گزارش فراز برج؛

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی

آغاز مخالفت سفارشی با مالیات بر عایدی به گزارش فراز برج در حالیکه خیلی از کارشناسان، مالیات بر عایدی سرمایه را عامل کوتاهی دست سفته بازان از بازار مسکن می دانند، اما معلوم نیست آغاز مخالفت های سازمان دهی شده با این نوع مالیات از کجا آب می خورد؟به گزارش فراز برج به نقل از مهر، نمایندگان مجلس یازدهم در ۵ خرداد ماه سال جاری کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه از ۵ بازار املاک، خودرو، سکه، ارز و سهام با تاکید بر بازار مسکن را به تصویب رساندند.
اگرچه این طرح دو شوری است و باید در کمیسیون های اقتصادی و عمران بازبینی و بررسی بیشتری شود که نشان داده است تا رسیدن به صحن علنی و تصویب جزئیات آن، راه طولانی تری در پیش است، اما با این وجود بیشتر کارشناسان اقتصادی این مصوبه را آغازی بر آخر دست درازی سوداگران و سفته بازان از بازارهای دارایی خصوصاً بازار مسکن می دانند.
عضو کمیسیون عمران مجلس: مردم نگران قانون مالیات بر عایدی مسکن نباشند
مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این حوزه معتقد است: در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه باید اذعان کرد که نباید برای اجرای این طرح عجله کرد. بلکه باید از کارشناسان و دست اندرکاران بخش های مختلف بخصوص بازار مسکن دعوت کرد تا در کمیسیون های مربوطه حضور پیدا کنند تا موارد ضروری بررسی و سپس به جزئیات و در نهایت به مرحله تصویب برسیم.
وی افزود: البته نگرانی برخی مخالفان با اجرای این طرح شاید تا حدودی بدیهی به نظر بیاید چون که به هر حال این طرح با هدف کاهش حضور سوداگران و سفته بازان تهیه شده و طرحی است که در اغلب کشورها در حال اجرا می باشد و سالهاست که این طرح برای آن کشورها خروجی مثبتی داشته است.
انبوه سازان نگران نباشند
یوسفی با تکیه بر این که باید زیرساخت های این طرح به خوبی مهیا شود و اقداماتی که کشورهای پیشرفته و موفق در اجرای این طرح داشته اند را به خوبی مطالعه نماییم اضافه کرد: این طرح به خوبی نقشه راه را مشخص کرده و مخالفتی با حضور انبوه سازان و کسانی که مبادرت به خرید و فروش مسکن که شغل آنها به حساب می آید ندارد. پس این نگرانی را باید از جامعه هدف دور کرد که این طرح به مفهوم این نیست که اگر کسی یک واحد مسکونی خریداری نموده است باید مالیات بپردازد.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این طرح در واقع مقرر است از افرادی که بیشتر از نیاز خود مبادرت به خرید و فروش مسکن می کنند مالیات دریافت کند. این طرح در آینده به نفع بازار مسکن و قیمت ها خواهد بود.
پشت مخالفان مالیات بر عایدی به چه کسانی گرم است؟
این در حالی است که برخی اعضای دولت های یازدهم و دوازدهم مشخصاً عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در زمینه مخالفان این طرح بوده و آخوندی در سال ۹۵ با نامه نگاری به علی لاریجانی رئیس مجلس دهم مانع تصویب طرح قبلی مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس و دژپسند با تعویق های پی در پی لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم و لایحه مالیات بر مجموع درآمد که مالیات بر عایدی سرمایه هم بخشی از آن بود، از تصویب این پایه مالیاتی ممانعت کرد.
اخیراً هم در ایام بعد از تصویب کلیات این لایحه، برخی رسانه های همسو با مخالفان همیشگی مالیات بر عایدی سرمایه و همینطور برخی سفته بازان و سوداگران مسکن که در گرانی های اخیر بازار مسکن و افزایش ۶۰۰ درصد آن در ۳ سال قبل به بهانه حفظ ارزش دارایی ها و تورم نقش داشته اند، بر طبل مخالفت با مصوبه مجلس می کوبند.
بهانه این مخالفت ها که مثل ۸ سال گذشته، مایه گذاشتن از «فشارهای وارده بر مردم» است، این است که مالیات بر عایدی سرمایه مقرر است از تورم موجود در کشور، مالیات ستانی کند؛ مردم نقشی در افزایش ارزش دارایی ها و واحدهای مسکونی خود ندارند و این تورم است که سبب افزایش قیمت آنها شده و حالا مجلس می خواهد از این تورم، مالیات بگیرد!
کارشناس اقتصادی مخالف مالیات بر عایدی: این مالیات باید بر سود حاصل از کار اقتصادی تعلق بگیرد
محمود اولاد کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره مالیات بر عایدی سرمایه اظهار نمود: مالیات عایدی سرمایه مالیاتی است بر سود حاصل از تغییر ارزش سرمایه که هنگام فروش سرمایه دریافت می شود تعلق می گیرد و بر انواع سهام، اوراق بهادار، فعالیت تجاری (Business)، طلا و املاک و مستغلات تعلق می گیرد.
اولاد با اشاره به اینکه مؤدیان مالیاتی در دیگر کشورهایی که این پایه مالیاتی در آنها اعمال می شود، می توانند هزینه استهلاک سرمایه را از سود محاسبه شده کسر کنند و مالیات به آن تعلق نمی گیرد، اظهار داشت: در مورد املاک و مستغلات، تغییر ارزش املاک ناشی از عواملی غیر از تورم مانند رانت موقعیتی و … مطرح است. نکته جالب تر این که اگر شما یک خانه نوساز به ارزش ۱ میلیارد تومان بخرید و مثلاً پس از ۱۰ سال به ارزش ۳ میلیارد تومان (بدون در نظر گرفتن تورم) بفروشید، تمام ۲ میلیارد تومان حاصله، سود سرمایه نیست بلکه می توانید معادل هزینه استهلاک ۱۰ ساله ساختمان را از این سود کسر کنید تا مشمول مالیات نشود.
وی تصریح کرد: فلسفه این مالیات، کماکان فلسفه مالیات بر درآمد اشخاص است؛ چطور یک فرد شاغل، نسبت به کل دستمزدش مالیات می دهد، صاحب سرمایه هم نسبت به کل عایدی (هم سود عملیاتی و هم سود پنهانی که روی ارزش سهام می آید)، باید مالیات پرداخت کند.
برخی موارد مطروحه در مصوبه «مالیات بر عایدی سرمایه»
بر اساس آنچه در طرح اعلام وصول شده و تصویب شده در صحن علنی مجلس از جانب نمایندگان آمده، املاک بر مبنای مدت تملک مشمول مالیات می شوند که در صورت نگهداری:
۱. کمتر از یک سال ۲۸ درصد، ۲. بعد از یک سال، سالانه ۲ واحد درصد نرخ کاسته می شود و ۳. دوازده سال و بیشتر، ۶ درصد.
ایرادات طرح قبلی برطرف شد
برای سایر دارایی ها شامل خودرو، ارز، سکه و سهام هم در مصوبه مجلس مالیات در نظر گرفته شده است؛ مصوبه ای که تلاش شده تا ایراد طرح قبلی مجلس که با نامه نگاری آخوندی به رئیس مجلس دهم و اعتراض وی به «یک طرفه بودن طرح مالیات بر عایدی مسکن بدون در نظر گرفتن سایر دارایی ها که امکان دارد به فرار سرمایه از بخش مسکن به سایر بازارها منجر شود»، برطرف شده است.
با رفع این ایراد، مخالفان، بهانه جویی های جدید سر داده اند که شامل تحریک انبوه سازان از یک سو و همینطور بلند کردن عَلَم «مالیات بر تورم بودن» قانون مالیات بر عایدی سرمایه از طرفی می شود.
این در حالی است که در طرح نمایندگان مجلس، واحدهای مسکونی نوساز از شمول این این پایه مالیاتی معاف هستند که بالتبع نگرانی های انبوه سازان را مرتفع می سازد.
موارد معاف و غیرمشمول مالیات بر عایدی سرمایه
بر اساس ماده ۴ طرح مالیات بر عایدی سرمایه که کلیات آن ۵ خرداد در مجلس به تصویب رسید؛ موارد زیر مشمول پرداخت مالیات مبحث این قانون نخواهد بود:
۱. نخستین نقل و انتقال املاک و حق واگذاری محل کسب که قبل از اجرای این قانون تحصیل شده اند؛ به مدت دو سال بعد از لازم الاجرا شدن این قانون
۲. انتقال آخرین واحد مسکونی تحت تملک اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال
۳. انتقال املاک نوساز مبحث ماده ۷۷ قانون مالیات های مستقیم شامل ساخته شده و ناتمام
۴. انتقال بلاعوض به والدین، همسر دائم و فرزندان و اعطای وکالت به آنها
۵. انتقال به صورت ارث یا وصیت
۶. املاک مشمول مقررات ماده (۶۸) و (۷۰) قانون مالیات های مستقیم
۷. نخستین خودرو و نخستین موتورسیکلت توسط اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال در هر دو سال شمسی
۸. اموال و دارایی های در ارتباط با اشخاص مبحث ماده (۲) قانون مالیات های مستقیم
۹. اموال و دارایی ها شامل منقول و غیر منقول که بعنوان جهیزیه با مهریه واگذار می شوند
کارشناس اقتصادی: مالیات بر عایدی سرمایه مانع رشد تورم است
سعید فتحی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تأثیری که مالیات بر عایدی سرمایه بر کنترل تورم دارد، اظهار نمود: مسکن یا هر کالای دیگری که تقاضای سوداگرانه دارد، با افزایش قیمت به علت افزایش تقاضاهای سوداگرانه مواجه می شود؛ این افزایش قیمت و به دنبال آن افزایش نقدینگی، به تورم دامن می زند؛ این رشد نقدینگی، سایر کالاها را هم تحت تاثیر قرار می دهد.
وی اضافه کرد: ازاین رو مالیات بر عایدی سرمایه نه تنها مالیات گرفتن از تورم نیست، بلکه جلوی تورم را می گیرد چون مانع انجام فعالیتهای سفته بازانه و سوداگرانه است.


منبع:

1400/03/12
23:25:39
5.0 / 5
393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان