شیوه تعیین قیمت مسكن تغییر نمود

شیوه تعیین قیمت مسكن تغییر نمود فراز برج: شیوه تعیین قیمت مسكن در ایران تغییر كرده است و حالا دیگر این محله و منطقه نیست كه تنها مولفه تعیین قیمت در بازار نیست.به گزارش خبرانلاین، مسكن لوكس حالا جزء جدایی ناپذیر بازار مسكن در ایران است. از لواسان تا اسلامشهر و البته در تهران تا بندرعباس، همه جا واحدها میكونی لوكس و گران قیمت به چشم می خورند.
در گذشته زمین مهمترین مولفه در تعیین قیمت مسكن محسوب می شد اما در شرایط كنونی این زمین اهمیت خود در این فرآیند را از دست داده است چونكه شكل و شیوه تعیین قیمت مسكن در كشور تغییراتی جدی را تجربه كرده است. تغییر مكانیزم قیمت گذاری مسكن ریشه در تغییر شیوه ساخت در ایران دارد، گام برداری به سمت راه اندازی واحدهای لوكس باعث شده است این بازار شاهد چرخشی مهم در این عرصه باشد.
بررسی ها نشان داده است سهم واحدهای لوكس خالی مانده از كل واحدهای مسكونی خالی مانده در بازار بسیار بالاست بطوریكه می توان واحدهای مسكونی بحرانی و خالی مانده در ایران را لوكس دانست چونكه قیمت آن بالاتر از قدرت خرید می ایستد. تورم مسكن چنان سرعت گرفته است كه حتی مسكن مصرفی نیز از دسترس خیلی از خانوارهای متقاضی خارج شده است اما لوكس ها ساز دیگری را در این بازار می زنند.

چر بازار مسكن منجمد شد؟
هادی حق شناس، كارشناس اقتصادی و استاندار گلستان معتقد می باشد طبقه ای جدید در ایران شكل گرفته است كه متقاضی مسكن لوكس، خودروی لوكس و نمادهای اشرافیت و ثروت در ایران است اما همین طبقه در دوره هایی كه اقتصاد با بحران روبرو می شود تقاضایش را خارج می كند، این چنین است كه ركود بازار مسكن لوكس از بازار مسكن مصرفی بالاتر است و این واحدهای مسكونی بدون تقاضا مانده و به انجماد بازار مسكن منجر گردیده است.
این نكته از طرف فعالان بازار مسكن نیز مورد تایید قرار می گیرد، فعالان این بازار معتقدند مسكن لوكس در جای جای كشور بی مشتری است اما در نقاطی كه تجمع مسكن لوكس وجود دارد و شهرك سازی خاص شده است، مانند باستی هیلز در لواسان این ركود به چشم نمی خورد چون طبقه متقاضی این نوع زندگی به اندازه كافی پول دارد.
راهكار تعیین قیمت
حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاك در پاسخ به این پرسش خبرانلاین كه آیا بازار مسكن مصرفی راكد است یا بازار مسكن لوكس اظهار داشت: طبیعتا بازار مسكن لوكس با بحرانی جدی روبروست و حجم خرید وف روش كاهش یافته است.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا ركود در بعضی مناطق گران تر پایتخت مشهود است یا خیر؟ اظهار داشت: نكته مهم اینجاست كه شیوه تعیین قیمت ملك تغییر كرده است، قبل تر به واسطه محل قرارگیری یك واحد مسكونی در یك منطقه، قیمت تعیین می شد اما امروزه این نوع سازه و امكانات ساختمان است كه قیمت را تعیین می كند، وقتی ساختمانی باشگاه ورزشی و استخر و سونا و آسانسور اسباب كشی و... دارد قیمت بالاتری برای آن تعیین می شود و ساختمان های معمولی نیز قیمت پایین تر دارند.
وی افزود: این ساختمان ها در حالی راه اندازی شده است كه فعلا پولی برای خریدشان وجود ندارد بدین جهت با انبوه واحدهای مسكونی خالی مانده روبرو می باشیم.
وی اظهار داشت: همین حالا در گران ترین منطقه تهران واحدهای مسكونی هست كه قیمت هایی دو برابر قیمت عرف منطقه دارد چونكه امكانات این واحدهای مسكونی بسیار بالاست.


نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاك تهران در توضیح دلیلهای بروز این اتفاق اظهار داشت: « از دهه 80 الگوی ساخت مسكن تغییر كرده، یعنی واحدهای لوكس بیشتر از كشش بازار ساخته شدند ولی واحدهای عمومی و مردمی چندان رشد نكردند. به همین دلیل حالا اغلب واحدهای خالی تهران را واحدهای لوكسی در بر می گیرند كه نسبت به درآمد عمومی جامعه قیمت بیشتری دارند و تعداد كسانی كه می توانند صاحب آن شوند كمتر از واحدهایی است كه ساخته شده است.»
او در ارتباط با قیمت واحدهای مسكونی در محلات مختلف اظهار داشت: « در شمال تهران، از شمال شرق تا شمال غرب حدودا قیمتها یكسان هستند اما این سازه های خاص هستند كه قیمت های بالا دارند. یعنی مثلا واحدهایی با متر 90 میلیون تومان چندان بر طبق قیمت زمین تعیین قیمت نشدند، بلكه سازه آنها به علاوه امكانات رفاهی كه آنها را لاكچری كرده سبب شده تا قیمت برخی واحدها سر به فلك بكشند. این مهم سبب شده حتی در لواسانات نیز كه یك منطقه اطراف تهران است نیز قیمت واحدهای خاص به اندازه مناطق شمالی تهران باشد.»
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تحولات قیمت مسكن در تهران و میزان ریزش قیمت ها نیز پاسخ داد: « قیمت واحدهای بزرگ بین 30 تا 35 درصد، واحدهای كوچك 5 تا 30 درصد و اجاره بها 10 تا 15 درصد كاهش داشتند. با عنایت به اینكه فصل نقل و انتقالات در حال اتمام است انتظار داریم روند كاهشی ادامه یابد و در مهرماه میزان كاهش قیمتها ادامه یابد.»
223228


منبع:

1398/06/23
14:08:28
5.0 از 5
4435
تگهای خبر: اجاره , اقتصاد , بندر , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان