ریزش قیمت ها در بازار مسكن تا چه زمانی ادامه دارد؟

ریزش قیمت ها در بازار مسكن تا چه زمانی ادامه دارد؟ فراز برج: بازار مسكن ایران تغییر فاز داده است و شرایط تازه ای را تجربه می كند، این نكته ای است كه فعالان بازار بدان اذعان دارند.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، آخرین بررسی ها نشان میدهد اهنگ افزایش قیمت ها در بازار مسكن نه تنها با كندی روبروست بلكه در بعضی مناطق قیمت ها كاهشی قابل توجه را نیز تجربه كرده است، با این وجود هنوز حجم معاملات گواه ركودی سنگین در این بازار است. حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاك در پاسخ به سئوالی درباب وضعیت بازار مسكن در آستانه كم تحرك ترین فصل بازار یعنی زمستان اظهار داشت: در نیمه اول سال بازار مسكن با ركود تورمی روبرو بود، به این معنا كه هر چند حجم معاملات بسیار اندك بود اما قیمت ها همچنان با افزایش روبرو می شد اما در پاییز سال جاری ورق برگشت و قیمت ها ریزشی آشكار را تجربه می كنند به این معنا كه در بعضی مناطق تا ۳۰ درصد و در بعضی مناطق تا ۴۰ درصد قیمت ها پایین آمده اما همچنان حجم معاملات اندك است. سرمایه گذاری بازار مسكن؛ شاید وقتی دیگر وی اظهار داشت: این ریزش قیمت با كاهش تفاوتی جدی دارد، قیمت مسكن در سال قبل افزایشی ۴ برابر نرخ تورم را تجربه كرد، در نتیجه خیلی از خریداران واقعی و متقاضیان مسكن از این بازار خارج شدند و سرمایه گذاران بودند كه افزایش قیمت را رقم زدند. وی در توضیح این مطلب اضافه كرد: بررسی ها نشان میدهد ۸۰ درصد از كسانی كه در بازار مسكن حضور داشتند و دارند سرمایه گذاران و ۲۰ درصد مصرف كنندگان واقعی بودند بدین جهت با رشد شدید قیمت این ۲۰ درصد قدرت خرید ار از دست دادند و به تدریج از بازار خارج شدند و شرایط به شكلی پیش رفت كه بازار با عدم حضور سرمایه گذاران اشباع شدن در این عرصه تعدیل را از سر گرفت و كاهش قیمت ها رقم خورد. وی اظهار داشت: بدین سان ریزش قیمت ها تحت تاثیر افزایش عرضه و توازن میان عرضه و تقاضا رخ نداده است و ركود ناشی از كاهش شدید قدرت خرید مردم است. وی با تاكید بر اینكه ركود حاكم بر بازار مسكن امسال طی ۲۵ سال اخیر بی سابقه بوده است، افزود: بازار مسكن هم اكنون وارد فاز ركود غیرتورمی شده و پیش بینی این است كه این وضعیت تا نیمه اول سال ۱۳۹۹ دوام بیاورد.
ریزش قیمت ها ادامه دارد وی در پاسخ به سئوالی درباب اینكه ریزش قیمت ها در بازار آیا ادامه دار خواهد بود یا خیر اظهار داشت: بررسی ها نشان میدهد ریزش قیمت ها تا نیمه اول سال آینده ادامه یابد و بازار مسكن هنوز برای كاهش ۱۵ درصدی قیمت ها جا دارد. همانطور كه گفتم قیمت ها در بعضی مناطق تا ۴۰ درصد هم كاهش یافته و این احتمال هست كه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دیگر نیز كاهش یابند. این فعال صنفی در پاسخ به این پرسش كه وضعیت كنونی آیا برای خرید مسكن مناسب هست یا خیر اظهار داشت: ما با دو نوع تقاضا در بازار مسكن روبرو می باشیم، یكی تقاضا به منظور سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول و كسب سود و یكی تقاضای مصرفی. در مورد اول باید بگویم فعلا پرونده كسب سود در بازار مسكن بسته است و سرمایه گذاران دیگر نمی توانند سودهای كلانی برداشت كنند اما در مورد تقاضای مسكن مصرفی، شرایط به شكلی دیگر است و كسانی كه قصد خرید مسكن به منظور استفاده شخصی را دارند، در این بازار می توانند با قیمت هایی مناسب تر خرید كنند خصوصا كه به سبب ركود فروشندگان واقعی تخفیف هایی را نیز در نظر می گیرند. سهم زمین در قیمت مسكن وی با تاكید بر اینكه متوسط قیمت مسكن بسیار بالاست، اظهار داشت: سهم زمین در قیمت مسكن بسیار بالاست و بررسی ها نشان میدهد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد قیمت مسكن در تهران به زمین برمی گردد و تنها ۱۰ تا ۳۰ درصد قیمت مسكن به مصالح ساختمانی و... بازمی گردد بدین جهت با مدیریت دقیق برای عرضه زمین و ساخت مسكن می توان این وضعیت را تغییر داد. بگفته وی در صورت یكه تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسكن برقرار شود، بی شك قیمت مسكن با كاهش عجیب و غریب روبرو می شود چونكه قیمت واقعی مسكن در صورت توازن عرضه و تقاضا می تواند به یك دهم قیمت فعلی برسد بدین جهت لازم است برنامه دقیقی برای ساخت مسكن در كشور پیگیری شود. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1398/10/05
15:17:47
5.0 از 5
5094
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان