وضعیت بازار مسكن در واپسین روزهای سال

وضعیت بازار مسكن در واپسین روزهای سال به گزارش فراز برج سال ۹۹ را باید سال عجیب بازار مسکن دانست، سالی که از خردادماه حدودا هر روز بر قیمت ملک اضافه گردید.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، جهش قیمت مسکن در سال ۹۹ آنچنان زیاد بود که کسانی که شاید ماه ها برای خرید خانه برنامه ریزی کرده بودند، توان اقتصادی خویش را در مقابل جهش قیمت ها از دست دادند. بیشتر بخوانید: هزینه خرید آپارتمان های ۵۰ تا ۸۰ متری در تهران از خرداد تا حدودا آبان ۹۹ هر روز بر قیمت ملک افزوده می شد و مالکان خود نسبت به تعیین قیمت ها اقدام می کردند و مشاوران املاک هم ناچار به تبعیت از نظر مالکان بودند. به صورتی که در تابستان ۹۹ میزان تقاضا در بازار آنچنان افزایش یافت که مصرف کنندگان واقعی را گرفتار مشکلات فراوان ساخت چونکه هیچ قیمت مشخصی در بازار وجود نداشت و خریداران دائم در حال کنترل نرخ ها بودند. سرانجام از نیمه پاییز ۹۹، بازار مسکن با آرامش نسبی همراه شد و سیر صعودی نرخ ها کندتر از هر زمان دیگری شد. از آن زمان تابحال بازار در رکود نسبی فرو رفته و مصرف کنندگان و خریداران همچنان در فاز انتظار برای کاهش بیشتر نرخ ها به سر می برند.
سال پرتلاطم بازار مسکن رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن در سال ۹۹ اظهار داشت: بازار مسکن در سال ۹۹ بازار بسیار پرتلاطمی بود. مصطفی قلی خسروی اضافه کرد: در خرداد ۹۹ بانک مرکزی اعلام نمود ۴۸درصد بر قیمت مسکن افزوده شده در حالیکه در حقیقت و کف بازار میزان افزایش قیمت ملک بین ۸ تا ۱۳ درصد بود. وی خاطرنشان کرد: با عنایت به آمارهای متناقض اعلام شده از جانب بانک مرکزی و مرکز آمار متاسفانه گفته شد عامل گرانی مسکن، مشاوران املاک هستند؛ در حالیکه ما و همکارانمان در کوشش برای پایین آوردن قیمت مسکن بودیم و در این راه رسانه ها به ما کمک کردند و این تلاش منجر به کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ مسکن در بازار شد. وی اظهار نمود: بعد از آن، مرکز آمار اعلام نمود که بر قیمت مسکن ۹درصد افزوده شده و بدین ترتیب بار دیگر بازار گرفتار تلاطم شد. وی تصریح کرد: بازار مسکن در سال ۹۹ به صورت مستمر و دائمی در تلاطم قیمتی بود. خسروی اظهار داشت: همینطور در طول سال ۹۹ شاهد اظهار نظر کارشناسان ناشناخته و فراوانی در بخش مسکن، حقوق مسکن، حق و حقوق مشاوران املاک و... بودیم که بر مسئله تلاطم نرخ ها در بازار دامن زدند. وی ادامه داد: همه این موارد سبب ناآرامی و تلاطم بازار مسکن در طول سال ۹۹ شد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان نمود: متاسفانه شاهد نبود هماهنگی میان وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی، مرکز آمار ایران و اتحادیه مشاوران املاک هستیم و این مسئله سبب اظهار نظرهای مختلف شده که تاثیرات آن در بازار مسکن قابل مشاهده می باشد. کاهش ۳۸ درصدی حجم معاملات مسکن وی درباره حجم معاملات خرید و فروش ملک در سال ۹۹ توضیح داد: در برخی از ماه های سال ۹۹ با کاهش ۴۰ تا ۴۵ درصدی حجم معاملات و در بعضی ماه های هم شاهد افت ۳۵ درصدی تعداد معاملات مسکن در بودیم. وی افزود: البته به صورت میانگین در طول سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ شاهد افت ۳۸درصدی حجم معاملات در بازار مسکن بودیم. کاهش ۶۰درصدی جابجایی مستاجران رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار رهن و اجاره مسکن در سال ۹۹ اظهار داشت: به خاطر شیوع ویروس کرونا، برخی از مالکان به درخواست ستاد کرونا احترام گذاشتند، قراردادهای قبلی را تمدید کردند و مستاجران جابجا نشدند. خسروی بیان نمود: عده ای که با عنایت به افزایش حداکثر ۲۵درصدی نرخ اجاره بها، مبادرت به عقد قرارداد با حداکثر ۱۸درصد افزایش نرخ نسبت به قرارداد قبلی کردند. تعداد فایل های اجاره و همینطور میزان جابجایی مستاجران در طول سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ حدود ۶۰ درصد کاهش داشت. ۲۲۳۲۲۴


منبع:

1399/12/30
14:49:53
0.0 / 5
528
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان