بازدهدی ۲۸ درصدی آیفكس

دارندگان اوراق تسهیلات مسكن در خرداد ماه چه قدر سود كردند؟

دارندگان اوراق تسهیلات مسكن در خرداد ماه چه قدر سود كردند؟ آمارها نشان میدهد اوارق تسهیلات مسكن در خرداد امسال نسبت به خرداد سال قبل رشد 210 درصدی در ارزش دادوستدها داشته است.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، فرابورس ایران اعلام نمود: ارزش معاملات خُرد بازار سهام در فرابورس شامل دادوستدهای انجام شده در بازارهای اول، دوم، پایه، اختیار معامله خرید و فروش و SME به رقم ۶۸۹ هزار و ۳۴۷ میلیارد ریال رسید که از این مقدار گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش ۸۳ هزار و ۳۶۱ میلیارد ریال سهم ۱۲ درصدی را در اختیار گرفت و در جایگاه نخست صنایع فرابورسی با بالاترین ارزش معاملات ایستاد.
فرابورس ایران خردادماه ۹۹ را با عرضه اولیه یک شرکت پتروشیمی، پذیره نویسی سه اوراق خصوصی و دولتی و نیز روزهای سبز و صعودی در متغیرهای معاملاتی نظیر حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات پشت سر گذاشت.
بر اساس این گزارش، در ماهی که گذشت شاخص کل فرابورس نیز با ایستادن بر قله ۱۴ هزار و ۱۸۰ واحدی به بازدهی ۲۸ درصدی رسید و همین طور این شاخص توانست میزان رشد خود از شروع سال را نیز به ۱۱۵ درصد برساند. همزمان ارزش بازار فرابورس افزایش ۲۴ درصدی را در خرداد و ۱۰۸ درصدی را از شروع سال به ثبت رساند.
در ۱۷ روز کاری خرداد روزانه ۲ هزار و ۶۸۱ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۵ هزار و ۵۴۵ میلیارد ریال در بازارهای فرابورس دادوستد شد و در مجموع این ماه شاهد دست به دست شدن ۴۵ هزار و ۵۸۲ میلیون ورقه به ارزش ۹۴۲ هزار و ۶۱۲ میلیارد ریال در مجموع بازارها بودیم. حجم و ارزش دادوستدها نیز در ماه قبل رشد ۴ و ۵۴۱ درصدی را نسبت به خرداد ۹۸ تجربه نمود.
در همین حال بررسی معاملات در بازارهای فرابورسی نشان میدهد به غیر از بازار پایه که کاهش ۲۱ درصدی در حجم معاملات سهام را تجربه کرده، سایر بازارها خردادماه را با افزایش حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات به اختتام رسانده اند.
به عنوان مثال در بازار اول شاهد جابه جایی ۴ هزار و ۵۳۲ میلیون سهم به ارزش ۱۰۱ هزار و ۲۰۳ میلیارد ریال بودیم که نسبت به خرداد ۹۸ افزایش ۷۲ درصدی حجم و ۷۷۰ درصدی ارزش معاملات در این بازار نسبت به خرداد ۹۸ رقم خورد. در بازار دوم، SME و ابزارهای نوین مالی نیز روند صعودی معاملات در ماه گذشته قابل مشاهده می باشد.
از سوی دیگر خردادماه در بازار سهام فرابورس عرضه اولیه سهام شرکت پلیمر آریا ساسول رقم خورد که ۲۳۹.۱ میلیون سهم این شرکت عرضه و با استقبال خریداران روبه رو شد.
از بازار بدهی چه خبر؟
بازار ابزارهای نوین مالی در ماه گذشته شاهد جابه جایی ۲ هزار و ۴۷۳ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۲۰۷ هزار و ۳۹۲ میلیارد ریال بود. همچون رخدادهای مهم در این بازار باید به پذیره نویسی اوراق اجاره شرکت کرمان موتور به تعداد ۲ میلیون ورقه و نیز پذیره نویسی اوراق مرابحه عام دولت در نمادهای اراد ۳۱، اراد ۳۲، اراد ۳۳ و اراد ۳۴ در مجموع به تعداد ۱۰۹.۵ میلیون ورقه اشاره نمود که سبب تعمیق بازار بدهی فرابورس شد.
اوراق بدهی و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله نیز به ترتیب افزایش بیش از ۴۰۰ و ۲۰۰ درصدی در حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند. اوراق تسهیلات مسکن نیز با مبادله ۳.۱ میلیون ورقه از این اوراق به ارزش ۲ هزار و ۲۲۵ میلیارد ریال رشد ۱۱۳ و ۲۱۰ درصدی حجم و ارزش دادوستدها را رقم زد.
صنایع، پیشروی معاملات
ارزش معاملات خُرد بازار سهام در فرابورس شامل دادوستدهای انجام شده در بازارهای اول، دوم، پایه، اختیار معامله خرید و فروش و SME به رقم ۶۸۹ هزار و ۳۴۷ میلیارد ریال رسید که از این مقدار گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش ۸۳ هزار و ۳۶۱ میلیارد ریال سهم ۱۲ درصدی را در اختیار گرفت و در جایگاه نخست صنایع فرابورسی با بالاترین ارزش معاملات ایستاد. گروه های سرمایه گذاری ها، محصولات شیمیایی و بانکی ها به ترتیب سهم ۱۰، ۹ و ۷ درصد از ارزش کل معاملات بازار سهام را به خود اختصاص دادند و در رده های دوم تا چهارم قرار گرفتند.

1399/04/06
13:51:55
5.0 از 5
2583
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان