مهر خبر می دهد؛

اوراق تسهیلات مسكن در آستانه سقوط به كانال ۴۰ هزار تومان

اوراق تسهیلات مسكن در آستانه سقوط به كانال ۴۰ هزار تومان به گزارش فراز برج قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به کف کانال ۵۰ هزار تومانی سقوط کرد و در آستانه بازگشت به کانال ۴۰ هزار تومانی و نرخ های فروردین سال جاری قرار گرفت.به گزارش فراز برج به نقل از مهر، قیمت اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در معاملات امروز (یکشنبه ۷ دی ماه) با روند کاهشی به پایان رسید و قیمت بیشتر این نمادها در بازه ۵۰ تا ۵۳ هزار تومان کشف شد.
بر این اساس، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۹ با نماد «تسه ۹۹۰۹»، ۵۳ هزار و ۱۶۴ تومان بود که یکی از گران ترین اوراق امروز محسوب شده و بیشترین تعداد معاملات هم با حدود ۳۱ هزار برگه، به این نماد اختصاص داشت.
از دیگر نمادهای گران قیمت امروز، اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ۹۸ با قیمت ۵۴ هزار و ۸۸۰ تومان بود که حدود ۳۰۰۰ برگه از این نماد در معاملات امروز به فروش رسید.
ارزان ترین اوراق تسهیلات مسکن معاملات امروز به نماد «تسه ۹۷۱۰» (اوراق تسهیلات مسکن دی ۹۷) با ۴۱ هزار و ۳۸۵ تومان و فروش ۴۱۶۸ برگه اختصاص یافت که با عنایت به این که این نماد در آستانه اتمام تاریخ اعتبار است، ارزان تر از سایر نمادها خرید و فروش شد.
همچنین نماد «تسه ۹۷۱۱» (اوراق تسهیلات مسکن بهمن ۹۷) که ماه آینده اعتبار آن تمام می شود، جزو نمادهای ارزانقیمت امروز بود که حدود ۲۰۰۰ برگه با قیمت ۴۹ هزار و ۹۵۸ تومان به فروش رسید.
نرخ اوراق تسهیلات مسکن به قیمت اردیبهشت برگشت
قیمت های امروز اوراق تسهیلات مسکن تقریباً با قیمت این برگه ها در اردیبهشت ماه سال جاری برابری می کند.
در حالی که قیمت هر برگه تسهیلات مسکن پارسال و فروردین ماه سال جاری در بازه ۴۰ هزار تومانی قرار داشت، همزمان با اوج گیری بازار سرمایه از یک سو و بازار مسکن از طرفی و افزایش تقاضای خرید مسکن در ابتدای سال جاری، قیمت هر برگه در نیمه اردیبهشت ماه به سرعت وارد کانال ۵۰ هزار تومانی شد و تا مهر ماه سال جاری به حدود ۱۰۰ هزار تومان در هر برگه رسید.
این در حالی است که مهر ماه سال جاری بیشترین افزایش قیمت ماهانه مسکن با رشد ۱۰ درصدی نسبت به ماه پیش از آن (شهریور ۹۹) رخ داد؛ بگونه ای که بالاترین میزان رشد ماهانه قیمت مسکن در ۱۰ سال گذشته را رقم زد.
اما همزمان با کاهش تعداد معاملات به علت کاهش تقاضای مسکن که آن هم تابعی از دو فاکتور کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان و همینطور کاهش و ثبات قیمت ارز بود، قیمت اوراق تسهیلات هم به یک باره با افت ۳ کانالی، وارد کانال ۷۰ و سپس ۶۰ هزار تومانی در ماه های آبان و آذر شد.
احتمال ادامه روند کاهشی قیمت اوراق تسهیلات مسکن
در ادامه توقف تقاضای مسکن، کاهش قیمت اوراق تسهیلات در دیماه هم ادامه یافت و هم اکنون در کف کانال ۵۰ هزار تومانی قرار دارد؛ به نظر می آید با ادامه روند کاهش تقاضای خرید و فروش مسکن و هم تداوم روند کاهشی قیمت آن، نرخ اوراق تسهیلات مسکن هم به سرعت وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شود.
به خصوص که از اتمام مهر ماه سال جاری بازار مسکن وارد فاز رکود غیر تورمی شده و همزمان با کاهش تعداد معاملات، قیمت ها هم ثابت مانده است.
هزینه دریافت وام مسکن تقریباً نصف شد
در حالی که در مهر ماه سال جاری، زوجین متقاضی دریافت تسهیلات مسکن، می بایست بیشتر از ۴۰ میلیون تومان بابت خرید ۴۸۰ برگه تسهیلات مسکن با متوسط ۹۰ هزار تومان پرداخت می کردند، اما با عنایت به افت ۴۴.۴ درصدی قیمت این برگه ها در ایام اخیر، زوجین متقاضی دریافت تسهیلات خرید مسکن با در نظر گرفتن متوسط هر برگه، ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان، باید ۲۴ تا ۲۵ میلیون تومان بعنوان هزینه خرید این اوراق پرداخت کنند.

1399/10/08
12:53:48
5.0 از 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان