مدیركل راه و شهرسازی استان تهران؛

جمعیت ساكنن در بافت های فرسوده تهران

جمعیت ساكنن در بافت های فرسوده تهران به گزارش فراز برج مدیركل راه و شهرسازی استان تهران اظهار داشت: از جمعیت ۱۳ میلیونی تهران چیزی حدود ۵ میلیون نفر در بافت های فرسوده و سكونتگاه های غیر رسمی زندگی می كنند.به گزارش فراز برج به نقل از اداره كل راه و شهرسازی استان تهران، محمدنادر محمدزاده با اشاره به اهداف سازمانی ترسیم شده در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه ساخت ساختمان ها و تأسیسات دولتی در سطح استان تهران تصریح كرد: اولویت اداره كل راه و شهرسازی استان تهران اتمام پروژه های نیمه تمامی است كه در چارچوب اعتبارات و معیارها و اهداف از پیش تعیین شده قرار دارد و تلاش در تكمیل این پروژه ها داریم.
محمدزاده در ادامه اظهار داشت: در این راستا طی سال های ۹۲ تا ۹۵ در دولت یازدهم در مجموع ۱۵ پروژه با زیربنای بالغ بر ۲۱ هزار مترمربع توسط این اداره كل تكمیل و به بهره برداری رسیده و از مجموع ۳۳ پروژه موجود در حال مطالعه و احداث با برنامه ریزی های صورت گرفته ۸ پروژه طی سال جاری با زیربنای ۸ هزار و ۲۰۰ مترمربع با اعتبار بالغ بر ۱۷ میلیارد ریال تكمیل و به فضاهای دولتی و عمومی استان اضافه خواهد شد.
وی همینطور اضافه كرد: در حوزه بهداشت و سلامت هم اكنون ۶ بیمارستان با ظرفیت ۱۵۰۰ تخت بستری در سطح استان از ردیف اعتبارات ملی در حال احداث می باشد پیش بینی می گردد كه با عنایت به تكمیل عملیات ساختمانی بیمارستان ۹۴ تخت خوابی قرچك اقدامات تجهیز آن توسط وزارت بهداشت صورت گرفته و بزودی شاهد بهره برداری از آن باشیم.
مدیركل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینكه سكونتگاه های غیر رسمی در استان تهران به ۸ هزار و ۷۷۲ هكتار می رسد اظهار داشت: در این محدوده ۵۶۱ هزار خانواده ساكن هستند كه جمعیت آنها به ۲. ۳ میلیون نفر می رسد. یعنی از جمعیت ۱۳ میلیونی تهران چیزی قریب حدود ۵ میلیون نفر در بافت های فرسوده و سكونتگاه های غیر رسمی زندگی می كنند.
وی با اشاره به اینكه بیشترین جمعیت حاشیه نشینی استان تهران ساكن شهرها به ترتیب در تهران، اسلامشهر، ملارد، قدس و گلستان ساكن هستند خاطرنشان كرد: ۸ شهر استان تهران دارای طرح مطالعاتی ساماندهی سكونتگاه های غیر رسمی شامل اسلامشهر، ورامین، قرچك، قدس، شهریار، گلستان، نسیم شهر و پاكدشت هستند و برای دو شهر تهران و ملارد هم طرح های مصوب سكونتگاه های غیر رسمی در دست تهیه است.
مدیركل راه و شهرسازی استان تهران به بافت فرسوده استان تهران اشاره نمود و اظهار داشت: ۳۱ شهر از ۴۲ شهر استان تهران دارای محدوده مصوب بافت فرسوده می باشند. و درحال حاضر اداره كل راه و شهرسازی استان تهران در شهرهای اسلامشهر و چهاردانگه با ۱۵۵ هكتار دارای طرح مصوب بافت فرسوده بوده و ۵ شهر باغستان، باقرشهر، قدس، قرچك، ورامین با مساحت ۹۱۲ هكتار بافت فرسوده را در دست تهیه دارد.
محمدزاده به اقدامات اداره كل راه و شهرسازی استان تهران در حوزه بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده استان تهران اشاره و تصریح كرد: اعطاء تسهیلات ارزان قیمت بانكی، اعمال ماده ۱۶ قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسكن با تخفیفات ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی صدور پروانه از شهرداری ها، اعمال تخفیفات و یا مجانی سازی بهرمندی از انشعابات، پی گیری تحقق تخفیفات حق الزحمه خدمات مهندسی و همینطور اعطای مشوق های مجانی عوارض ساخت، اشتراك مجانی آب، برق، گاز از دیگر اقدامات برای بهسازی و نوسازی و ارتقاء كیفیت زندگی در محدوده های هدف استان تهران همچون اقدامات در حوزه بازآفرینی شهری است.
وی ادامه داد: اعطای بیش از یك هزار میلیارد تسهیلات در قالب ۱۲۶ هزار و ۵۰۰ فقره از سال طی ۸ سال گذشته، منظور نمودن بیش از ۵ هزار میلیارد ریال بعنوان ۵۰ درصد تخفیف، هدایت مالكین برای نوسازی ۸۵ هزار واحد مسكونی و هم اكنون در دست نوسازی بودن ۴۱ هزار واحد مسكونی در محدوده بافت فرسوده از دیگر اقدامات در استان تهران است.
محمدزاده از انتخاب ۴ محله نمونه در شهر تهران جهت اجرای طرح های بازآفرینی شهری اطلاع داد و اظهار داشت: پروژه ۲۱۴ واحدی سیروس در قالب تجمیع ۳۸ پلاك در زمینی به مساحت ۱۰ هزار متر مربع احداث و در ابتدای سال به بهره برداری رسید، كارسازی احداث پروژه ۸۰ واحدی با تجمیع ۵۰ پلاك و در زمینی به مساحت ۹ هزار و ۵۰۰ متر مربع، كارسازی پروژه ۱۸ واحدی بعنوان الگوی محرك توسعه كوچك مقیاس با تجمیع ۵ پلاك به مساحت ۷۵۰ متر مربع از برنامه های بازآفرینی در مناطقه نمونه شهر تهران است.
مدیركل راه و شهرسازی استان تهران به پروژه های احداثی در استان تهران در بافت های هدف اشاره نمود و اضافه كرد: جداره سازی دیوار كانال رودخانه شادچای گلستان، مجتمع فرهنگی نسیم شهر، سالن ورزشی "همدانگ"، سالن ورزشی اورژانس اجتماعی، بهسازی و ساماندهی روشنایی معابر محله های محمدآباد، شورای جنوبی و شهرك عزیزی شهر قدس، كتابچه و خانه مشق شورای جنوبی شهر قدس و پیش بینی اعطای بیش از ۶۱ هزار فقره تسهیلات ساخت مسكن با استفاده از ۲۴ بانك عامل و بعد از ابلاغ نهایی توافق با بانك ها در سال ۹۶ همچون جدیدترین پروژه ها در حوزه توانمندسازی بافت های فرسوده و سكونتگاه های غیر رسمی استان تهران است.
وی همینطور اظهار داشت: در جهت توانمندسازی و ساماندهی سكونتگاه های غیر رسمی ۶ پروژه از ردیف موافقتنامه های ملی شامل پروژه های فرهنگی هنری، اورژانس اجتماعی، ساماندهی روشنایی معابر با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان در سطح استان تهران و در شهرستان های بهارستان و قدس در حال اجرا می باشد.
استان تهران طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد و نرخ رشد جمعیت این استان ۱. ۴۴ و سهم این استان از جمعیت كشور ۱۶ درصد است. تقریباً ۹۵ درصد استان تهران شهرنشین هستند و متوسط زیربنای واحدهای مسكونی تهران ۸۵ متر است و مطابق با تقسیمات كشوری سال ۱۳۹۳ این استان، شامل ۱۶ شهرستان، ۴۲ شهر و ۶۴ دهستان است و ۷۵۶ آبادی استان تهران دارای سكنه است.
 

1396/10/16
22:13:44
5.0 از 5
5271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان