ۱۷ متر است.
میرزایی افزود: منابع مشخصی توسط دولت و شهرداری ها باید برای توسعه فضای سبز و ارتقای سرانه های بهداشتی و آموزشی و پاركینگ اختصاص داده شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به افزایش حدود ۹۱ درصدی قیمت مسكن نسبت به سال گذشته اظهار داشت: ۴۰۰ هزار نفری كه امسال سررسید وام آنان و قرار بود با استفاده از این وام، صاحبخانه شوند قبل از دریافت این وام، قیمت مسكن افزایش یافت و قدرت خرید آنان به شدت كاهش پیدا كرد.
میرزایی اظهار داشت: نمی گردد در شرایطی كه بازار مسكن مانند سال های ۹۰ تا ۹۶ در ركود به سر می برد رونق جدی در بازآفرینی وجود داشته باشد.
وی اضافه كرد: تا زمانی كه ساز و كارهای افزایش انگیزه و قدرت خرید خریداران و افزایش وام صندوق پس انداز مسكن یكم را نبینیم، انگیزه سازندگان از بین می رود.
میرزایی با اشاره به اینكه بروكراسی طولانی دریافت وام برای سازندگان مسكن، انگیزه آنها را می كاهد، افزود: دوره صدور پروانه ساخت در تهران از ۶ تا ۹ ماه و در بعضی اوقات تا یك سال طول می كشد ازاین رو محیط عمومی كسب و كار در كلانشهرها به شدت بد است و این موضوعات باید در كنار مشوق های مالی دیده شود.
عضو كمیسیون عمران مجلس: شعار نوسازی بافت فرسوده زیاد داده می شود اما از عمل خبری نیست
محمد دامادی عضو كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینكه بر مبنای قانون، وظایف دولت در زمینه مسكن مشخص است اظهار داشت: بارها دولت ها قول دادند بافت های فرسوده را نوسازی كنند.
وی با اشاره به مشكلات بافت های فرسوده اضافه كرد: باید ببینیم برنامه مشخص برای نوسازی بافت های فرسوده خارج از برنامه های شعاری چیست. شعار زیاد می دهیم اما در عمل، اتفاق مؤثری نمی افتد.
دامادی افزود: به جای اینكه جمعیت را از داخل شهر به بیرون شهر ببریم و در آنجا برای آنان مسكن بسازیم باید همین داخل شهر را كه تأسیسات شهری وجود دارد ساماندهی و نوسازی نماییم.
رئیس انجمن انبوه سازان: طرح دولتی بازآفرینی راه به جایی نمی برد
جمشید برزگر رئیس انجمن انبوه سازان كشور هم در ارتباط تصویری با این برنامه اظهار داشت: با این روش هایی كه دولت برای بازآفرینی شهری اعلام نموده است این طرح به اهداف خود نخواهد رسید.
وی اضافه كرد: در گذشته هم طرح های مشابهی بود اما در عمل به درستی اجرایی نشد.
برزگر با اشاره به اینكه مقرر است ۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده، بازآفرینی شود اضافه كرد: باید استانداردها و سرانه های جمعیتی هم دیده شود.
وی افزود: بر مبنای ماده ۴ قانون ساماندهی عرضه و تولید مسكن، زمین های دولتی بعنوان پشتیبان و تأمین فضاهای عمومی باید در اختیار دستگاه های اجرایی گذاشته شود تا از این مناطق استفاده گردد.
برزگر اظهار داشت: ماده ۳۰ قانون برنامه توسعه چهارم و همینطور قانون برنامه توسعه پنجم، دولت را مكلف كرده است كه سالانه ۱۰ درصد از بافت های فرسوده را احیا و بازآفرینی كند.
رئیس انجمن انبوه سازان كشور با اشاره به اینكه اختصاص ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای نوسازی ۱۴۰ هزار هكتار بافت فرسوده كشور كافی نیست اظهار داشت: باید ۲۰ هزار میلیارد تومان برای این منظور اختصاص داده شود تا این معضل اجتماعی رفع گردد.

1397/09/21
15:19:08
5.0 از 5
4665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان