در كدام مناطق تهران قیمت مسكن بیشتر رشد كرده است؟

در كدام مناطق تهران قیمت مسكن بیشتر رشد كرده است؟ به گزارش فراز برج ایسنا نوشت: خرین ماه از سال قبل با وجود ثبات نسبی قیمت مسكن در مناطق جنوبی، نرخ ها در مناطقی كه حضور دلالان و سفته بازان پررنگ است، رشد بیشتری داشت.


در شرایطی كه در اسفند ماه ۱۳۹۸ میانگین رشد ماهیانه قیمت مسكن شهر تهران​ ۸.۷ درصد بوده، قیمت مسكن در منطقه یك معادل ۱۶.۵ درصد طی یك ماه افزوده شده است. این در شرایطی است كه متوسط قیمت خانه در منطقه ۱۶ بالغ بر ۰.۴ و در منطقه ۱۷ معادل ۱.۸ درصد كاهش نشان داده است. اسفند ماه ۱۳۹۸ بیشترین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی به مناطق یك با ۳۳ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان در هر متر مربع، منطقه ۳ با ۲۷ میلیون و ۱۶۳ هزار تومان و منطقه ۲ با ۲۳ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان اختصاص یافته است. كمترین قیمت هر متر مربع واحد مسكونی هم به مناطق ۱۸ با میانگین ۷ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان، منطقه ۱۷ با ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان و منطقه ۱۶ با ۸ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان اختصاص یافت. آخرین ماه از سال قبل كه با شیوع كرونا همراه بود سطح معاملات و قیمت در مناطق جنوبی تهران از ثبات بیشتری نسبت به مناطق شمالی برخوردار بود كه نشان دهنده حضور پررنگ سفته بازان و دلالان در این مناطق است؛ موضوعی كه كارشناسان اقتصاد مسكن هم به آن اذعان دارند.
حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران می گوید: دو نوع تقاضا همواره در بخش مسكن وجود دارد كه یكی مصرفی و دیگری سرمایه ای است. در بخش مصرفی به علت كاهش قدرت خرید، تقاضا پایین آمده اما تقاضای سرمایه ای كماكان وجود دارد. علتش هم این نیست كه سرمایه گذاران می خواهند از راه مسكن سود ببرند، بلكه بیشتر به دنبال حفظ ارزش پول در شرایط تورمی هستند. همینطور سلمان خادم المله، كارشناس بازار مسكن اظهار داشت: عمده معاملات بازار مسكن در اسفند ماه از نوع سرمایه گذاری یا سفته بازی بود؛ چون كه مدتهاست تقاضای مصرفی تحت تأثیر جهش قیمت ها به شدت سركوب شده است. وی ادامه داد: با عنایت به میانگین ۱۵.۶ میلیون تومانی قیمت هر متر خانه در تهران اگر یك فرد ماهانه حدود پنج میلیون تومان درآمد داشته باشد، مشروط به اینكه قیمتها از این به بعد بالا نرود و آن فرد تمام درآمد خویش را پس انداز كند، حدود ۲۰ سال طول می كشد تا بتواند خانه دار شود. این یعنی هیچ شهروندی با سطح درآمد معمول، توان خرید مسكن ندارد. ۲۲۳۲۲۷

1399/01/12
21:17:39
5.0 از 5
3534
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان