عبدالله اسفندیاری:

رسانه ملی را بنگاه بخت آزمایی كرده ایم

رسانه ملی را بنگاه بخت آزمایی كرده ایم به گزارش فراز برج حوزه نیوز نوشت: این كه رسانه ملی نتوانسته مبلّغ خوبی برای مفاهیم دینی و انقلابی باشد، حرف جدیدی نیست، اما مبحث نو این است كه این سازمان به واسطه برخی برنامه ها تبدیل به بنگاه بخت آزمایی شده است.عبدالله اسفندیاری، تهیه كننده سینما و تلویزیون با اشاره به اینكه رسانه ملی رسالت حقیقی خویش را فراموش كرده است، اظهار نمود: اینكه رسانه ملی می تواند اهرمی برای اعتلای فرهنگ عمومی جامعه باشد، امری واضح و مبرهن است كه درباره آن اظهارنظرهای فراوانی صورت گرفته است. ساده ترین مثال هم در این رابطه موضوعاتی است كه درباره محیط زیست در رسانه ملی مطرح می شود، اما متأسفانه صدا و سیما جدا از این كه نتوانسته در اعتلای فرهنگ ملی گام بردارد، بیشتر به یك بنگاه بخت آزمایی تبدیل گشته است.
او در ادامه اظهار داشت: اگر بگوییم تلویزیون به یك قمارخانه تبدیل گشته، سخنی به گزافه نگفته ایم. این روزها صدا و سیما می خواهد با توسل به جایزه های گوناگون مخاطب را همراه خود كند. این شیوه به علت عدم آموزش، نه تنها صحیح نیست بلكه در خیلی از مواقع مخرب هم هست.
رسانه ملی، جانبدارانه رفتار می كند
مدیر سابق گروه فیلم و سریال و تئاتر شبكه اول سیما با تاكید بر این كه یك سویه نگری آفتی رایج در صدا و سیماست، اظهار داشت: متأسفانه صدمه دیگری كه سبب شده مردم بیشتر از قبل از این رسانه دور شوند یك جانبه نگری است بخصوص در حوزه موضوعات سیاسی چنین نقصی به شدت مشاهده می شود، در حالیكه رسانه حتی نسبت به دشمنان هم باید اصل بی طرفی را رعایت كند، اما تلویزیون انصاف را درباره جناح های داخلی هم رعایت نمی نماید.
مسئول سابق حوزه «معناگرا» در بنیاد سینمایی فارابی افزود: روشن ترین مثال در این زمینه FATF است؛ تلویزیون از مدت ها پیش دائماً در حال تهیه برنامه بر ضد این طرح است. مصاحبه هایی كه در اینباره پخش می شود اظهارنظر از جانب مخالفان این طرح است، در صورتیكه مطمئناً این طرح موافقانی هم دارد كه باید صدای آنها هم شنیده شود، اما متأسفانه این فرصت در اختیار آنان قرار نمی گیرد، با روشی كه تلویزیون در پیش گرفته، سبب شده جامعه راه خویش را بپیماید و تلویزیون هم به سمت ناكجا آباد خود حركت نماید.
وی با اذعان به این مطلب كه رویكرد تلویزیون مردم را از رسانه دور خواهد كرد، اظهار داشت: اگر منظور بی تماشاگر شدن تلویزیون است، باید بگویم كه تلویزیون به علت قرعه كشی هایی كه انجام می دهد تماشاگر خواهد داشت، ولی این شیوه جذب مخاطب بی ثمر است و جریان ساز نخواهد بود. این قبیل صدمه ها تنها دامن گیر رسانه ملی نیست، بلكه در دیگر بخش ها هم این جناح بندی مشاهده می شود.
اسفندیاری افزود: چند روز پیش سخنرانی یك روحانی جوان درباره مرگ را می شنیدم، نكاتی كه مطرح می كرد آنقدر عمیق و آگاهانه بود و بی گمان اثرگذار بر مخاطابان خود؛ حال این دست سخنرانی های مؤثر را با برنامه های تلویزیونی مقایسه كنید كه كاملاً جناحی است و عموماً منبرهایشان كم مخاطب است.
تأمین بودجه به هر قیمتی
مدیر سابق گروه فیلم و سریال تلویزیون اظهار داشت: تبدیل تلویزیون به بنگاه بخت آزمایی با تمام ضعف هایی كه دارد، درآمدزایی فراوانی را برای سیما به وجود آورده است، اما این مسئله توجیه خوبی برای این رویكرد نیست، نكته جالب اینجاست كه مدیران سیما تأمین سرمایه و پرداخت حقوق پرسنل را دلیل این قبیل اقدامات می دانند و توسل به این شیوه عذر بدتر از گناه است.
وی از مسئولان سیما سؤال كرد: آیا می توان كشوری را مثال زد كه رسانه های آن تا این حد پرسنل داشته باشند؟ آیا درآمدهای رسانه ملی را به جای تولید و تأمین برنامه باید صرف پرداخت حقوق كرد؟ این معضل در شرایطی است كه بعضی از شبكه های ماهواره ای با داشتن ۳۰ یا ۴۰ نفر در جذب مخاطب با تلویزیون در حال رقابتند!
معاون سابق طرح و برنامه تلویزیون تاكید كرد: صدمه دیگر صداوسیما روی آوردن به چهره هاست، رسانه ملی از چهره ها بعنوان مجری استفاده می نماید، در شرایطی كه اجرا در سیما یكی از حساس ترین جایگاه هاست، چونكه مجری بعنوان ویترین تلویزیون باید واجد شرایط متنوع و مختلفی باشد. بعضی از مجریان برخلاف آموزه هایی كه در تلویزیون مطرح می كنند در جامعه رفتار می كنند. این دوگانگی سبب شده تا تماشاگر واكنش مطلوبی به برنامه های سیما نداشته باشد.
وی خاطرنشان كرد: بحث دیگر مربوط به نوع ادبیاتی است كه این روزها از سوی برخی مجریان تلویزیون مطرح می شود و هیچ گونه اخلاقیاتی در آن رعایت نمی گردد، رسانه ملی مؤظف است با نظارتی كه اعمال می كند روی پرسنل خود اعمال نفوذ داشته باشد، البته ظاهر خوب مطمئناً برای یك مجری لازم است، چونكه چهره نخستین گام برقراری ارتباط است، اما بحث مهم تر شیوه بیان و كلام است كه متأسفانه در رسانه ملی به فراموشی سپرده شده است.
اسفندیاری در انتهای سخنان خود تاكید كرد: ریاكاری یكی دیگر از صدمه های اجراست كه در اغلب برنامه های تلویزیونی مشاهده می شود و در بعضی برنامه ها به حدی عیان است كه دیگر خوش بین ترین مخاطب تلویزیون هم فریفته این تزویرها نمی گردد و تنها دستاورد این شیوه رفتاری دوری هرچه بیشتر مخاطب از رسانه است.

17258

1398/03/18
14:22:22
5.0 از 5
4790
تگهای خبر: آموزش , تولید , سرمایه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان