بازار مسكن به سمت ركود می رود یا افزایش قیمت؟

بازار مسكن به سمت ركود می رود یا افزایش قیمت؟ به گزارش فراز برج تعداد مشتریان بازار مسكن در حالی این روزها با افزایش روبرو شده است كه به شكل سنتی بازار مسكن با كاهش شدید تعداد خریداران مواجه می شد.به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، بازار مسكن این روزها با وضعیتی متفاوت از سال های گذشته روبرو شده است، افزایش شمار مشتریان در حالی رخ می دهد كه پیشتر در ماه های پایانی سال، غالبا تعدادمشتریان كاهش محسوسی را تجربه می كرد اما بازار كدام خانه ها این روزها داغ است؟
بررسی های میدانی نشان داده است بازار خانه های كم متراژ بین ۴۰ تا ۸۰ متر این روزها داغ تر از سایر بازارهاست. تعداد مشتریانی كه به دنبال فایل های به قیمت رسیده هستند، افزایش یافته است. فعالان بازار فایل هایی را به قیمت رسیده می دانند كه حداقل ۱۰ سال از عمر ساختشان سپری شده باشد. قیمت این واحدها افت كافی را نسبت به نوسازهای بازار تجربه می كند در عین حال چندان هم قدیمی نیست.
قیمت ها تا آبان ماه سالجاری روندی كاهشی را تجربه می كردند اما از آخر آبان ماه با سهمیه بندی بنزین و معكوس شدن وضعیت در بازارهای موازی مسكن مانند طلا و سكه و ارز و خودرو، بازار مسكن هم دستخوش تغییر شد و روند ریزشی قیمت به روند افزایشی تبدیل گردید.

پول لازم ها در بازار
از جانب دیگر بررسی طیف فروشندگان مسكن هم نشان داده است بخش عمده متقاضیان فروش واقعی كسانی هستند كه پول لازم تلقی می شوند. به عبارت دیگر این افراد غالبا با هدف تبدیل مسكن خود و یا دلایلی دیگر واحد مسكونی خویش را به فروش می رسانند. سایر كسانی كه مسكن را فایل می كنند قصد اطلاع از قیمت واحد مسكونی خویش را دارند و فروشنده واقعی نیستند. این افراد در بازار از جانب فعالان و مشاوران املاك چندان جدی گرفته نمی شوند. به قول برخی فعالان بازار تعداد كسانی كه قصد اطلاع از قیمت روز ملك خویش را دارند بسیار بیشتر از تعداد فروشندگان واقعی و پول لازم است.
بازار مسكن به كدام سو می رود ؟
فعالان بازار می گویند هنوز وضعیت بازار قابل تحلیل نیست اما با عنایت به افزایش میزان ساخت و ساز انتظار می رود در سال اینده قیمت ها رو به تعدیل حركت نماید چون كه از یك سو با رشد تعداد واحدهای مسكنی نوساز بازار به ارامش می رسد و از جانب دیگر ۴۰۰ هزار تقاضای واقعی مسكن هم با افتتاح طرح مسكن ملی از بازار خارج می شود.
طرح مسكن ملی با هدف ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی كلی خورده است و مرحله اولیه ثبت نام آن به پایان رسیده و پیشبینی می شود مرحله دوم ثبت نام هم قبل از اغاز سال نو كلید بخورد.
از جانب دیگر تكمیل مسكن مهر باقیمانده و حتی عرضه واحدهای مسكونی بدون متقاضی مسكن مهر هم می تواند معادلات بازار را دستخوش تغییر نماید.
ستاریان كارشناس مسكن هم در این خصوص می گوید به نظر می آید بازار مسكن در سال آینده وارد فاز ركود شود و خیلی از تحلیگران ركود را محتمل تر از افزایش قیمت در سال آینده حداقل تا نیمه اول سال می دانند.
۲۲۳۲۲۳

1398/11/22
15:40:11
5.0 از 5
4469
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان