قیمت مسكن در سال ۹۹ چند درصد رشد خواهد كرد؟

قیمت مسكن در سال ۹۹ چند درصد رشد خواهد كرد؟ به گزارش فراز برج مهر نوشت: رئیس گروه اقتصاد مسكن دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، سناریوی محتمل بازار مسكن سال ۹۹ را شرح داد.


نرگس رزبان اظهار نمود: در ارتباط با وضعیت بازار مسكن در سال ۹۹ باید چند پارامتر مهم درونی و بیرونی مؤثر بر بازار را مورد توجه قرار داد و هر نوع پیشبینی در مورد وضعیت پیش روی بازار ملك را بر مبنای آن اعلام نمود. وی با اشاره به اینكه در شرایط فعلی عرضه هر گونه پیشبینی در مورد وضعیت پیش روی بازار مسكن امر چندان آسانی نیست و امكان دارد به علت وجود برخی نااطمینانی ها شرایطی كاملاً متفاوت با وضعیت فعلی در ماه های آینده بر بازارها همچون بازار مسكن حاكم شود اظهار داشت: تحلیل ها و پیشبینی ها در مورد وضعیت پیش روی بازار مسكن با فرض ثبات شرایط و پارامترهای درونی و بیرونی بازار مسكن عرضه می شود و امكان دارد در صورت وقوع وقایع غیرمترقبه، شرایط دیگری بر بازار حاكم شود. وی تصریح كرد: بر مبنای مؤلفه های درونی و بیرونی اثرگذار بر بازار مسكن با فرض ثبات شرایط كنونی، رشد قیمت مسكن در سال ۹۹ نباید از حد تورم عمومی فراتر رود؛ پیشبینی می شود رشد قیمت مسكن در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۷ حداكثر معادل ۳۰ درصد رقم بخورد و ازاین رو انتظار جهش قیمتی برای بازار مسكن سال ۹۹ تقریباً امری بعید به نظر می آید.
رزبان توضیح داد: یكی از مهمترین عوامل درونی بازار مسكن كه سبب محدود شدن رشد قیمت مسكن امسال حداكثر به میزان تورم و حتی كمتر از آن می شود وضعیت مالی و توان خرید سمت تقاضای مسكن می باشد. با عنایت به این كه الان سمت تقاضای مصرفی مسكن و به خصوص خانه اولی ها با توان مالی تضعیف شده در بازار مواجه اند انتظار می رود امسال هم مانند سال قبل این افراد در خرید مسكن چندان موفق نباشند. در واقع تضعیف قدرت خرید سمت تقاضای مصرفی به علت رشد قابل توجه قیمت مسكن طی دو سال قبل در سال ۹۹ هم بر حجم تقاضای مسكن اثرگذار خواهد بود. این مورد حتی می تواند سایر تقاضاهای موجود در بازار مسكن به خصوص تقاضای سفته بازی را تحت تاثیر قرار بدهد و از میزان آن هم بكاهد. وی تاكید كرد: از طرفی احتیاج به واحدهای مسكونی كوچك متراژ و ارزان قیمت برای پاسخ به تقاضای آن دسته از گروه های مصرفی كه همچنان قادر به تأمین هزینه خرید واحدهای مسكونی حداقلی هستند افزایش خواهد یافت و ازاین رو بهتر است سرمایه گذاران ساختمانی در سال ۹۹ توان فنی و مالی خویش را در این حوزه به كار بگیرند. چون كه تقاضا برای خرید واحدهای مسكونی كوچك متراژ و ارزان قیمت همچنان رو به افزایش است. رزبان همینطور از تحولات نرخ ارز، افزایش نقدینگی، كاستی های تولید، تحریم، شیوع بیماری كرونا و … بعنوان دیگر عوامل تأثیرگذار بر روند تغییرات بازار مسكن ۹۹ نام برد و اضافه كرد: در چنین شرایطی انتظار می رود میزان افزایش قیمت مسكن در سال ۹۹ كمتر از تورم عمومی باشد. این در شرایطی است كه پارسال میانگین قیمت مسكن در شهر تهران بیشتر از ۵۰ درصد رشد كرد. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1399/02/04
19:55:52
5.0 از 5
2826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان