آشفتگی در كمین بازار مسكن زمستان

آشفتگی در كمین بازار مسكن زمستان به گزارش فراز برج چند روزی است که قیمت ها به آگهی های مجازی مسکن بازگشته و سبب اظهار نظرهای مختلف موافق و مخالف شده است.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، عده ای براین باورند که در عصر ارتباطات و عجین شدن دنیای مجازی با زندگی روزمره مردم، نمی توان نسبت به سانسور قیمت ها اقدام نمود و در مقابل برخی هم معتقدند درج قیمت ها به نابسامانی بازارها و بخصوص بازار مسکن دامن خواهد زد و سبب آشفتگی می شود. بیشتر بخوانید: املاک ۲تا۳میلیارد تومانی در کدام مناطق پایتخت هستند؟ شهرزیبا، نوساز متری ۴۵میلیون تومان فروشنده در بازار مسکن زیاد شد/ قیمت ها در حال تعدیل است در این میان اعضای صنف مشاوران املاک بارها مخالفت خویش را با خرید و فروش مسکن به صورت مجازی و درج قیمت ها در سایت ها و... اعلام نموده و بر مواضع سنتی خود پافشاری می کنند و معتقدند این کار نتیجه ای جز آشفتگی بازار و جهش قیمت ها نخواهد داشت. در کافه خبر میزبان مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک بودیم و با وی درباره بازگشت باردیگر قیمت ها به آگهی های مجازی، وضعیت بازار مسکن، پیشبینی قیمت ها تا آخر سال و... به گفت و گو نشستیم. افزایش کاذب قیمت ها رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با خبرآنلاین با مخالفت نسبت به درج قیمت در آگهی های مجازی مسکن اظهار داشت: اگر در مورد درج قیمت خودرو در مجازی صحبت نماییم و بحران ایجاد شود، مسئولان می توانند نسبت به واردات خودرو از سایر کشورها اقدام نموده و بازار را تنظیم کنند اما در بازار مسکن چنین راهکاری امکان پذیر نیست و نمی توان نسبت به واردات زمین و ملک و خانه اقدام نمود ازاین رو باید راجع به این مسئله دقت فراوانی صورت گیرد. مصطفی قلی خسروی اضافه کرد: در این شرایط مالکان مبادرت به تعیین قیمت ها می کنند و جالب اینکه سایر شهروندان با عنایت به قیمت های اعلامی و بدون کارشناسی، قیمت های بالاتری را اعلام می کنند و این روند سبب افزایش کاذب قیمت ها می شود. درج قیمت ها در سایت ها باعث ایجاد جنجال در بازار ملک می شود مخالفت دولت و مشاوران املاک با درج قیمت های مجازی وی خاطرنشان کرد: هم وزیر مسکن و هم محمودزاده معاون وی با این مسئله مخالف هستند و بعنوان صنف مشاوران املاک، اولین کسانی بودیم که با درج قیمت در آگهی های مجازی مخالفت کردیم. خسروی اضافه کرد: باید توجه داشت که کارشناسی اولیه قیمت املاک از جانب همکاران صنف ما صورت می گیرد و دنیای مجازی سبب آشفتگی می شود. وی افزود: با وجود مخالفت ها، درج قیمت ها در سایت های مجازی باردیگر برگشته است. وی تصریح کرد: باید پرسید آیا به دنبال ایجاد جنجال هستید؟ چونکه این کار باعث ایجاد جنجال در بازار ملک می شود.
کسادی بازار سایت های مجازی این فعال بازار مسکن خاطرنشان کرد: سایت ها به سبب عدم درج قیمت ها با کسادی بازار مواجه بودند ازاین رو مزاحم مسؤلان بخش عمران و مجلس و... شدند و خواهان بازگشت قیمت ها شدند. وی اشاره کرد: این کار غلط است و ما بعنوان صنف مشاوران املاک همیشه نسبت به غلط بودن این کار تاکید کرده ایم. خسروی در پاسخ به این مسئله که فقط مردم و مالکان نسبت به درج قیمت ها در آگهی های مجازی اقدام نمی کنند و همکاران صنف شما هم آگهی فروش املاک را در دنیای مجازی درج می کنند؛توضیح داد: همکاران بنده اگر قیمتی درج می کنند، تابع بازار هستند و باید توجه داشت در هیچ جای دنیا، قیمت در سامانه های مجازی درج نمی گردد و برای مثال اگر شما خواهان خرید خانه در نارمک یا ونک باشید، مشاوران املاک همان موقع سامانه را باز کرده و آخرین قیمت امضا شده را اعلام می کنند و به خریدار و فروشنده اجازه می دهند تا به توافق برسند. انتشار قیمت ها در دنیای مجازی سبب شلوغی بازار می شود جنجال آفرینی در بازار مسکن خسروی بیان نمود: کدام کشوری تابحال چنین مواردی را اجرا کرده که یک عده تحت عنوان کارآفرینی و... این موارد را انجام دهند در حالیکه در پاسخ به این ادعاها باید گفت خیر این شیوه کارآفرینی نیست بلکه جنجال آفرینی است. وی درباره تأثیر برگشت قیمت ها به آگهی مسکن در دنیای مجازی بر بازار ملک اظهار داشت: این مسئله سبب شلوغی بازار می شود و هر کس برای خود نسبت به تعیین قیمت اقدام می کند. خسروی اظهار نمود: همکاران ما هم تحت تأثیر این جنجال قرار می گیرند و فرض کنید که به مشتری می گویند در سایت برای مثال 26میلیون تومان درج شده اما قیمت 22میلیون تومان است، باز هم تاکید می کنم این شیوه اشتباه است و نباید بازی را به دست این افراد داد.
آشفتگی در کمین بازار مسکن زمستانه خسروی درباره وضعیت بازار مسکن در ماه های آتی اظهار داشت: اگر جلوی جنجال های این بازار گرفته شود، می توان به ثبات قیمت ها رسید اما اگر این کار صورت نگیرد باردیگر و همانند تابستان شاهد آشفتگی بازار و قیمت از دست صنف ما، وزارت راه و شهرسازی و... خارج می شود و مانند تابستان 99 شاهد نابسامانی بازار خواهیم بود و هرکس، هر قیمتی دوست دارد اعلام می کند. وی درباره وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال اظهار نمود: بر مبنای آمارهای وزارت راه و شهرسازی، بدترین میزان رکود در آذرماه اتفاق افتاده ازاین رو در دیماه و در آستانه سال جدید تا حدودی شاهد شعارهایی در خصوص وقوع اتفاقاتی در حوزه مسکن در سال آینده داده می شود، در حالیکه در حقیقت اتفاقی نمی افتد و فقط به بازار هیجان داده می شود و می کوشند مشتری را نسبت به خرید مسکن، حریص کنند. قیمت مسکن در هفته های اخیر 10 تا15 درصد کاهش یافته و همچنان این روند نزولی ادامه دارد ثبات قیمت ملک نزدیک است وی تصریح کرد: با عنایت به تغییراتی که در حال رخ دادن است و انتخاباتی که در پیش داریم، حتم بدانید به ثبات قیمتی نزدیک خواهیم شد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت فعلی بازار املاک و میزان معاملات توضیح داد: در بازار معامله انجام می شود و کسی که احتیاج به مسکن دارد برای خرید اقدام می کند اما باید توجه داشت کسی که به دنبال خرید واحد 3 خوابه بوده تحت تأثیر شرایط فعلی بازار و گرانی ها، واحد 2 خوابه خریداری نموده و یا کسی که به دنبال خرید 2 خوابه بوده در بازار گران فعلی آپارتمان یک خوابه خریده است و.... مشاوران املاک، دلال نیستند وی در پاسخ به این پرسش که آیا جذابیت بازار مسکن همانند سایر بازارهای موازی برای دلالان از بین رفته یا خیر، اظهار داشت: باید توجه داشت که دلال با مشاوران املاک متفاوت هستند؛ کار مشاور املاک، دلالت و به هم رساندن و نزدیک کردن قیمت ها در معاملات است اما یک عده هستند وارد این بازار شده و آنرا آشفته می کنند. حرکت بازار مسکن در راه کاهش قیمت ها خسروی اضافه کرد: برای نمونه که از روزی که اعلام کردیم قیمت مسکن 10 تا 15 ارزان تر شده، صدای مخالفت بساز بفروش ها، بخر بفروش ها و... درآمده که نه چنین چیزی حقیقت ندارد. وی تصریح کرد: قیمت مسکن در هفته های اخیر 10 تا15 درصد کاهش یافته و همچنان این روند نزولی ادامه دارد. خسروی درباره میزان کاهش قیمت مسکن در ماه های پایانی سال بیان نمود: امکان دارد در ماه های آتی قیمت مسکن بین 8 تا 10 درصد کاهش پیدا کند البته بنده قبلا اعلام نموده بودم میزان کاهش قیمت 40 درصد خواهد بود که حداقل شاهد این میزان کاهش تا آخر سال باشیم. مشاوران املاکی که اسنپ یا سوپر مارکت شدند وی درباره تأثیر بحران کرونا بر اعضای صنف مشاوران املاک توضیح داد: بله در این زمان شاهد ابطال پرونده و تغییر شغل اعضا هستیم بطوریکه حالا برخی از مشاوران املاک مجبور به تغییر شغل شده و بعنوان راننده اسنپ و سایر تاکسی های اینترنتی مشغول کار شده اند. خسروی اشاره کرد: تحت تأثیر این شرایط بعضی از مشاوران املاک تعطیل شده اند و بعضی دیگر به سوپرمارکت تغییر شغل داده اند. 223224

1399/10/26
12:23:41
0.0 از 5
1024
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان