2 بلوك مسكونی در صف فروش متری

2 بلوك مسكونی در صف فروش متری به گزارش فراز برج همشهری نوشت: طرح تأمین مالی حوزه مسکن از راه انتشار اوراق سلف موازی استاندارد یا همان فروش متری مسکن حدودا نهایی شده و متولیان امر از رونمایی قریب الوقوع این طرح خبر می دهند.


آنگونه که علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار بورس کالای ایران به همشهری می گوید: اجرای این طرح منتظر اعمال تغییراتی در دستورالعمل سلف موازی استاندارد است که در دستور کار سازمان بورس قرار دارد و فعلا یک شرکت انبوه ساز هم برای پیش فروش 2 بلوک از یک پروژه مسکونی خود در چارچوب این طرح اعلام آمادگی کرده است.
به گزارش همشهری، تأمین نقدینگی برای سازندگان و تولیدکنندگان مسکن همواره یکی از بحث های اصلی صنعت ساختمان ایران و به خصوص بازار مسکن بوده است که هر بار راهکاری موقتی برای آن معرفی شده؛ اما هیچ وقت قادر به حل ریشه ای مشکلات این حوزه نبوده است. در این میان، از حدود 2دهه پیش، طرح تأمین مالی حوزه مسکن از راه انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در بازار سرمایه هم عرضه شده که هربار به دلیلی به مرحله اجرا نرسیده است؛ حالا اما، مقدمات استفاده از این ابزار مدرن برای ایجاد بستر مطمئن سرمایه گذاری برای متقاضیان مسکن و همینطور تأمین یک منبع شفاف و مساعد برای سازندگان صنعت ساختمان فراهم آمده است که بزودی توسط بورس کالای ایران و تحت نظارت سازمان بورس رونمایی و فعال خواهد شد.

یک انبوه ساز در صف فروش متری
معاون توسعه بازار بورس کالای ایران می گوید: طرح فروش متری مسکن در چارچوب قرارداد سلف موازی استاندارد به هیأت پذیرش بورس کالای ایران ارسال شده و بررسی های لازم هم روی آن صورت گرفته است؛ اما اجرای این طرح نیازمند اعمال تغییراتی در دستورالعمل سلف موازی استاندارد بود که توسط سازمان بورس در حال اقدام است. علیرضا ناصرپور در گفتگو با همشهری می افزاید: به محض اتمام فرآیند تغییر دستورالعمل سلف موازی استاندارد در سازمان بورس، بحث انتشار این اوراق آماده اجراست و اوراق مورد تقاضای این حوزه پس از تأیید هیأت پذیرش قابل انتشار خواهد بود. او می گوید: درخواست اصلی انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برای تأمین مالی حوزه مسکن، توسط یکی از شرکتهای انبوه سازی گروه سرمایه گذاری مسکن به بورس کالای ایران ارسال شده که مقرر است برای یک پروژه ساختمانی در استان تهران و در چارچوب قرارداد سلف پیش فروش شود. به قول ناصرپور، مقدار مدنظر این انبوه ساز برای مرحله اول انتشار اوراق شامل 2بلوک از این پروژه مسکونی مشتمل بر 88واحد آپارتمان است.

اوراق سلف در رکود و رونق مسکن
اوراق سلف، موازی استاندارد ابزاری است که هم برای متقاضیان خرد مسکن امکان خرید تدریجی مسکن را فراهم می آورد و هم تأمین مالی سازندگان و انبوه سازان را تسهیل خواهد کرد؛ اما رکودی شدن فضای بازار مسکن، یکی از عواملی است که می تواند میزان تقاضا از این اوراق را تحت تاثیر قرار دهد و دورنمای فروش قابل توجه این اوراق را متأثر کند. معاون توسعه بازار بورس کالای ایران هم اثرگذاری رکود و رونق بازار مسکن بر وضعیت فروش این اوراق را تأیید می کند، اما اعتقاد دارد به واسطه اینکه سررسید این اوراق 3ساله است، همچنان می تواند طیف گسترده ای از سرمایه گذاران بلندمدتی را جذب نماید. نکته دیگری که ناصرپور در مورد اوراق سلف موازی استاندارد برای تأمین مالی حوزه مسکن یادآوری می کند، این است که در معاملات سلف ارتباط مستقیم تری میان سرمایه گذار و واحد سرمایه پذیر برقرار می شود و برخلاف ساختار صندوق های زمین و ساختمان که سرمایه گذار مالک برخی از واحدهای صندوق می شد، در این طرح سرمایه گذار به صورت مشاع در کل پروژه سهم دارد و متراژ مشخصی از آنرا خریداری می کند؛ ازاین رو جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاری وجود دارد.

تلاش برای تضمین قدرت خرید
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می گوید: اوراق سلف موازی استاندارد یا همان فروش مسکن متری تحت نظارت سازمان بورس، راهکار مطمئنی برای سرمایه گذاری و تأمین سرمایه خریدار و سازنده است و به تضمین قدرت خرید آن دسته از متقاضیان مسکن که سرمایه لازم برای خرید یک واحد مسکونی را ندارد، کمک می نماید. محمود محمودزاده ضمن اشاره به اینکه انتشار اوراق سلف با هدف کمک به متقاضیان مسکن و همینطور سازندگان طراحی شده و بزودی رونمایی خواهد شد، می افزاید: از راه خرید این اوراق، متقاضیان مسکن می توانند در چند مرحله نسبت به خرید یک واحد مسکونی یا تأمین مالی تولید آن مسکن اقدام نمایند، چونکه الان این مشکل وجود دارد که برای بیشتر خانوارها تأمین هزینه های تهیه یک مسکن دشوار است، ازاین رو خانوارها با پس انداز و سرمایه گذاری پول خود از راه خرید اوراق سلف بازار مسکن، می توانند در بخشی از سود خرید یک واحد مسکونی سهیم شده و ارزش پول خویش را حفظ کنند. معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است: انتشار اوراق سلف و خرید آن توسط متقاضیان این خصوصیت را دارد که چنانچه تلاطمی در بازار مسکن ایجاد شود، ارزش پول متقاضیان مسکن حفظ شود و درعین حال این روش سرمایه گذاری مطمئنی برای متقاضیان واقعی مسکن می باشد که از این طریق متقاضیان می توانند اطمینان حاصل کنند که مسائل حاشیه ای برای آنها رخ نمی دهد، چونکه همه این مراحل با نظارت سازمان بورس انجام می شود و مبحث انتشار اوراق سلف به شکل شفاف از نظر قانونی پیش خواهد رفت.


سازوکار سرمایه گذاری در مسکن متری
سازوکار انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به این صورت است که یک سازنده مجوزهای لازم برای ساخت وساز را از شهرداری و سایر سازمان های مربوطه دریافت کرده و برای تأمین سرمایه موردنیاز خود در یک پروژه مسکونی مشخص، درخواست خویش را به هیأت پذیرش بورس ارسال می کند و پس از تأیید این درخواست، اجازه انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برای تأمین مالی آن پروژه صادر می شود و متقاضیان سرمایه گذاری با خرید این اوراق، مستقیما، در آن پروژه سرمایه گذاری می کنند. در انتها سازنده باید در زمان سررسید، برپایه تعهدی که در زمان انتشار اوراق داشته، دین خویش را در قبال تمامی اوراق منتشرشده ادا کند تا بتواند پروژه ساخته شده را مالک شود. به گزارش همشهری، بسته به تعهدی که سرمایه پذیر در زمان انتشار اوراق سلف موازی استاندارد عرضه می دهد، مکانیسم های تسویه اوراق هم مشخص خواهد شد که چند حالت خواهد داشت. بعنوان مثال، در یکی از حالت ها، فروشنده در ابتدای قرارداد متعهد می شود که اگر شما اوراق واحدی را مثلا متری ۱۰ میلیون تومان خریداری کردید، پس از اتمام پروژه بعنوان مثال، آنرا از شما متری ۱۵ میلیون تومان بازخرید کند. در حالت دوم، فرد سازنده در قرارداد متعهد شود که در انتها دوره، واحد را برپایه قیمت روز از سرمایه گذار بازخریداری کند. همینطور در مکانیسم دیگری، اگر یک واحد بنا به دلایلی در بازار اصلی مشتری نداشت، معاملات آن در بازار فرعی صورت گیرد. 223224


منبع:

1399/10/10
15:53:40
5.0 از 5
1073
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان