مركز پژوهش های مجلس:

قدرت خرید مسكن از محل تسهیلات به شدت كم شد

قدرت خرید مسكن از محل تسهیلات به شدت كم شد فراز برج: مركز پژوهش های مجلس در گزارشی با اشاره به افزایش فاصله بین استطاعت خانوار و قیمت مسكن، اعلام نمود: سهم وام های مسكن در توانمندسازی مالی خانوار به خصوص در كلان شهرها به شدت كاهش یافته است.به گزارش فراز برج به نقل از مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات زیربنایی این مركز طی گزارشی با عنوان «چالش ها و راهكارهای رونق تولید در سال ۱۳۹۸ در بخش مسكن» اعلام نمود: وضعیت اقتصادی كشور در یك سال قبل باعث شده است كه مسكن نیز همانند خیلی از بخش های اقتصادی و تولیدی كشور گرفتار مشكل شود. تحریم ها، كاهش فروش نفت، كاهش ارزش پول ملّی و سایر مشكلات اقتصادی در یك سال قبل سبب تشدید مشكل تولید و عرضه مسكن در كشور شده است.
بر اساس این گزارش با افزایش قیمت مسكن فاصله بیشتری بین استطاعت خانوار و قیمت مسكن به وجود آمده به نحوی كه سهم وام های مسكن در توانمندسازی مالی خانوار به خصوص در كلان شهرها به شدت كاهش یافته است.
بر اساس مطالعات مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، فعالیت های بدون محدودیت سوداگران مسكن وضعیت پرتلاطم اقتصاد مسكن را وخیم تر كرده كه این مسئله به دنبال نوسان های شدید ارز و سكه و ایجاد تناظر با این بازارهای موازی در یك سال قبل شدت بیشتری پیدا كرده است.
در این گزارش آمده است: با شناخت این لطمه ها در حوزه مسكن همچون مهم ترین راهكارهایی كه می تواند مفید باشد می توان به مواردی همچون افزایش سقف وام و اولویت پرداخت به خانه اولی ها در امتداد كاهش شكاف استطاعت و قیمت و تأمین سهم بیشتری در توانمندسازی اقشار متوسط برای خانه دار شدن و همین طور وضع مالیات بر عایدی و معاملات مكرر مسكن جهت محدودسازی دلالی و سوداگری و كمك به متقاضیان واقعی اشاره نمود.


منبع:

1398/04/28
11:25:49
5.0 از 5
4340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان