زمان مناسبی برای خرید خانه در تهران است؟

زمان مناسبی برای خرید خانه در تهران است؟ به گزارش فراز برج ایرنا نوشت: تهران از مستاجران قدیمی خالی شده است و كاهش قیمت خانه در اغلب مناطق شهری پایتخت به صورت لاك پشتی ادامه دارد و آنطور كه گزارش های وزارت راه و شهرسازی از قیمت خانه در پایتخت خبر می دهد بازار مسكن در راه ثبات قیمتی قرار گرفته است و الان موقعیت مناسبی برای خرید خانه در تهران شروع شده است.


دبیر كانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت: حاشیه نشینی حوزه شهری را تهدید می كند و الان اتفاق وارونه ای درحال شكل گیری است و آن اینكه مستاجران تهرانی در حال خروج و كوچ از شهر هستند. كاهش قیمت خانه در اغلب مناطق شهری پایتخت به صورت لاك پشتی ادامه دارد و آنطور كه گزارش های وزارت راه و شهرسازی از قیمت خانه در پایتخت خبر می دهد بازار مسكن در راه ثبات قیمتی قرار گرفته است و الان موقعیت مناسبی برای خرید خانه در تهران شروع شده است. با این وجود اگر قیمت های فعلی خانه در تهران با میانگین قیمتی ۱۲ میلیون ۸۴۸ هزار تومان در هر متر مربع را ملاك قرار دهیم و به كاهش بیشتر از این فكر نكنیم، برای مستاجران تهرانی نیمه نخست سال آینده هم چالش پیدا كردن خانه ای با اجاره متناسب با حقوق و درآمد آنها وجود خواهد داشت. ماه گذشته رئیس مركز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران اطلاع داد كه با افزایش تورم و قیمت رهن و اجاره مسكن، مستاجران تهرانی در معرض حذف از شهر هستند و معلوم نیست كه جامعه ۴۲ درصدی مستاجران تهرانی بتوانند شانس باردیگر سكونت در این شهر را داشته باشند یا خیر.
تهران از مستاجران قدیمی خالی شده است در همین راستا «حسن محتشم» عضو هیأت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسكن و ساختمان استان تهران روز دوشنبه اظهار داشت: عدم توانائی در پرداخت اجاره بها و شرایط كلی اقتصاد كشور سبب شده است كه تهران از مستاجران قدیمی خالی شود. وی افزایش قیمت اجاره بها بدون افزایش توانایی مالی خانواده های ایرانی را یكی از علل اصلی این پدیده دانست و اظهار داشت: شرایط اقتصاد كلان كشور سبب شده است كه در ۲ سال گذشته با كاهش ارزش پولی ملی مواجه شویم؛ در حالیكه درآمد مردم افزایش نیافته و هزینه ها چند برابر شده است. محتشم اظهار داشت: بخشی از این هزینه مربوط به هزینه های مسكن می باشد و از آنجائیكه نرخ اجاره تابعی از قیمت مسكن می باشد مستاجران در مقابل ارقام پیشنهادی مالكان امكان انتخاب ندارند. وی اظهار داشت: از سال ۹۷ تابحال خانه بیشتر از ۲۰۰ درصد گران شده است و در چند ماه اخیر با قرار گرفتن در راه ثبات ۲۰ درصد كاهش داشته اما هم چنان در مقابل درآمد خانوار ایرانی رقمی بسیار سنگین است كه سبب پیشگیری از خانه دار شدن مصرف كننده واقعی می شود. محتشم افزود: شرایط اقتصادی فعلی گویای آن می باشد كه مستاجران تهرانی نمی توانند همزمان با سكونت در این شهر از پس هزینه های اجاره مسكن هم بر آیند و ازاین رو سكونت در اطراف تهران را بعنوان چاره ای انتخاب كردند. حاشیه نشینی حوزه شهری را تهدید می كند «فرشید پورحاجت» دبیر كانون سراسری انبوه سازان هم در همین زمینه اظهار داشت: حاشیه نشینی حوزه شهری را تهدید می كند و الان اتفاق وارونه ای درحال شكل گیری است و آن اینكه مستاجران تهرانی در حال خروج وكوچ از شهر هستند. وی این مورد را تهدیدی جدی برای حوزه اجتماعی دانست و اظهار داشت: متناسب با افزایش تعداد مستاجران و با عنایت به كوچ قابل ملاحظه مستاجران از پایتخت نیازمند سیاست ورزی جدید در عرصه تولید مسكن استیجاری هستیم. وی با اشاره به اینكه افزایش بیش از اندازه قیمت مسكن در كلان شهرها شرایط زندگی برای مستاجران را سخت كرده است اظهار داشت: كاهش قدرت نقدینگی مردم كه امكان خانه دار شدن را از آنها گرفته و بر جمعیت مستاجر افزوده است میتواند تبعات اجتماعی بدی را برای جامعه داشته باشد. به قول پورحاجت به برنامه ریزی منسجمی برای تولید مسكن استیجاری و خانه های با متراژ كوچك نیازمندیم تا بتوانیم از یك بحران اجتماعی كه نتیجه كوچ الزامی مستاجران از كلان شهرها است بكاهیم. پورحاجت ساخت خانه های ۳۰ تا ۶۰ متری را كه حالا در شهرداری تهران درحال بررسی است گزینه مناسبی برای توقف روند كوچ مستاجران خواند و اظهار داشت: برای تقویت نهاد خانواده با ساخت مسكن در متراژهای كوچك می توانیم از ریسك مهاجرت بكاهیم. ضمن اینكه در حوزه بازار مسكن نیازمند آن هستیم كه دست از خود تحریمی برداریم و بانك ها و وزارت راه و شهرسازی در كنار هم برنامه هماهنگی برای خانه دار كردن جاماندگان از مسكن داشته باشند. وی سفارش كرد تا خانه دار كردن تمام دهك های جامعه در طرح اقدام ملی مسكن مورد توجه قرار گیرند و اظهار داشت: بخش اساسی شهر تهران مستاجران آن هستند كه باید مورد توجه جدی قرار گیرند و با كاهش قدرت نقدینگی نه تنها امكان تهیه خانه را ندارند بلكه معلوم نیست كه بتوانند قرارداد خویش را برای سكونت یك سال دیگر در شهر تهران تمدید كنند. ۲۲۳۲۲۷۱۷

1398/08/13
18:26:18
5.0 از 5
4381
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان