وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد:

تحویل اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسكن

تحویل اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسكن به گزارش فراز برج وزیر راه و شهرسازی از تحویل اولین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسكن از ماه آینده اطلاع داد.


به گزارش فراز برج به نقل از صدا و سیما، محمد اسلامی با اشاره به نقش طرح های جامع شهری در هدایت و تسهیل روند توسعه و پیشرفت کشور تاکید کرد: این طرح ها باید به مسائل اجتماعی و نیازهای جامعه برای توسعه مبتنی بر ظرفیت های جمعیتی و سرزمینی توجه بیشتری کنند.
وی درباره ایده تشکیل نهادهای برنامه ریزی و توسعه کلانشهرها اظهار داشت: یکی از مواردی که در سلسله مراتب تهیه اسناد توسعه شهری توسط شورایعالی شهرسازی مورد هدف قرار گرفته بحث طراحی مجموعه های شهری است و به علت نفوذ متقابل شهرها و مناطق جمعیتی بر یکدیگر، ما هم آنها را به صورت مجموعه ای و یا در چارچوب طرح های ویژه در نظر می گیریم تا یک نگاه همگرا و پیوسته تری را بر توسعه شهری حاکم نماییم که این فرایند هم در دستور کار است.
بازآفرینی شهری و محلات در دستور کار است
وزیر راه و شهرسازی، بازآفرینی شهری را یک هدف راهبردی خواند و اضافه کرد: در شرایطی که شهرها از نظر جغرافیایی گسترش پیدا می کنند و از درون تهی می شوند باید آنها را بازآفرینی کرد تا باردیگر جمعیت به شهرها مخصوصاً شهرهای تاریخی برگردد، ما هم بر این مبنا بازآفرینی شهری و محلات را با هدف ایجاد کارکردهای نوین و پیشرفته در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهری و با استفاده از الگوی ایرانی در دستور کار قرار دادیم.
تخصیص یارانه به پروانه ساخت و تسهیلات نوسازی منازل فرسوده
اسلامی با اشاره به اینکه نوسازی با مشارکت مردم و اعطای تسهیلات و مزایایی طبق قانون برنامه و قانون بافت های فرسوده امکانپذیر است، اظهار داشت: خوشبختانه هم پروانه ساخت و هم تسهیلات بانکی در این خصوص یارانه دارند؛ یعنی از تسهیلات ۱۸ درصدی، ۹ درصد را خود مالک می پردازد و ۹ درصد مابقی را دولت یارانه می دهد.
نوسازی نیمی از منازل پایتخت
این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از منازل شهر تهران بازآفرینی و نوسازی شده اند، اضافه کرد: برای ۵۰ درصد دوم هم شرکت بازآفرینی شهری برنامه هایی دارد و امیدواریم که امسال شاهد استقبال بیشتری از جانب مردم باشیم.
وی دلیل ماندگاری معماری ایرانی اسلامی را توجه خاص به تناسب، تعادل، ایمنی، زیبایی و برخورداری از کیفیت و جذابیت بالا دانست و تأکیدکرد: ما در بازآفرینی شهرها باید توجه مان را به بحث معماری و تکنولوژی های نوین و هماهنگ معطوف نماییم.
اسلامی از کم توجهی ها به مصوبات مربوط به نمادید و منظرشهری انتقاد نمود و اظهار داشت: شورای شهرسازی در این هفته تدوین سند ضوابط معماری و شهرسازی را الزامی اعلام نمود تا بر مبنای آن سند بتوانیم تراکم و کارکردها را در طرح های شهری لحاظ نماییم.
وزیر راه و شهرسازی درباره تکمیل پروژه «مسکن مهر» اضافه کرد: ریشه طرح مسکن مهر در واقع به طرح جامع مسکن برمی گردد که وزارتخانه آنرا ملاک عمل قرار می دهد و ما هم ادامه طرح مسکن مهر را در چارچوب "طرح اقدام ملی مسکن" کلید زدیم، بنابراین در این وسط مسکن اجتماعی وجود ندارد، بلکه فقط ایده ای بود تا خانه های کوچک، ارزان قیمت و استیجاری را ایجاد کند و بخش ملکی آن هم که در بافت های فرسوده بود.
جشن اختتامیه مسکن مهر برگزار می شود
وی از برگزاری جشن اختتامیه مسکن مهر حداکثر تا آخر سال در همه استان ها اطلاع داد و اظهار داشت: به استثنای تعدادی که در قوه قضائیه و دادگاه ها هستند و خودمالک هم بودند بقیه واحدها تکمیل شده و کاستی های واحدهای نیمه تمام هم مانند محوطه فضای سبز، مدرسه، مسجد، فروشگاه، خانه بهداشت و یا تأسیسات زیربنایی و انشعابات برطرف شده است.
تحویل نخستین سری واحدهای طرح اقدام ملی مسکن از ماه آینده
اسلامی با بیان این خبر که اولین سری واحدهای "طرح اقدام ملی مسکن" در استان های پیشتاز ماه آینده به مردم تحویل خواهد شد اضافه کرد: بخشی به صورت زمین و گروهی به مردم واگذار می شود و بخش زیادی از مردم هم به پروژه ها متصل خواهند شد.
این مقام مسئول با اشاره به تعمیر و احداث۱۸۷ هزار واحد مسکونی شهری روستایی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار داشت: پروژه های مسکونی در اغلب روستاهای کرمانشاه و استان های سیل زده تکمیل شده و به عبارتی بالای ۹۵ درصد از تعمیرات منازل این مردم و ۹۰ درصد از اقدامات مربوط به راه اندازی منازل سیل زده تکمیل شده است.
وی با اشاره به اینکه وام های مربوط به سیل و زلزله خیلی روان پرداخت شده است، اضافه کرد: ما تابحال گزارشی در خصوص رفت و آمد و درگیری مردم صدمه زده در اثر سیل و زلزله با بروکراسی بانک ها نداشتیم.
افزایش هزار کلیومتری طول آزادراه های کشور تا آخر دولت دوازدهم
وزیر راه و شهرسازی، درباره اقدامات و پروژه های توسعه راه ها اظهار داشت: طول آزادراه های کشور تا آخر دولت دوازدهم از ۲۱۰۰ کیلومتر به ۳۱۰۰ کیلومتر می رسد و حداقل ۹۰۰ کیلومتر هم به بزرگراه های کشور اضافه خواهدشد.
اسلامی با اشاره به ایجاد ۱۲۵۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته در این دولت اضافه کرد: حداقل ۲۵۰۰ کیلومتر دیگر هم تا آخر این دولت به راه های روستایی اضافه خواهد شد.
۲هزار واگن و لوکوموتیو سال جاری تولید می شود
وی اضافه کردن ۵ استان کشور به خطوط ریلی را از دیگر اقدامات دولت برشمرد و اظهار داشت: ما سال قبل برای نخستین بار ریل ساخت داخل را در خطوط راه آهن کشورمان و با کیفیت استاندارد مصرف کردیم و سال جاری هم ۲ هزار واگن و لوکوموتیو تولید خواهیم کرد.
این مقام مسئول با بیان متوقف شدن قرارداد مربوط به ایجاد قطارهای سریع السیر اضافه کرد: ما برای تأمین مالی این قضیه همچنان در حال رایزنی هستیم، البته بحث ایجاد یک خط برقی سریع السیر با سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت هم مطرح بود که به محض تأمین مالی آنرا دنبال خواهیم کرد.
اسلامی درباره اقدامات صورت گرفته درمورد توسعه ناوگان بین شهری اظهار داشت: هم اکنون از ۳۷۴ هزار کامیون در جاده ها ۶۵ هزار دستگاه سن بالای ۴۰ سال دارند، ازاین رو هفته گذشته نخستین قرارداد را با یکی از شرکت های سازنده داخلی و یکی از بانک ها برای ۵ هزار دستگاه کامیون و با یک کارخانه داخلی دیگر هم برای ۲ هزار دستگاه تفاهم نامه امضا کردیم.
وزیر راه و شهرسازی از آغاز مذاکرات مقدماتی نوسازی اتوبوس ها با سازمان برنامه و شرکت های داخلی سازنده اتوبوس خبرداد و اضافه کرد: در تلاشیم که این حوزه را هم نوسازی نماییم.
قیمت بلیط هایی هوایی افزایش پیدا نکرده است
این مقام مسئول در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی افزایش قیمت های سرسام آور سفرهای هوایی شامل داخلی و خارجی اظهار داشت: طبق قانون، آزادسازی قیمت ها روی بلیط هواپیما صورت گرفته و با وجود کاهش مسافر، اما قیمت بلیط ها نسبت به سال قبل هنوز هیچ افزایشی پیدا نکرده است.
وی درباره برنامه وزارتخانه برای ساماندهی شهرهای مرزی و حاشیه نشینی اضافه کرد: ما نقاط بحرانی و ساختمان های کوچک صدمه پذیر در شهرهایی مانند زاهدان، چابهار، خراسان رضوی و خوزستان را برای بازآفرینی و نوسازی شهری در اولویت قرار دادیم و با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم همکاری می نماییم.
اسلامی همینطور درمورد اقدامات وزارتخانه در شرایط کرونایی اظهار داشت: ما در این زمان برای جابجایی تجهیزات حفاظتی پزشکی بیشتر از ۲۶۰ پرواز انجام دادیم و در همان هفته اول انتشار کرونا اقلام بهداشتی را با هواپیما به تهران رساندیم.
اقدامات وزارت راه و شهرسازی در روزهای کرونایی
این مقام مسئول همینطور بازگرداندن ایرانی ها از کشورهای درگیر کرونا، کنترل و استقرار تونل های ضدعفونی در مرزهای کشور، استقرار دوربین های حرارتی تب سنج، گندزدایی مستمر مراکز و سامانه ها، معرفی شاغلان صدمه دیده حوزه حمل و نقل برای دریافت تسهیلات، تمدید قرارداد مستأجران تا سه ماه پس از اعلام آخر کرونا در کشور و تصویب سقف مجاز اجاره سالیانه مستأجران را همچون اقدامات وزارتخانه در این دوران کرونایی برشمرد.
اسلامی در انتها اظهار داشت: این دولت دوران سختی را پشت سر گذاشته و شدیدترین تحریم ها هم در این دوران اتفاق افتاد، البته سیاه نمایی های سنگینی هم از عملکرد دولت صورت گرفته، اما در هرصورت اراده و انسجام در دولت وجود دارد و همه دستگاه ها و وزرا خویش را مقید می دانند که لحظه ای در خدمت رسانی به مردم درنگ نکنند.


منبع:

1399/06/04
18:47:07
5.0 از 5
2045
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان