گزارش فراز برج به نقل از مهر

آخرین وضعیت وام مسكن مهر، چه واحدهایی شامل افزایش سقف وام می شوند؟

آخرین وضعیت وام مسكن مهر، چه واحدهایی شامل افزایش سقف وام می شوند؟ فراز برج: شورای پول و اعتبار با افزایش سقف وام مسكن مهر برای ۲۰۰ هزار واحد دیگر موافقت كرده است؛ اما این ۲۰۰ هزار واحد به كدام شهر یا پروژه ها اختصاص دارد ؟به گزارش فراز برج به نقل از مهر، شب گذشته در نشست شورای پول و اعتبار كه با حضور وزیر راه و شهرسازی بعنوان یكی از اعضای حقوقی این نهاد برگزار شده بود، بعد از توضیحات محمد اسلامی، اعضای این شورا به ریاست عبدالناصر همتی رئیس كل بانك مركزی، با افزایش سقف تسهیلات فردی مسكن مهر برای ۲۰۰ هزار واحد موافقت نمود.
در این مصوبه هیچ جزئیاتی از میزان افزایش سقف این تسهیلات و هم واحدهای مشمول این مصوبه سخنی به میان نیامده بوده ولی بانك عامل مسكن امروز جزئیات این وام را علام كرد.
ساخت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد در ۱۰ سال
مسكن مهر كه پرونده آن از سال ۸۸ گشوده شد، حالا در آستانه یك دهگی عمر خود، همچنان مفتوح است و از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی كه قرار بود راه اندازی شود، كمی بیشتر از ۴۰۰ هزار واحد باقی مانده است.
این تعداد، غیر از واحدهایی است كه به علل قضائی یا داشتن معارض و شكایت مالكان اراضی محل ساخت پروژه های مسكن مهر یا درگیری های داخلی تعاونی های مسكن مهر و شكایت اعضای تعاونی ها با دستور قضائی متوقف مانده است.
همچنین بنا به اعلام مدیرعامل شركت عمران شهر جدید پردیس، ۷ هزار و ۵۰۰ متقاضی مسكن مهر پردیس در زمان باز بودن سامانه ثبت نام كرده بودند ولی در هنگام انتخاب واحد، واحد مسكونی به آنها تعلق نگرفته است. از این تعداد برای ۴ هزار متقاضی امكان جانمایی واحد در یكی از سایت های ساخت و ساز در فاز ۸ پردیس فراهم گشته است اما به ۳۵۰۰ متقاضی دیگر كه فاقد واحد هستند، پیشنهاد شده تا در پرند یا هشتگرد به آنها واحد معادل آورده هایشان داده شود كه هیچیك نپذیرفته اند. اما وضعیت این افراد هنوز معلوم نیست.
سه + یك بار افزایش سقف وام مسكن مهر در یك دهه
تسهیلات طرح مسكن مهر در ابتدا ۲۵ میلیون تومان برای كل كشور بود كه به تدریج با افزایش قیمت تمام شده ساخت و ساز با مصوبه هیئت دولت های دهم و یازدهم در دو مرحله برای متقاضیان مسكن مهر در شهرهای جدید پردیس و پرند به ۳۰ و سپس به ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا كرد. این افزایش سقف تسهیلات، غیر از مصوبه شب گذشته شورای پول و اعتبار است.
طی ده سال قبل نرخ سودهای مسكن مهر بسته به شهر یا روستایی بودن محل ساخت آنها و همینطور تعاونی ساز یا شخصی ساز بودن آنها در سه حالت ۴، ۷ و ۹ درصد از جانب بانك عامل بخش مسكن از محل خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی بانك مركزی به متقاضیان واگذار شده است.
بانك عامل بخش مسكن برای تعداد زیادی از متقاضیانی كه هنوز واحد خویش را دریافت نكرده اند، دفترچه اقساط صادر كرده و علیرغم عدم تكمیل واحد مسكونی، متقاضی بازپرداخت تسهیلات را شروع كرده است.
جزئیات وام جدید شورای پول و اعتباربانك عامل مسكن امروز جزئیات مصوبه افزایش سقف تسهیلات مسكن مهر را اعلام و عنوان كرده كه سقف تسهیلات مسكن مهر برای حدود ۲۰۰ هزار واحد مسكونی در حال ساخت كه پیشرفت فیزیكی حداقل ۷۰ درصدی داشته ولی هنوز كار ساخت و تكمیل آنها به پایان نرسیده است، از ۴۰ میلیون تومان فعلی به حداكثر ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا كرده است. این بانك می افزاید: بر این اساس و مطابق پیشنهاد عرضه شده به بانك مركزی و شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات مسكن مهر برای پروژه های شهر جدید پردیس از ۴۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا كرده است. در پیشنهادی كه مطابق آن، اعضای شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات این بخش موافقت كرده اند، «افزایش سقف تسهیلات مسكن مهر در سایر شهرها به ۴۵ میلیون تومان» مطرح بوده است. مطابق اعلام بانك عامل بخش مسكن، آخرین آمارهای در اختیار شبكه بانكی از كارنامه ساخت و تحویل مسكن مهر حكایت از آن است كه از حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسكونی مهر كه تا كنون تسهیلات ساخت به آنها داده شده، كار ساخت حدود یك میلیون و ۸۰۰ هزار واحد به پایان رسیده و این تعداد واحد، تحویل متقاضیان شده است. همینطور پرونده بانكی حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار واحد مسكونی مهر هم مستقیم از سوی سازنده ها با بانك عامل بخش مسكن تعیین تكلیف شده است. با این وجود كار ساخت و تكمیل حدود ۳۷۰ هزار واحد مسكونی مهر هنوز به سرانجام نرسیده است كه بخشی از این واحدها، كمتر از ۳۰ درصد پیشرفت فیزیكی دارند و به علل مختلف، نیمه كاره مانده اند و بخشی دیگر هم با اینكه تكمیل شده اند؛ اما به خاطر مسائلی همچون نبود آب، برق یا گاز، فعلاً قابل سكونت نیستند. برآورد مسئولان بخش مسكن مشخص می كند، حدود ۲۰۰ هزار واحد از ۳۷۰ هزار واحد مسكونی مهر، پیشرفت فیزیكی بالای ۷۰ درصد دارند و جزو پروژه های فعال و رو به جلو در ساخت و ساز محسوب می شوند؛ اما به خاطر تورم مصالح ساختمانی و افزایش هزینه ها، تكمیل آنها با تسهیلات فعلی، امكان ناپذیر است؛ ازاین رو، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات برای این ۲۰۰ هزار واحد موافقت كرده است. گفته می شود آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار قبل از مصوبه جدید برای افزایش سقف تسهیلات مسكن مهر به ۴۰ میلیون تومان سبب شده گره مالی و اعتباری حدود ۳۰۰ هزار واحد مسكونی مهر در حال ساخت، طی دو سال گذشته باز شود و صاحبان این واحدها بتوانند خانه دار شده و در آنها اسكان پیدا كنند.
مشكل آورده متقاضیان مرتفع می شود
طی سالهای اخیر با عنایت به بالا رفتن هزینه ساخت و ساز در سال های اخیر و ناتوانی پیمانكاران در تكمیل واحدهای مسكن مهر باقی مانده در شهرهای جدید استان تهران علیرغم كامل بودن آورده های سهم متقاضی به همراه تسهیلات بانكی به خصوص در دو اقلام آسانسور و نصبیات (پكیج)، وزارت راه و شهرسازی اخیراً از شورای پول و اعتبار افزایش سقف تسهیلات را در واحدهای باقی مانده و با پیشرفت فیزیكی كمتر درخواست داده بود كه به نظر می رسدمصوبه روز گذشته شورای پول و اعتبار ناظر به این دسته از واحدهای مسكن مهر باشد كه عمدتاً در دو شهر جدید پردیس و پرند باشد.
همچنین بخش مهمی از متقاضیان مسكن مهر پردیس به علت ناتوانی در تأمین سهم آورده های خود، با توقف فعالیت ساخت و ساز در پروژه های خود از جانب پیمانكار رو به رو شده اند، مصوبه شب گذشته شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات فردی مسكن مهر، می تواند به تأمین آورده های نقدی این دسته از متقاضیان و از سر گیری فعالیت ساخت و ساز كمك قابل توجهی كند.
منبع نامشخص وام جدید مسكن مهر / اقساط بازگشتی برای ۱۰ سال بعد «پیش خور» شد
از جمله موارد مبهم در مصوبه روز گذشته شورای پول و اعتبار كه در توضیحات امروز بانك عامل مسكن هم به آن اشاره نشده، محل تأمین اعتبارات مورد نیاز برای تسهیلات جدید مسكن مهر است.
چراكه بر مبنای اعلام ابوالقاسم رحیمی اناركی مدیرعامل بانك عامل بخش مسكن، همه منابع حاصل از اقساط بازگشتی مسكن مهر تا ۱۰ سال آینده به دو حوزه تسهیلات مسكن مهر (افزایش سقف تسهیلات از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان كه به واجدان شرایط پرداخت شد) در سه سال نخست و سپس صندوق پس انداز مسكن یكم در ۷ سال بعد از آن اختصاص یافته و همه منابع حاصل از این محل، «پیش خور» شده است.
از سوی دیگر هم بر مبنای مصوبه هیئت دولت، بانك مركزی به هیچ عنوان امكان تخصیص منابع مالی به طرح مسكن مهر را به علت آنچه افزایش پایه پولی و تورم و نقدینگی عنوان شده، ندارد.
تغییر مكرر ضرب الاجل اتمام طرح مسكن مهر
گفتنی است رئیس جمهور در نشست نوروزی با وزیر راه و شهرسازی تاكید كرده بود پرونده طرح مسكن مهر در سراسر كشور باید تا آخر سال جاری به اتمام برسد. هرچند كه ضرب الاجل های داده شده به وزارت راه و شهرسازی برای تكمیل پروژه های مسكن مهر، چند بار تغییر كرده است بطوری كه پیش تر، آخرین مهلت زمانی اعلام شده از جانب رئیس جمهور، آخر نیمه نخست سال ۹۷ بود كه هم اكنون به پایان سال ۹۸ تغییر پیدا كرده است.

1398/04/20
14:21:48
5.0 از 5
4771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان