مقام مسئول ؛

كامیون های ایرانی از فردا وارد آذربایجان می شوند

كامیون های ایرانی از فردا وارد آذربایجان می شوند به گزارش فراز برج مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری از امکان ورود کامیون های ایرانی به خاک آذربایجان از هفته جاری اطلاع داد.جواد هدایتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مذاکرات روز گذشته هیئت آذربایجانی به ریاست معاون نخست وزیر این کشور با هیئت ایرانی به ریاست وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: نوع تردد کامیون های ایرانی به جمهوری آذربایجان به دو صورت ترانزیتی و صادراتی به مقصد آذربایجان است.
وی اضافه کرد: در مدل اول، کامیون های ایرانی وارد قلمروی آذربایجان شده و با هدف سفر به اتحادیه اوراسیا که عمدتاً روسیه و بلاروس است، از مرز دیگر در این کشور خارج می شوند.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: هم اکنون ترانزیت ناوگان ایرانی از خاک آذربایجان با اسکورت انجام می شود؛ به این معنا که ناوگان ما وارد خاک آنها شده و تحت شرایطی که عمدتاً رعایت کنترل های بهداشتی است، با همراهی چند خودروی پلیس و به صورت دسته ۲۰ تا ۳۰ تایی کامیون ها از مرز خارج می شوند. نقش خودرو های اسکورت برای نظارت بر کامیون ها جهت خارج نشدن از مسیر و هم رعایت پروتکل های بهداشتی است که ناوگان ما را تحت الحفظ از یک مرز تحویل گرفته و تا خروج از مرز دیگر همراهی می کنند.
هدایتی خاطرنشان کرد: نوع دیگر تردد کامیون های ایرانی به آذربایجان با هدف صادرات کالاهای ایرانی به مقصد آذربایجان و حمل محموله های صادراتی است که از آغاز پاندمی کرونا، اجازه ورود به قلمرو آذربایجان به ناوگان ایرانی داده نمی گردد.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در مرزهای آستارا و بیله سوار، آذری ها شرایطی ایجاد کردند که کامیون ها اجازه ورود به داخل قلمرو را نداشته و در محدوده ای در داخل پایانه مرزی اقدام به تخلیه کالای ما می کنند و از آنجا با ناوگان آذری به داخل آذربایجان حمل می شود.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاکید کرد: این مورد مورد اعتراض هم بخش حمل و نقل و هم بخش صنعت و تولید بود چون تخلیه و بارگیری مجدد کالاها از کامیون های ایرانی به کامیون های آذری، صدمه جدی به کالاها وارد می نماید و هزینه بالایی برای بخش حمل و نقل و تولید دارد چون که این مورد از جانب آذری ها با مبالغ بالایی به ما تحمیل شده بود.
وی تصریح کرد: روز گذشته معاون نخست وزیر آذربایجان در جلسه ای با وزیر راه و شهرسازی در این خصوص مذاکراتی داشت که البته مذاکرات کارشناسی از شنبه شروع شده بود و روز گذشته مذاکرات نهایی انجام شد. در این نشست که با مبحث اختصاصی حمل و نقل جاده ای، دریایی و ریلی برگزار شد، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به صورت جد پیگیر این مورد بود و قرار شد طرف آذری محدودیت مذکور را بردارد بویژه که ایران توانسته کرونا را در هفته های اخیر کنترل کند.
هدایتی اظهار داشت: قرار شد طرف آذری تا دو روز آینده مقدمات ورود ناوگان ایرانی به خاک آذربایجان را فراهم آورد که امکان دارد این مورد تا آخر ژانویه هم به طول بینجامد.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای درباره علت شلوغی های اخیر مرز آستارا و ایجاد صف طولانی کامیون ها در پایانه مرزی آستارا اظهار داشت: مرز آستارا عمدتاً صادراتی است و یکی از مرزهایی است که کالاهای ما را به اتحادیه اوراسیا و عمدتاً روسیه می رسانند. این کالاها بیشتر محصولات باغی و کشاورزی ما هستند.
وی افزود: هم اکنون در فصل باردهی باغات کیوی و پرتقال استان های شمالی و گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای استان های جنوبی، این محصولات در هفته های منتهی به ژانویه با استقبال خوبی در روسیه و بلاروس مواجه می شوند که تقاضای خرید آنها از ایران افزایش می یابد، ازاین رو کامیون های یخچالی ما برای صادرات این محصولات در مرز آستارا متوقف می شوند که علت آن، عدم کشش زیرساخت های گمرک آذربایجان و پیچیده بودن فرایند تشریفات ورود کامیون به این کشور است که سبب ایجاد صفوف طولانی کامیون ها در آستارا می شود.
هدایتی خاطرنشان کرد: از طرفی، ناوگان یخچالی روسیه و آذربایجان در کنار ناوگان یخچالی ایرانی هم وارد آستارای ایران می شوند تا این محصولات را بارگیری و به روسیه منتقل کنند. در جلسه ای که با پیگیری های سفیر ایران در آذربایجان داشتیم، قرار شد پذیرش کامیون های ایرانی از جانب آذری ها افزایش یافته و تردد بیشتر شود. محدودیت های ساختاری و تشریفات پذیرش کامیون در مرزهای این کشور بالاست و هر سال این اتفاق رخ می دهد.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تصریح کرد: بر مبنای بررسی های سازمان راهداری، تردد از مرزهای آستارا در ماه های منتهی به ژانویه سال جاری نسبت به سالهای گذشته ۳۰ درصد افزایش داشت که همین مبحث از دیگر علل تشکیل صف کامیون ها در مرز آستارا بود.
ورود کامیون های ایرانی در خاک عراق در دست بررسی است
وی در بخش دیگری از اظهارات خود درباره مذاکرات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق با حضور وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: هفته گذشته وزیر صنعت عراق بعنوان رئیس عراقی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور با وزیر راه و شهرسازی جلسه ای برگزار کرد و در جریان این مذاکرات، مبحث امکان ورود کامیون های ایرانی به داخل خاک عراق عنوان شد.
هدایتی اظهار داشت: این مورد جزو خواسته های ما بود ولی طرف عراقی به دو دلیل شرایط کرونایی و همینطور اشتغال رانندگان کامیون عراقی، اجازه ورود کامیون های ما به این کشور را نمی دهد.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بیان نمود: رانندگان عراقی سهم خودشان می دانند که از فرصت افزایش صادرات کالا از ایران به عراق استفاده کنند و اگر این اتفاق رخ ندهد، بیکار خواهند شد.
وی اضافه کرد: علیرغم قول طرف عراقی جهت بررسی این موضوع، اما قول نهایی برای اجرا و همینطور زمان آغاز ورود کامیون های ایرانی به عراق داده نشد. وزیر راه و شهرسازی هم به طرف عراقی اعلام نمود که روش فعلی، روش مناسبی نیست و تخلیه و بارگیری که در مرزها رخ می دهد، صدمه جدی به کالاهای ایرانی وارد کرده، هزینه های زیادی برای شرکتهای تولیدکننده ما داشته و برندهای ایرانی را تحت الشعاع قرار می دهد.
چرا ترانزیت خودروی دست دوم کم شد؟
هدایتی در پاسخ به این پرسش که چرا ترانزیت خودرو از خاک ایران کاهش یافته است؟ اظهار داشت: خودرو هم مانند سایر کالاها بستگی به شرایط اقتصادی کشورهای خریدار دارد. مرکز توزیع و فروش خودرو های نو و دسته دوم ترانزیتی برای فروش به کشورهای همسایه ایران معمولاً در کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد که سفارش خرید را از همسایگان شمالی یا شرقی و غربی ما دریافت کرده و از خاک ایران برای ترانزیت این خودرو ها استفاده می نمایند.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاکید کرد: معمولاً در روزهای پیش از ژانویه، تقاضای خرید خودروی دسته دوم از شرکتهای حاشیه خلیج فارس افزایش می یابد و در مقاطع بعد از آن کم می شود، ازاین رو نمی توان یک قاعده کلی برای ثابت بودن حجم ترانزیت خودروی دسته دوم از ایران تعیین کرد.


منبع:

1399/10/30
22:44:52
0.0 از 5
1118
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان