گزارش فراز برج

مصالح ساختمانی در تابستان گران نشد

مصالح ساختمانی در تابستان گران نشد فراز برج: افزایش قیمت نهاده های ساختمانی در تابستان امسال نسبت به بهار سال جاری حدودا صفر درصد بود. اما نسبت به تابستان سال قبل ۲۹ درصد افزایش داشته است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، نگاهی به آمار مركز آمار ایران نشان داده است شاخص قیمت نهاده های ساختمانی در تابستان امسال در رقم ۴۰۷ بوده كه نسبت به بهار سال جاری (بارقم ۴۰۶.۹)، حدودا بدون تغییر بوده است.
این در حالی است كه شاخص قیمت نهاده های ساختمانی در تابستان سال گذشته، در رقم ۳۱۵.۴ قرار داشت كه نشان داده است قیمت مصالح ساختمانی در تابستان امسال نسبت به تابستان ۹۷، رشد ۲۹ درصدی داشته است.
عدم افزایش قیمت مصالح ساختمانی در تابستان امسال نسبت به بهار ۹۸ در حالی رخ می دهد كه در تابستان سال قبل نسبت به بهار همان سال (بهار ۹۷) شاخص قیمت نهاده های ساختمانی رشد ۲۰.۴ درصدی داشته است كه این مورد می تواند ناشی از امیدوار بودن انبوه سازان به افزایش فروش و سودده شدن ساخت و ساز در آن ایام بوده باشد.
آهنگ تغییرات قیمتی نهاده های ساختمانی در ۱۵ گروه كالایی از قبیل، شیشه، تأسیسات مكانیكی، تأسیسات برقی، سیمان و بتن، آهن و پروفیل و میلگرد، گچ، آجر و سفال، سنگ، موزاییك و كاشی و سرامیك، شیرآلات بهداشتی، آسفالت و ایزوگام و قیرگونی و... در مقایسه قیمت ها میان بهار و تابستان امسال نشان داده است كه در چند گروه تغییرات كاهشی بوده و در چند گروه افزایشی كه سبب شده تا برآیند آنها به صورت درصد رشد حدودا صفر به دست آید.
كاهش ۱۰ درصدی قیمت میلگرد و پروفیل
مثلا در گروه میلگرد و پروفیل كه بیشترین كاهش قیمت در تابستان نسبت به بهار رخ داد، افت قیمت ۹.۲ درصد بوده است و در گروه سیمان، شن، ماسه و بتن كه بیشترین افزایش قیمت ظرف سه ماه رخ داد، رشد ۱۳ درصدی به ثبت رسید.
ضمن اینكه قیمت میلگرد و آهن و پروفیل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل هم ۰.۶ درصد كاهش یافته است اما در سایر گروه های مصالح ساختمانی قیمت در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل افزایش شدیدی داشته است. بگونه ای كه در گروه آجر و سفال رشد ۶۰.۸ درصدی و در سیمان، شن و بتن رشد ۶۰.۹ درصدی ثبت شده و این دو گروه، ركورددار افزایش قیمت ها هستند.
از نظر تغییرات سالانه هم هم اكنون سال ۹۵ با افزایش ۶۶ درصدی قیمت مصالح ساختمانی نسبت به سال ۹۴، بالاترین میزان افزایش قیمت نهاده های ساختمانی را طی سالهای اخیر به خود مختص كرده است بعد از آن، سال ۹۷ با رشد ۴۷.۸ درصدی قرار دارد؛ سال ۹۴ هم تنها سالی در ده سال گذشته است كه رشد قیمت مصالح ساختمانی در آن نسبت به سال پیش از آن (۱۳۹۳) منفی بوده و میانگین تمام قیمت ها ۱.۸ درصد كاهش یافته است.


منبع:

1398/08/09
16:38:02
5.0 از 5
4755
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان