ركوردزنی ایرانیان در بازار املاك تركیه

ركوردزنی ایرانیان در بازار املاك تركیه اعتماد نوشت: در حالیکه طی ماه اخیر، خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی با کاهش نه درصدی روبرو شده، اما آمارهای رسمی منتشرشده از این کشور حاکی می باشد که ایرانیان رکورد تازه ای در خرید املاک در ترکیه داشته اند؛ بگونه ای که شهروندان ایرانی با قرار گرفتن در رتبه اول خرید ملک در این کشور، در 11 ماهه سال جاری با رشدی 38 درصدی 6 هزار و 425 فقره ملک خریده اند.


شهروندان ایرانی ماه هاست که تحت تبلیغات گسترده شبکه های فارسی زبان ماهواره ای و البته «سهولت خرید و فروش ملک در ترکیه» سرمایه های خودرا به سمت این کشور سرازیر کرده اند. اصلی ترین «مشوق» ایرانیها برای خرید ملک در ترکیه، ستاندن اقامت و شهروندی این کشور با هزینه 250 هزار دلاری است که نسبت به خیلی از دیگر کشورها، به صرفه تر است. در دو سال اخیر و همزمان با شوک های متوالی نرخ ارز و افزایش قیمت مسکن در ایران و همین طور سهولت قوانین ترکیه برای کسب شهروندی اتباع خارجی، بر تعداد آگهی های خرید ملک در ترکیه افزوده شده است. مطابق آمارهای رسمی، در ۱۱ماهه سال ۲۰۱۹ اتباع بیگانه ۴۰ هزار و ۶۱۶ ملک در ترکیه خریداری نموده بودند که این تعداد در ۱۱ماهه امسال با کاهش ۹ درصدی به ۳۶ هزار و ۸۱۹ فقره رسیده است. کاهش استقبال از خرید خانه در ترکیه توسط خارجی ها را می توان به شیوع ویروس کرونا در این کشور و قوانین سخت گیرانه برای ورود و خروج اتباع خارجی نسبت داد. با این وجود گویا این مساله درباره شهروندان ایرانی مهم نبوده و هجوم سرمایه های ایرانی به بازار املاک ترکیه حتی افزایش هم پیدا کرده است. خرید ملک در ترکیه توسط شهروندان عربستانی ۶۹ درصد، شهروندان لیبی ۴۱ درصد، کویتی ها ۳۵ درصد، اردنی ها ۳۴ درصد، سوئدی ها ۳۱ درصد، آلمانی ها ۲۷ درصد و دیگر کشورها نیز بین ۹ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است. عراقی ها نیز که در سالهای گذشته در رتبه اول خرید ملک در ترکیه بودند، خرید آنها امسال ۱۱ درصد کمتر از سال قبل شده و جای خودرا به ایرانیها داده اند. در ترکیه، شهرهای آنکارا، آنتالیا، بورسا، مرسین، قونیه و غازیان تپه بالاترین تعداد خریداران را به خود اختصاص داده اند. در 9 ماه ابتدایی سال 2019 میلادی استانبول با فروش ۱۴۷هزار و ۹۸۳ واحد و آنکارا با فروش ۸۳هزار و ۹۱۸ واحد مسکونی در رتبه های اول و دوم خرید خانه در ترکیه قرار گرفته اند. سال قبل دولت ترکیه برخی از قوانین مهاجرتی را تغییر داد که به دنبال آن شرایط کسب شهروندی این کشور برای اتباع خارجی آسان تر شد؛ این تصمیم به دنبال سقوط ارزش لیر و با هدف جذب سرمایه گذاری خارجی صورت گرفت.
آپارتمان های شهر استانبول در ترکیه که در بین خریداران بالاترین اقبال را دارد، طیف متفاوتی از قیمت ها را شامل می شود. قیمت هر متر مربع خانه در مرکز این شهر، بسته به وضعیت آن، از ۱۰۵۰ دلار تا بالای ۲۴۵۰ دلار متغیر است؛ با دور شدن از مرکز شهر قیمت ها طبیعتا کاهش می یابد؛ قیمت هر متر مربع آپارتمان در خارج از مناطق مرکزی استانبول از حدود ۴۷۰ دلار تا بالای ۱۰۸۰ دلار متغیر است.
پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می خریدند که بر طبق قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.
تغییر قوانین در رابطه با کسب شهروندی در ترکیه در حالی بود که نرخ ارز در ایران رو به افزایش بود و قیمت دلار پارینه تا حدود ۲۰ هزار تومان هم رسید که البته بعد قیمت ها کم شد. کسب شهروندی کشور همسایه با سرمایه ای کمتر از قبل و همین طور امکان سرمایه گذاری ارزی بوسیله خرید ملک دو عامل مهمی بودند که عده ای از شهروندان ایرانی خرید خانه در کشورهایی مانند ترکیه یا گرجستان را به کشور خودشان ترجیح دادند و خرید ملک در این کشورهای همسایه افزایش یافت.
البته خروج سرمایه از ایران و هجوم آن به کشورهای سرمایه برای خرید ملک، موضوعی است که ارتباط مستقیمی با قیمت خانه در ایران دارد. حسام عقبایی، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک در این زمینه گفته است: «متوسط قیمت مسکن در ترکیه کمتر از متوسط قیمت در تهران است؛ البته در تهران مناطقی داریم که حتی از گران ترین خانه های منهتن امریکا و ونکوور هم گران تر است.» مطابق گزارش مرکز آمار ایران، خریداران یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به آذر ۱۳۹۸، حدود ۸۳ درصد بیشتر پرداخت کنند. مروری بر جزئیات تورمی مسکن امسال این را مشخص می کند که بالاترین افزایش هزینه در آبان ماه رخ داده است؛ بطوریکه تورم نقطه به نقطه در ابتدای سال جاری و در فروردین ماه ۳۷ درصد بوده که در روند رو به رشد تا ۱۰۰ درصد در شهریورماه، ۱۱۳.۸ مهرماه، ۱۱۴.۷ درصد آبان پیش رفته و برای آذرماه روند برعکس شده و به ۸۳ درصد کاهش داشته است. مرکز آمار طی روزهای گذشته از افزایش ۶.۸ درصدی اجاره بها نیز در مناطق شهری، در پاییز امسال نسبت به پارینه آگاهی داده بود.
آمار و ارقام در رابطه با خرید خانه توسط ایرانیها در بازار املاک ترکیه در حالی منتشر می شود که اقتصاد ترکیه در رکود به سر می برد، ارزش لیر به سبب مناقشات سیاسی و رکود موجود در ترکیه، سقوط کرده و بتازگی سه بانک بزرگ این کشور- بانکهای زراعت، وقف و هالک- با کاهش تاریخی، نرخ سود وام مسکن را به ۰/۶۴ درصد رساندند تا بازار مسکن از رونق نیفتد و از تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا بکاهند. بدین سبب حضور سرمایه های خارجی خصوصاً از جانب ایرانی ها، راه نجات بزرگی برای دولت اردوغان به وجود آورده است. 17302

1399/10/24
13:06:58
0.0 از 5
1088
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان