خرید وام مسكن چقدر تمام می شود؟

خرید وام مسكن چقدر تمام می شود؟ به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: در معاملات فرابورس ایران قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسكن با عنایت به زمان انتشار اوراق و زمان مانده تا سررسید از 36 هزار تومان تا بیشتر از 41 هزار تومان داد و ستد می شود.


در آخرین روز معاملاتی فرابورس ایران قیمت امتیاز تسهیلات مسكن آذر ماه ۱۳۹۶ كمی بیشتر از ۳۷ هزار تومان بود همین طور امتیاز تسهیلات مسكن دی ماه سال ۱۳۹۶ به حدود قیمت ۳۴ هزار و ۴۰۰ تومان می رسید. امتیاز تسهیلات مرداد ماه سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۴۰ هزار تومان داد و ستد شد همین طور تسه شهریور ماه سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۴۱ هزار تومان داد و ستد شد.
در مجموع قیمت اوراق تسهیلات مسكن با سر رسیدهای مختلف از حدود ۳۶ هزار تومان آغاز می شود و تا بیشتر از ۴۱ هزار تومان هم ادامه دارد. اما آن هایی كه ارزان تر هستند به ابطال نزدیك تر هستند. با عنایت به قیمت های روی تابلو در این گزارش هر برگ از اوراق تسهیلات مسكن را بطور متوسط ۴۰ هزار تومان در نظر گرفته و با این شرایط هزینه وام مسكن را محاسبه می نماییم.
با عنایت به اینكه زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، هزینه این تعداد اوراق آنها هشت میلیون تومان می شود. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اضافه می شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه شود. همین طور زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیش تر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند و با این حساب باید حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید هشت میلیون تومان پرداخت كنند. علاوه بر این، زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن، ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همین طور برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت كنند كه در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی، حدود شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از طرف زوجین باید پرداخت گردد. مجردهای تهرانی نیز می توانند تا سقف۶۰ میلیون تومان و مجردهایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند. با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یك میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند. اوراق تسهیلات مسكن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به این كه چقدر تا زمان اعتبارش باقیمانده، قیمت متفاوتی دارد. در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد. ۲۲۶۲۳۱


منبع:

1398/07/19
23:07:15
5.0 از 5
4493
تگهای خبر: تسهیلات , حساب , قیمت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان