در گفتگو با مهر مطرح شد؛

سوخوی مسافری مورد تأیید است، شاید به برخی اصلاحات نیاز داشته باشد

سوخوی مسافری مورد تأیید است، شاید به برخی اصلاحات نیاز داشته باشد فراز برج: یك كارشناس صنعت هوانوردی اظهار داشت: بااینكه تا كنون هواپیمای سوخوی مسافری در ایران نداشته ایم، اما به صورت كلی این هواپیما از طرف كارشناسان صنعت هوانوردی مورد تأیید قرار گرفته است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، علی عابدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی كشوری بتازگی از موافقت این سازمان با خرید هواپیماهای مسافری سوخو سوپرجت ۱۰۰ آگاهی داده است.
به گفته عابدزاده این هواپیما امكان تطابق با آب و هوای و جغرافیای ایران را دارد.
هنوز مسئولان سازمان هواپیمایی كشوری درباره جزئیات و دستورالعمل احتمالی سازمان هواپیمایی كشوری برای خرید سوخو اظهار نظر نكرده اند.
كارشناس صنعت هوانوردی: بلوك شرق؛ مشتری اصلی سوخو
در همین خصوص یك كارشناس فنی هواپیمای سوخو در بخش هوانوردی نظامی كه نخواست نامش فاش شود، در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه تا كنون هواپیمای سوخوی مسافری و سیویل در ایران نداشته ایم، اضافه كرد: بااینكه اساس و پایه هوانوردی نظامی در ایران، هواپیماهای آمریكایی است، اما در دوره سپس انقلاب به سبب تحریم ها از هواپیماهای نظامی سوخو هم بهره برده ایم. اما این نوع هواپیما تابحال در بخش غیر نظامی استفاده نشده است.
وی كه بدلیل شغل خود درخواست نمود نامش در مصاحبه ذكر نشود، اضافه كرد: اینكه گفته میگردد این هواپیما با آب و هوای ایران سازگاری ندارد، چندان صحیح نیست. برای تأیید خرید سوخوی مسافری از روسیه، یك تیم تحقیقاتی از كارشناسان ایرانی مسلط به این نوع هواپیما، امكان پرواز آن در آسمان و جغرافیای ایران را بررسی و تأیید كرده اند. امكان دارد نیاز به برخی اصلاحات داشته باشد اما به صورت كلی مورد تأیید است.
به گفته این كارشناس صنعت هوانوردی، بیشتر از ۹۰ درصد فروش سوخو شامل نظامی و سیویل در كشورهای بلوك شرق سابق شامل اروپای شرقی مانند اوكراین و آسیای میانه به خصوص تاجیكستان و قزاقستان بوده است. با این وجود می تواند در شرایط آب و هوایی ایران هم مورد استفاده قرار گیرد.
دبیر انجمن ایرلاین ها: در خرید نوع هواپیمای سوخو دقت شود
گفتنی است قبل از این باز مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن صنفی شركت های هواپیمایی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره خرید هواپیماهای مسافری سوخو از روسیه گفت: این شركت روسی دو نوع هواپیمای مسافری تولید می كند؛ یك مدل از هواپیماها به صورت ۱۰۰ درصد روسی هستند كه كارشناسان صنعت هوانوردی ایران نتوانسته اند مورد تأیید بودن آنرا بپذیرند. یك مدل دیگر از هواپیماهای سوپرجت سوخو ۱۰۰ محصولاتی هستند كه به صورت مشترك میان روسیه، آمریكا و اروپا تولید شده اند كه البته بخش اعظم قطعات آن روسی است؛ اما در چند بخش حیاتی هواپیما از قطعات تولید غرب استفاده شده است. هواپیمای مدل دوم مورد تأیید كارشناسان این صنعت است اما به نظر می آید خرید این نوع هواپیماها نیازمند ستاندن مجوز اوفك (اداره كنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریكا) باشد كه به سبب اعمال مجدد تحریم های ایران، این امكان وجود ندارد.
بازاریابی هواپیمای سوخو قبل از لغو برجام
به گزارش فراز برج به نقل از مهر، پارسال و قبل از لغو یك طرفه برجام از طرف آمریكا، شركت هواپیماسازی سوخو برای بازاریابی از میان شركت های هواپیمایی ایران نمایشگاهی از محصولات این شركت را در تهران برگزار كرد و در این نمایشگاه تعدادی از هواپیماهای این شركت كه در راه بازگشت از كشور دیگری به روسیه بودند، چند ساعتی در تهران به نمایش گذاشته شدند.
وزارت راه و شهرسازی در آن دوره زمانی در حال دریافت تعدادی از هواپیماهای غربی بود كه در پسابرجام با شركت های ایرباس، بوئینگ و ای تی آر به امضا رسانده بود.

1397/09/22
13:53:11
5.0 از 5
4654
تگهای خبر: برج , پرواز , تولید , شهرسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان