قیمت وام مسكن برای تهرانی ها چقدر است؟

قیمت وام مسكن برای تهرانی ها چقدر است؟ به گزارش فراز برج ایسنا در گزارشی نوشت: قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن در این روزها در بازه قیمتی ۴۳ تا ۴۶ هزار تومان است، در نتیجه برای زوج های تهرانی وام مسكن و جعاله در مجموع ۱۰.۵ میلیون تومان هزینه دارد كه این رقم برای زوج های غیر تهرانی كمتر می شود.


امروز (نهم مرداد) در فرابورس ایران قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن مرداد ماه ۱۳۹۶ حدود ۴۳ هزار و ۷۰۰ تومان داد و ستد شد همینطور اوراق آبان ۱۳۹۶ به ۴۵ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. علاوه بر این، اوراق تسهیلات مسكن شهریور ۱۳۹۷ حدود ۴۴ هزار و ۹۰۰ تومان معامله شد و قیمت تسه اسفند ۱۳۹۷ حدود ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بود. طی هفته های گذشته قیمت اوراق تسهیلات مسكن نوسان چندانی نداشته و قیمت آن از ۴۳ تا ۴۷ هزار تومان در نوسان بوده است. در نتیجه هزینه وام مسكن از راه اوراق چندان نوسانی را نسبت به ماه های گذشته تجربه نكرده است. بر مبنای اعلام بانك مركزی قیمت مسكن در شهر تهران در تیرماه ۱۳۹۸ به میانگین ۱۳ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید. بر مبنای اطلاعات بانك مركزی قیمت مسكن نسبت به خرداد، تنها ۰.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹۱ درصد رشد كرده است. معاملات هم ۴۸۰۰ فقره بود كه كاهش ۶۵ درصدی را نسبت به تیرماه سال قبل نشان داده است. این حجم از افت فشار ماهیانه قیمت از مردادماه ۱۳۹۴ تا كنون بی سابقه بوده است. اگر قیمت هر برگ از این اوراق را حدود ۴۴ هزار تومان در نظر بگیریم، زوج ها با عنایت به اینكه در كجای ایران ساكن هستند باید هفت تا ۱۰.۵ میلیون تومان برای دریافت وام مسكن و جعاله هزینه كنند.
زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند. آنها باید هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صرف خرید آن كنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، یك میلیون و ۷۶۰ هزار تومان اضافه می شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۱۰ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان هزینه شود. همینطور زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیش تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند و با این حساب باید حدود هفت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب یك میلیون و ۷۶۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت كنند. علاوه بر این، زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن، ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید پنج میلیون و۲۸۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همینطور برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله هم باید یك میلیون و ۷۶۰ هزار تومان پرداخت كنند كه در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی، حدود هفت میلیون تومان از جانب زوجین باید پرداخت گردد. مجردهای تهرانی هم می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و مجردهایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند. با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق پنج میلیون و۲۸۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و ۵۲۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یك میلیون و ۷۶۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند. اوراق تسهیلات مسكن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به این كه چقدر تا زمان اعتبارش باقیمانده، قیمت متفاوتی دارد. در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد. ۲۲۶۲۲۶

1398/05/10
00:49:11
5.0 از 5
4383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان