رئیس اتاق بازرگانی تهران خبر داد

صادرات ۵۹۴ میلیون دلاری ایران به اوراسیا

صادرات ۵۹۴ میلیون دلاری ایران به اوراسیا به گزارش فراز برج رئیس اتاق بازرگانی تهران از واردات ۳۹۶ میلیون دلاری ایران از اوراسیا و صادرات ۵۹۴ میلیون دلاری کشورمان به این اتحادیه اطلاع داد.



به گزارش فراز برج به نقل از مهر، مسعود خوانساری در مراسم افتتاحیه همایش «روابط ایران و اوراسیا» با اشاره به اینکه پیشرفت علم و تکنولوژی در سالهای اخیر قابل مقایسه با قرن گذشته نیست، اظهار داشت: این رشد روز افزون پیشرفت علم به تجارت در دنیا دامن زده و سبب افزایش درآمد و رفاه مردم شده است. همینطور این رشد علم و تکنولوژی کشورهای دنیا را به هم وابسته کرده است.
وی افزود: اتحادیه اروپا قدیمی ترین اتحادیه در دنیاست و سبب شد که کشورهایی که قرن ها با هم مشکل داشتند و در جنگ بودند، به صلح برسند و اقتصاد آنها رشد داده شود حتی انگلیس که می خواهد از این اتحادیه جدا شود، به علت درهم تنیدگی اقتصاد آن، امکان جدا شدن ندارد. همینطور چالش چین و آمریکا هم به علت این درهم تنیدگی اقتصادی نتوانست رشد یابد و چاره ای جز مذاکرات دیپلماتیک برای حل چالش خود نداشته است؛ همه اینها نشان داده است که روابط اقتصادی امکان جنگ میان کشورها را کاهش داده و صلح و امنیت را زیاد می کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن کشاورزی تهران اضافه کرد: در یک اقتصاد رقابتی است که کشورها رشد و تعالی می یابند. اتحادیه اوراسیا می تواند چنین کارکردی داشته باشد. در شرق آسیا اتحادیه ای بوجود آمد که هم توانست مسائل امنیتی و هم چالش های اقتصادی را رفع کند.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ایران با اتحادیه اوراسیا ۳۶۶ میلیون دلار حجم واردات و ۵۹۴ میلیون دلار صادرات دارد.
به گفته خوانساری، بحث اساسی در روابط ایران و اوراسیا، حمل و نقل است که در این اتحادیه می توانیم با عنایت به داشتن ناوگان مناسب جاده ای، حمل و نقل زمینی میان کشورها را افزایش دهیم.
وی بحث تعرفه تجارت میان دو مجموعه را خاطرنشان کرد و افزود: اگر بتوانیم تعرفه ها را به صفر یا حداقل کاهش دهیم، به رشد کشاورزی کشورهای عضو کمک کرده ایم.
خوانساری، مبحث تبادل تکنولوژی میان ایران و اتحادیه اوراسیا را عنوان و اظهار نمود: همینطور در حوزه آموزش هم توانایی افزایش ارتباطات و تبادلات را داریم بویژه که سال هاست با کشورهای این اتحادیه همسایه و هم زبان هستیم و روابط میان جمعیتی وجود داشته است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران به بحث ارز واحد میان کشورهای عضو اتحادیه اشاره نمود و اظهار داشت: استفاده از یک پیمان ارزی به جای دلار می تواند از انحصار دلار و مرجع بودن آن بکاهد که به نفع همه کشورهای عضو این اتحادیه خواهد بود.
وی درباره رویکرد «یک راه یک کمربند» که می تواند به مدل موفق بین کشورها برای توسعه صلح منطقه ای باشد، اشاره نمود و اظهار داشت: امیدواریم کشورهایی که در این اتحادیه عضو هستند و ما با آنها همسایه هستیم، روابط بیشتری داشته باشیم و بتوانیم از مزیت های یکدیگر استفاده نماییم.

1399/11/08
15:05:10
0.0 از 5
982
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان