گزارش مهر از پیگیری یك مشكل؛

وقتی آژانسداران از طرف دولت برای ورود توریست حمایت نمی شوند

وقتی آژانسداران از طرف دولت برای ورود توریست حمایت نمی شوند یكی از آژانسهای فعال در بخش ورودی نه فقط ارز حاصل از سفر توریستهای خارجی به ایران را از دست داد بلكه باید جریمه آن هم بپردازد مشكلی كه ثابت می كند دفاع از فعالان گردشگری در حد حرف است.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ سه سال پیش درست زمانی که بازار خرید و فروش ارز ملتهب بود و اعلام گردید باید هر کسی که دارای ۱۰ هزار یورو ارز هست هنگام ورود به ایران از راههای زمینی و هوایی اظهار کند؛ یکی از آژانس های مسافرتی که سال ها در حوزه ورود توریست به ایران فعالیت می کرد مبادرت به ورود ارز به داخل ایران کرد.
۱۴۰ هزار یورو مبلغی بود که وی در ازای ارائه خدمات به توریستهای خارجی به دست آورده بود و از آنجائیکه ایران در تحریم است و نمی توان انتقال پول بوسیله بانکی داشت، این هزینه را با خود همراه کرده بود. اما در گیت بازرسی فرودگاه زمانی که مأمور از او درباره حمل بار پرسیده بود اظهار نمود که یورو در اختیار دارد مأمور نیز بنا بگفته مدیر آژانس او را برای مکتوب شدن اظهار، به بخش بازرسی فرودگاه برد اما در آنجا اعلام نمود که ۱۴۰ هزار یورو کشف و ضبط شد.
این فعال گردشگری از آن زمان تا کنون پیگیر پول های بلوکه شده اش بود پولی که بواسطه ورود توریست به ایران به دست آورده است. اما به او گفته شد که چون خوداظهاری نکرده نه فقط مشمول جریمه است بلکه کل پول نیز بلوکه می شود.
در این میان افراد مختلفی این مساله را پیگیری کردند همچون جامعه تورگردانان ایران که پیرو این مساله نامه نگاری هایی را با معاونت گردشگری انجام داد تا مشکل این آژانس که حادتر از مشکل آژانس داران دیگر شده بود؛ پیگیری شود. ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان کشور درباره این مساله به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: از بانک مرکزی و معاونت گردشگری خواستیم که این آژانس را بعنوان یک ارزآور ببینند. بعد از آن، به همه آژانس داران بخش نامه زدیم که حتما اگر بیشتر از ده هزار یورو ارز همراه خود دارند؛ در فرودگاه اظهار کنند این درحالی است که بانک مرکزی و یا معاونت گردشگری تا پیش از این چیزی به ما اعلام نکرده بودند.
اکنون حامد حقیقی فعال گردشگری و مدیر آژانسی که سالهاست از فرانسه و ایتالیا توریست خارجی در چارچوب تور به ایران می آورد به خبرنگار مهر درباره این پرونده توضیح داد: سال ۹۶ نزدیک ۴۶۰ نفر مسافر خارجی به ایران آورده بودیم به تبع آن هم پولی جمع آوری شده بود که می بایست با آن هزینه های انجام شده داخل ایران را به بخشهای مختلف گردشگری همچون هتلدار یا رستوران دار و… پرداخت می کردیم.
حقیقی اظهار داشت: در یکی از بانکهای خارجی حسابی باز کرده بودیم که این پول در آنجا واریز می شد و قرار بود به ایران انتقال داده شود. اما این مساله به اتفاقات و حملات تروریستی در ایران برخورد کرد. از جانب بانک خارجی با ما تماس گرفتند که منبع این پول باید مشخص شود ما تمام مدارکی که لازم بود ثابت شود این پول از صنعت گردشگری ایران به دست آمده را ارائه کردیم و آنها نیز پذیرفتند که حساب ما شرکتی است.
این فعال در حوزه ورود توریست بیان کرد: ما این پول را به همراه خودمان به ایران آوردیم اما در فرودگاه اعلام نموده اند که باید هر کسی که بیش از ۱۰ هزار یورو دارد اظهار کند اما من واقعاً نمی دانستم که چنین بخشنامه ای وضع شده چون نه فقط درگیر اثبات این پول ها بودم بلکه به آژانس ها نیز چنین ابلاغی نشده بود. کما اینکه وقتی از من پرسیدند گفتم که پول به همراه دارم و مخفی هم نکردم اما از آن زمان تا کنون کل پول ما را بلوکه کرده اند و الان نیز ده روز مهلت داریم تا حدود ۵۰۰ میلیون تومان جریمه صادر شده را بپردازیم.
وزارت خانه ای که وقتی برای پیگیری ندارد
وی اضافه کرد: در طول این مدت سه ساله بارها از وزارت میراث فرهنگی و یا سازمان میراث فرهنگی وقت درخواست همکاری کرده ایم اما جوابی نگرفتیم سوال من اینجاست که چطور درباره پشتیبانی از آژانسداران در حوزه ورود توریست می شود در صورتیکه امکان انتقال پول به ایران را نداریم و یا اینکه در چنین مواقعی حمایتی نمی شویم. مگر نه این است که ما تنها در حوزه ورود توریست فعالیت می نماییم و نه خروج. پس چطور است که اگر آژانس های مسافرتی دیگر ارز از کشور خارج کنند خیلی زود مشکلشان حل می شود ولی ما نه.
مصطفی شفیعی شکیب عضو جامعه تورگردانان ایران نیز همان زمان درباره مشکلات آژانس داران در ورود و خروج ارز برای تورهای گردشگری داخلی و خارجی به خبرنگار مهر اظهار داشت: پولی که آژانس های مسافرتی بوسیله ورود توریست به دست آورده اند در حساب هایشان مانده است و امکان انتقال به ایران را ندارند و از جانب دیگر در داخل ایران با این مشکل مواجهند که نمی توانند پول هتل، راهنما و سرویس حمل و نقل و … را تسویه کنند و یا برای اجرای تورهای دیگر پول آنرا بپردازند.
اتفاقی که برای یکی از آژانس های مسافرتی رخ داده نمونه ای از خروار است که نشان میدهد چقدر حمایت وزارت میراث فرهنگی دراین زمینه می تواند انگیزه فعالان این حوزه را برای جذب توریست خارجی به ایران کم یا زیاد کند. آن هم آژانس هایی که برای تبلیغ جاذبه های ایران از بودجه خودشان هزینه می کنند و باید گردشگران را با همه اتفاقات داخلی کشور به رغم تصویر نادرست از آن در خارج از کشور نسبت به امن بودن فضای ایران متقاعد کنند.

1399/04/18
14:26:15
5.0 از 5
2244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان