افت بی سابقه قیمت وام مسكن

افت بی سابقه قیمت وام مسكن به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: جهش قیمت خانه منجر به افت 73 درصدی معاملات و ریزش بی سابقه قیمت اوراق تسهیلات مسكن شده است.


میانگین قیمت مسكن شهر تهران در مردادماه ۱۳۹۸ به ۱۳ میلیون و ۳۰ هزار تومان رسید كه البته نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد كم شد اما نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۶ درصد افزایش نشان داد. با وجودی كه بازار به حد اشباع قیمت رسیده و انتظار می رود برای سه تا چهار سال مسیر ثبات را در پیش بگیرد، افت توان خرید متقاضیان از یك طرف و عدم همخوانی سقف تسهیلات با قیمت روز مسكن، به كاهش شدید تقاضا برای دریافت وام منجر گردیده است. آن طور كه مدیر امور طرح وبرنامه بانك مسكن گفته است: شرایط فعلی به لحاظ قیمت اوراق تسهیلات مسكن، بی سابقه بوده است و تابحال قیمت اوراق به این میزان ریزش نداشته است. محمدحسن مرادی البته مقطع زمانی حاضر را بهترین فرصت برای خرید اوراق به منظور دریافت تسهیلات خرید مسكن برای متقاضیان مصرفی عنوان كرده است. با وجود این، كارشناسان معتقدند بااینكه قیمت خرید اوراق تسهیلات مسكن (تسه) كاهش یافته اما متقاضیان واقعی، قدرت خرید خانه را ندارند. وام مسكن ۲۲ درصد قیمت یك آپارتمان ۵۵ متری است با عنایت به میانگین قیمت مسكن شهر تهران الان یك آپارتمان ۷۵ متری كه بعنوان میانگین الگوی مصرف عنوان می شود ۹۷۷ میلیون تومان قیمت دارد. قیمت یك واحد ۶۵ متری ۸۴۶ میلیون و یك واحد ۵۵ متری با عنایت به متوسط قیمت شهر تهران ۷۱۶ میلیون تومان است؛ در صورتیكه سقف پرداخت تسهیلات برای زوجین تهرانی ۱۶۰ میلیون تومان است. بر این اساس وام ۱۶۰ میلیون تومانی، تنها ۲۲ درصد قیمت یك آپارتمان ۵۵ متری در پایتخت را پوشش می دهد. قیمت اوراق تسهیلات مسكن در ماه قبل بیشتر از ۴۴ هزار تومان قیمت داشت اما در ایام اخیر نوسان چندانی نداشته و حدود قیمت آن ۴۲ هزار تومان است كه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن و جعاله باید حدود ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان هزینه كنند.
در این روزها كفِ قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسكن بانك مسكن حدود قیمت ۴۱ هزار تومان است. این اوراق بسته به اینكه در چه تاریخی انتشار یافته تا بیشتر از ۴۲ هزار تومان هم داد و ستد می شوند. بعنوان نمونه هر ورق از اوراق تسهیلات مسكنِ اردیبهشت ۱۳۹۸ حدودا ۴۲ هزار و ۶۰۰ تومان داد و ستد می شود و هر ورق از اوراق فروردین ۱۳۹۸ معادل ۴۲ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می شود. همین طور بیشترین قیمت اوراق تسهیلات مسكن به مرداد ماه ۱۳۹۸ مربوط است. قیمت این اوراق ۴۳ هزار و ۳۰۰ تومان است. دیگر اوراق انتشار یافته در سال ۱۳۹۸ و اواخر ۱۳۹۷ بیشتر از ۴۲ هزار تومان معامله می شود. اوراقی كه در نیمه اول سال ۱۳۹۷ انتشار یافته است نیز حدود ۴۱ هزار تومان داد و ستد می شود اما اوراقی كه در سال ۱۳۹۶ انتشار یافته و به سر رسیدِ آن زمان زیادی نمانده است كمتر از ۴۱ هزار تومان قیمت خورده است. تقاضا برای مسكن هست، پول نیست فرشید پورحاجت، كارشناس بازار مسكن با بیان این كه مهاجرت از كلانشهرها به شهرهای اطراف نشان داده است تقاضا برای مسكن وجود دارد اما مردم نقدینگی ندارند، اظهار داشت: ركود مسكن خوشحال كننده نیست بلكه برای اقتصاد كشور آفت است. وی با بیان این كه مهم ترین عامل ایجاد ركود در بخش مسكن، نبود نقدینگی در بخش تقاضا است، اشاره كرد: اگر در ماه های گذشته شرایط بازار مسكن به صورت ركود تورمی بود، الان تورم تا حدودی كنترل شده اما ركود كماكان پابرجا می باشد. یك نقدینگی در دست دولت می باشد كه موجب ایجاد تورم در سال قبل شد. از جانب دیگر نقدینگی دست مردم نیست كه بتواند به رونق در سطوح اقتصاد همچون بازار مسكن كمك نماید. پورحاجت درباره پیش بینی آینده اظهار داشت: من كاهش شدید قیمت مسكن را متصور نیستم. سفارش هایی هم كه از جانب برخی مسئولان برای خرید نكردن می شود كارساز نخواهد بود. هنوز مردم در تلاش هستند كه مسكن مناسب خودرا خریداری كنند. همچون دلیلهای پایین آمدن تعداد معاملات به امتناع فروشندگان برمی گردد. با این وجود قیمت ها تا حدودی متعادل شده و فایل های فروش آپارتمان و زمین افزایش پیدا كرده است. این مساله می تواند به رشد معاملات و ایجاد شرایط برای پروژه های مشاركتی منجر شود. 223223


منبع:

1398/06/25
13:43:41
5.0 از 5
4556
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان