معاون وزیر راه به مهر پاسخ داد؛

سرنوشت طرح ملی مسكن در دولت بعد

سرنوشت طرح ملی مسكن در دولت بعد به گزارش فراز برج معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: قرار نیست دولت برای مردم مسکن بسازد؛ بلکه فقط زمین در اختیار متقاضیان ساخت و ساز قرار می دهد.محمود محمودزاده در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فعالیت ها و برنامه های معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در یک سال قبل و چند ماه پیش رو تا آخر دولت دوازدهم عنوان کرد: بخش مسکن از آنجایی که یکی از اصلی ترین دغدغه های خانوارهاست، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. بگونه ای که شروع خانواده و زندگی مشترک و همینطور فرزندآوری و افزایش جمعیت به حوزه مسکن مرتبط می باشد.
وی اضافه کرد: به همین لحاظ در این یک و ۲ ماه که معاون مسکن وزارت راه بودم، پروژه های گوناگونی تعریف شد که هم اکنون شاهد آغاز اجرایی شدن این پروژه ها در سطح کشور هستیم. بیشتر پروژه های اقدام ملی مسکن از زمین بالا آمده اند و پیشرفت فیزیکی این پروژه های مسکونی مشهود است.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: خیلی ها وقتی این طرح آغاز شد، خوشبین نبودند و می گفتند امکان ندارد اجرا شود به خصوص که شرایط اقتصادی دولت ایجاب نمی کرد تا کمک های یارانه ای به این طرح کند؛ طرح اقدام ملی مسکن، هیچ کمک یارانه ای ندارد؛ همه دستگاههای مربوطه در حال کمک به این طرح هستند آن هم در شرایط سخت بودجه ای که وجود دارد.
دولت بعد پاسخگوی طرح مسکن ملی خواهد بود؟
محمودزاده اظهار داشت: فارغ از اینکه در ماه های پایانی دولت قرار داریم، مرتباً در حال طراحی و شروع پروژه های مسکونی جدید هم هستیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا طرح اقدام ملی مسکن امکان دارد به سرنوشت طرح مسکن مهر گرفتار شده و علاوه بر اینکه به دوش دولت بعدی بیفتد، مشمول مرور زمان و فرسایشی شدن هم بشود؟، خاطرنشان کرد: همواره از آغاز اجرای مسکن ملی مطرح شده که با قیمت تمام شده عرضه می شود و هیچ وقت نرخ ثابتی برای آن اعلام نکرده ایم؛ این حقیقت وجود دارد که ما فقط زمین آنرا تأمین می نماییم و با اعطای تسهیلات، بخشی از هزینه ساخت را پوشش می دهیم؛ ازاین رو هیچ متقاضی نمی تواند بگوید که از اول به من گفته اند n میلیون تومان هزینه ساخت واحد مسکونی مورد نظر خواهد شد.
مسکن مهر را هم دولت نساخت / ‬مردم اشتباه برداشت کردند
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه هیچ وقت ساخت مسکن بر عهده دولت نبوده است، خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که در طرح های قبل این برداشت وجود داشته، درک اشتباه آنها از طرح های قبلی بوده است؛ چون ساخت و ساز مسکن هیچ زمانی با دولت نبوده است؛ دولت فقط زمین می دهد و بعضاً مساعدت هایی در زمینه مالیات و بیمه و صدور پروانه داشته است.
محمودزاده درباره مساعدت های دولت به طرح اقدام ملی اظهار داشت: مساعدت ها در مورد هزینه پروانه ساخت در اغلب پروژه ها اعمال شده و شهرداری ها کمک کرده اند اما در بعضی پروژه ها شهرداری ها هنوز کمک های لازم را نداشته اند و ما در حال مذاکره هستیم؛ به خصوص که ضرورت همکاری شهرداری ها با ادارات کل راه و شهرسازی استان ها، مصوبه شورایعالی مسکن است؛ ضمن اینکه وزارت کشور هم همکاری بسیار گسترده ای با ما داشته و بارها به استان ها بخشنامه کرده است.
وی درباره افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن ملی از ۱۰۰ به ۱۵۰ میلیون تومان اظهار داشت: کارهای آن انجام شده و در مراحل نهایی قرار دارد؛ امیدواریم هر چه سریع تر عملیاتی شود.
با ۲۷۰ میلیون تومان می توان خانه ساخت؟
محمودزاده درباره اینکه آیا با وام ۱۵۰ میلیون تومانی و دو فقره آورده ۴۰ میلیون تومانی و مجموعاً ۲۷۰ میلیون تومان، می توانیم به تکمیل پروژه های مسکن ملی امیدوار باشیم یا خیر؟، اظهار نمود: این مورد بستگی به مدت زمان ساخت و هزینه تمام شده آن دارد؛ بعنوان مثال یکی از پروژه های مسکن ملی در سیرجان را در تاریخ ۱ آذر سال جاری افتتاح کردیم؛ ساخت این پروژه از اواخر سال ۹۷ یا ابتدای سال ۹۸ شروع شده بود.
پروژه مسکن ملی که با ۱۰۰ میلیون تومان ساخته شد
وی افزود: این پروژه ها با ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی به اتمام رسید؛ ۴۰ میلیون تومان وام ساخت و ۶۰ میلیون تومان آورده متقاضی بود؛ برخی دیگر از متقاضیان که در میانه راه به پروژه ملحق شدند، هزینه تمام شده برای ساخت و ساز واحد آنها، به ۱۷۰ میلیون تومان افزایش یافت ازاین رو در یک پروژه با عنایت به زمان شروع و اتمام آن، تا ۷۰ میلیون تومان اختلاف قیمت دیده می شود؛ آن هم یک پروژه تعاونی که حساب و کتاب آن کاملاً در اختیار اعضای تعاونی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان نمود: پروژه های مسکن ملی بستگی به زمان پرداخت آورده های متقاضیان دارد؛ به خصوص که قراردادهای اعطای تسهیلات هم امضا شده و وام مورد نظر در موعد مقرر پرداخت می شود و آماده تزریق به پروژه است.


منبع:

1399/11/18
10:31:25
0.0 از 5
1319
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان