دو برنامه مهم برای مهار بازار اجاره

دو برنامه مهم برای مهار بازار اجاره 10 روز است که ثبت نام مالکان در سامانه ملی املاک شروع شده تا امسال بازار اجاره شاهد دو طرح مهم باشد؛ اجاره داری حرفه ای و مالیات واحدهای خالی.


به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، این طرح با هدف شناسایی واحدهای مسکونی خالی و دریافت مالیات از آنها اجرائی می شود. وزیر راه و شهرسازی معتقد می باشد اعلام اجرای این قانون در ماه های پایانی سال گذشته، زمینه را برای کاهش ۲۵ درصدی قیمت مسکن فراهم نمود. بیشتر بخوانید: سفته ‎بازان درپی قیمت ‎سازی بازار مسکن/واحدهای میلیاردی مسکن مهر! در کنار این طرح، هفته گذشته محمود محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی از راه اندازی شرکت های اجاره داری حرفه ای برای اولین بار در کشور در سال ۱۴۰۰ با هدف تنظیم بازار اجاره در خرداد ماه امسال آگاهی داد. وی از برنامه دولت برای عملیاتی کردن اجاره داری حرفه ای آگاهی داد و اظهار داشت: بخشنامه اجاره داری حرفه ای نگاشته شده و الان در کمیسیون های تخصصی دولت در حال بررسی است و امیدواریم پیش از اختتام اردیبهشت ماه و یا تا نیمه خرداد ماه بتوانیم مصوبه دولت را برای تاسیس موسسه دریافت نماییم.
اخبار انتشار یافته درباره این دو طرح در حوزه مسکن، منجر به واکنش های فراوانی در جامعه شد بطوریکه برخی معتقدند اجرای قانون مالیات از خانه های خالی و همین طور تشکیل شرکت های اجاره داری حرفه ای می تواند به کاهش قیمت اجاره بها و سامان این بازار منجر شود و برخی نتیجه این قرارداد را البته افزایش قیمت ها می دانند. در ترکیه، سازندگان واحدهای مسکونی را زیر نظر دولت قیمت گذاری کرده و به مستاجران اجاره می دهند تجربه موفق همسایه ایران در زمینه صنعت اجاره داری رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره تاسیس شرکت های اجاره داری حرفه ای در کشور به خبرآنلاین اظهار داشت: بنده سال هاست تاکید کرده ایم که صنعت اجاره داری باید در کشور فعال شود، حالا وزارت راه و شهرسازی از اجاره داری حرفه ای سخن می گوید. مصطفی قلی خسروی اضافه کرد: در همسایگی ما و در کشور ترکیه عده ای در محلات مختلف مبادرت به ساخت خانه کرده اند که این واحدها زیر نظر دولت قیمت گذاری شده و به مستاجران داده می شود؛ در اصل زمین متعلق به دولت می باشد که به سازنده واگذار شده و او زیر نظر دولت قراردادی با مدت زمان مشخص بین ۱۰ تا ۲۰ سال با وزارتخانه و مراکز مربوطه منعقد کرده و برمبنای آن واحدها را به مستاجران اجاره داده می شود. وی اشاره کرد: این روش اجاره داری حرفه ای است و چنین صنعتی در کشور باید فعال شود و اگر منظور آقای محمودزاده، معاون وزیر از تاسیس شرکت های اجاره داری، چنین روشی باشد می توان گفت طرح خوبی است. وی اشاره کرد: البته باید توجه داشت طرح با اجرای یک پروژه بسیار متفاوت می باشد و فاصله فراوانی میان این دو وجود دارد متاسفانه مدت زمان زیادی از عمر دولت دوازدهم باقی نمانده البته امیدواریم دوستان در وزارت راه و شهرسازی بتوانند در طول این مدت نتایج طرح اجاره داری حرفه ای را مشاهده کنند.
اجاره داری حرفه ای به نفع مستاجران است قلی خسروی اشاره کرد: این طرح به طور قطع به نفع مستاجران و مردم است برای اینکه در گذشته نیز تعدادی سازنده حرفه ای واحدهای مسکونی را خودرا اجاره می دادند و الان نیز نیاز است تا با برنامه ریزی و تاسیس شرکت های اجاره داری مشکل بخش مسکن را ساماندهی نماییم. وی اشاره کرد: این طرح در صورت اجرای صحیح، بسیار عالی و مناسب می باشد و دولت بسیار زودتر از حالا می توانست وارد این مساله شود و متاسفانه حدودا ۸ سال از این مساله عقب هستیم. تاثیر تاسیس شرکت های اجاره داری در کاهش نرخ اجاره ها وی درباره تاثیر تاسیس شرکت های حرفه ای اجاره داری در تعدیل نرخ اجاره بهاء توضیح داد: اگر این طرح صورت گیرد بصورت ۱۰۰ درصد نرخ اجاره بهاء مسکن را تعدیل خواهدنمود. در کشورهای پیشرفته، مالکان جرأت ندارند املاک خودرا خالی نگه دارند اقدام مناسب دولت در ستاندن مالیات از خانه های خالی رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره موضوع مهم ثبت املاک و ستاندن مالیات از خانه های خالی بیان کرد: موضوع مالیات بر خانه های خالی از حدود ۲۰ سال پیش در مجلس مطرح و مصوب شد اما در این سال ها اجرای نشد. در دولت دوازدهم بر مساله اجرائی شدن این مصوبه پافشاری شد و الان نیز سامانه ای برای ثبت مشخصات مالکان و املاک تعریف شده و مالکان ۲ ماه فرصت برای ثبت نام در این سامانه دارند. وی افزود: اگر مالکان در این سامانه ثبت نام نکنند، مشمول جریمه و مالیات و... می شوند. نتیجه ستاندن مالیات از خانه های خالی در کشورهای پیشرفته وی توضیح داد: باید توجه داشت که در کشورهای پیشرفته و جهان اول و دوم سال هاست که برای خانه های خالی مالیات تعیین کرده و از مالکان ستاندن می کنند. قلی خسروی عنوان کرد: در آن کشورها، مالکان جرأت ندارند املاک خودرا خالی نگه دارند. حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت با ستاندن صحیح مالیات وی بیان کرد: این مصوبه مقرر است بعد از سال ها در کشور اجرائی شود و بسیار عالی است و حتی اخد مالیات از عایدات مسکن نیز می توان طرح موفق دیگری در این بخش باشد. وی ادامه داد: ستاندن مالیات از خانه ها و خودرو های لاکچری، طرح بسیار خوبی است و نشان میدهد می توان با ستاندن صحیح چنین مالیات هایی به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کرد؛ ضمن اینکه مالیات می تواند تعادل بین ثروت را در جامعه تامین کند. ۲۲۳۲۲۴

1400/01/29
21:04:10
5.0 / 5
464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان