عبده تبریزی پاسخ داد:

مهمترین مشكل مسكن در ایران چیست؟

مهمترین مشكل مسكن در ایران چیست؟ به گزارش فراز برج حسین عبده تبریزی، كارشناس اقتصادی در تحلیلی به صدمه شناسی وضعیت مسكن پرداخت و اظهار داشت: تعداد خانوارهای كشور در سال ۹۵ حدود ۲۴ میلیون است اما تعداد واحد مسكونی با احتساب خانه های خالی و دوم معادل ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد است.به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین به نقل از تجارت نیوز، وی در جلسه ای كه در محل موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی با عنوان «آسیب شناسی وضعیت مسكن» برگزار شد، تصریح كرد: ریشه نابه سامانی در حوزه مسكن در اصطكاك ها، غیرقابل تجارت بودن، گرانی، ناهمگنی و كندی واكنش عرضه به تحولات تقاضا است.
بخش هایی از سخنان وی به دنبال می آید:
اصلی ترین مسائل مسكن قیمت زمین و سوداگری در این بخش، ضعف قوانین، ضعف بازار رهن و حجم بالای مسكن نامناسب است.
* در نیمه اول سال ۲۰۱۷ رتبه مسكن ایران در میان ۹۵ كشور جهان از نظر نسبت قیمت یك خانه میان قیمت به درآمد در دسترس یك خانواده میان درآمد، ۶۷ و از نظر میزان استطاعت مالی یك خانواده واقع در دهك های میانی درآمد برای بازپرداخت وام رهنی یك خانه میان قیمت جایگاه ۹۰ است.

* در ایران متوسط سهم زمین از قیمت مسكن در مقایسه با دیگر كشورها بسیار بالاست. سهم زمین از قیمت مسكن در نقاط متراكم شهری در حدود ۶۰ درصد است و در مورد مسكن لوكس این سهم حتی به ۸۰ درصد هم می رسد. این در شرایطی است كه در دنیا تنها در بعضی از شهرها و مراكز مالی و تجاری بسیار ویژه مانند هنگ كنگ و در كشورهای كوچك و پرجمعیتی مانند ژاپن كه به دلیل كمبود زمین تلاش دارند بستر دریا را به زمین قابل سكونت تبدیل كنند، سهم زمین از قیمت واحد مسكونی تا این حد بالاست.
*عدم حضور توسعه گران در كشور ایران سبب شده عرضه زمین شهری به هیچ عنوان پاسخگو تقاضای فزاینده آن نباشد.
*كمبود عرضه زمین شهری به خوبی در تراكم بسیار بالا كلان شهرهای كشور و به ویژه در تهران نمایان است و این شهر در بین ۱۰۰ شهر اول پرجمعیت دنیا دوازدهمین شهر است.
* هجوم سرمایه به سمت بازار زمین، توازن بازارها را به نفع زمین تغییر داده و سرمایه را در زمین انباشت و بلوكه می كنند. این پدیده سبب از دست رفتن فرصت های سرمایه گذاری در بخش های مولد و اشتغالزای اقتصاد كشور می شود و سرعت گردش پول در اقتصاد كشور را می كاهد. رانت موجود در زمین شهری هم یكی از موضوعات اصلی در اقتصاد شهری است.
۲۲۳۲۲۳/۱۷

1398/08/08
09:24:32
5.0 از 5
4490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان