مبلغ اقساط وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن چقدر است؟

مبلغ اقساط وام ۲۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن چقدر است؟ فراز برج: سقف وام خرید مسكن كه بتازگی افزایش یافته، برای افراد 140 میلیون و برای زوجین 240 میلیون تومان است و باتوجه به سود 17.5 درصدی و بازپرداخت 12 ساله این وام، حداكثر اقساط برای هر فرد حدود دو میلیون و 331 هزار تومان و برای زوجین حدود سه میلیون و 997 هزار تومان خواهد بود؛ پس افراد باید 335 میلیون تومان و زوجین باید 575 میلیون تومان بازپرداخت داشته باشند.


با افزایش قابل توجه قیمت مسكن از سال گذشته، تقاضای بسیاری برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن وجود داشت، چونكه این تسهیلات عملا سهم كوچكی از قیمت منازل مسكونی را پوشش می داد. با این وجود مسئولان تصمیم گیر معتقد بودند كه افزایش سقف تسهیلات خرید مسكن، سبب ایجاد تورم و افزایش باردیگر قیمت مسكن می شود و بارها تاكید نمودند كه برنامه ای برای افزایش سقف تسهیلات مسكن وجود ندارد. از طرف دیگر، طرح هایی برای كاهش هزینه تمام شده ساخت مسكن و به تبع آن كاهش قیمت مسكن اعلام گردید كه تابحال هیچ كدام از آنها به مرحله اجرا نرسیده است. ابوالقاسم رحیمی اناركی، مدیرعامل بانك مسكن در این زمینه گفته بود كه طرح ایجاد زنجیره تامین اعتبار ساخت مسكن توسط این بانك در حال طراحی است كه اجرای آن سبب كاهش ۳۰ درصدی هزینه ساخت مسكن می شود و می تواند این كاهش هزینه را به قیمت مسكن نیز انتقال دهد. با این وجود، در شرایطی كه هنوز خبری از این طرح نیست، شورای پول و اعتبار در هفته گذشته تصویب كرد كه سقف تسهیلات خرید و جعاله مسكن افزایش یابد. برمبنای آن چه شورای پول و اعتبار تصویب كرده سقف تسهیلات مسكن از ۶۰ میلیون تومان برای تهرانی ها به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و سقف این تسهیلات برای مراكز استان و شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر به ۸۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری به ۶۰ میلیون تومان رسیده است.
سپرده گذاران بانكی شامل افزایش مبلغ وام نمی شوند این در حالیست كه برمبنای تصمیم این شورا، سقف تسهیلات جعاله از محل منابع داخلی بانك ها توسط بانك مسكن و بانكهای تجاری (شامل تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم و بدون سپرده) نیز تا مبلغ ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت؛ تسهیلاتی كه تا قبل از این سقف آن ۲۰ میلیون تومان بود. بنظر می رسد كه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات را فقط برای افرادی كه بوسیله اوراق گواهی حق تقدم مبادرت به دریافت وام می كند افزایش داده است و بدین سان سپرده گذاران صندوق پس انداز مسكن یكم شامل این افزایش سقف ها نخواهند شد. البته هنوز دستورالعمل اجرایی این تسهیلات به بانك مسكن ابلاغ نشده و گفته می شود كه این دستورالعمل روز سه شنبه به شعب بانك ها ابلاغ خواهد گردید. همین طور طبق آنچه اعلام شده سود این تسهیلات همان ۱۷.۵ درصد و ۱۲ ساله است. مبلغ اقساط وام جدید مسكن برمبنای تصویب شورای پول و اعتبار افرادی كه در تهران بوسیله اوراق گواهی حق تقدم، وام مسكن می گیرند می توانند به صورت فردی تا ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت نمایند كه شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسكن و ۴۰ میلیون تومان جعاله می شود. زوجین نیز بر همین مبنا می توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسكن برای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت نمایند. اگر نرخ سود این تسهیلات مانند گذشته ۱۷.۵ درصد و ۱۲ ساله باشد، حداكثر مبلغ اقساط برای هر فرد حدود دو میلیون و ۳۳۱ هزار تومان و برای زوجین حدود سه میلیون و ۹۹۷ هزار تومان خواهد بود. بدین سان مبلغ تسهیلات دریافتی برای افراد ۱۴۰ میلیون تومان خواهد بود كه با افزوده شدن بیشتر از ۱۹۵ میلیون تومان در ۱۲ سال مجموع بازپرداخت آن به بیشتر از ۳۳۵ میلیون تومان می رسد. همین طور برای زوجین نیز با دریافت ۲۴۰ میلیون تسهیلات، مبلغ كل بازپرداخت در طول ۱۲ سال بیشتر از ۵۷۵ میلیون تومان خواهد بود. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1398/10/12
10:51:24
5.0 از 5
4680
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان