بازار مسكن زنده شد؟

بازار مسكن زنده شد؟ فراز برج: کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند در ماه های آتی بازار مسکن از یک ثبات و آرامش نسبی به لحاظ قیمتی برخوردار شود و افزایش قیمت ها کمتر از تورم باشد.مریم فکری: بازار مسکن تکان خورد؛ این را می شود در اعداد و ارقام تازه بانک مرکزی مشاهده کرد. بر همین اساس، قیمت مسکن پس از ۲ ماه باردیگر صعودی و در خردادماه میزان معاملات آن یک ماهه ۳۰ درصد بیشتر شده است. این در شرایطی است که بنا به تحلیل کارشناسان، در این ماه بازدهی بورس و طلا تنها یک درصد بوده، ولی قیمت مسکن ۳ درصد گران شده است.
بنا به گزارش بانک مرکزی، در خردادماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۵.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۹.۶ درصد افزایش یافته؛ باآنکه این تعداد معاملات نسبت به خردادماه سال گذشته ۵۲.۷ درصد کاهش داشته است.
البته کاهش معاملات در طول یک سال قبل به نظر می آید به علت رشد ۵۶.۶ درصدی قیمت در طول یک سال بوده است؛ به صورتی که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن از ۱۸.۹ میلیون تومان در خردادماه ۹۹ به ۲۹.۶ میلیون تومان در خردادماه افزایش پیدا کرده است.
طبق آمارهای بانک مرکزی، قیمت مسکن در ماه خرداد نسبت به اردیبهشت هم رشد ۳ درصدی را تجربه کرده است؛ این در شرایطی است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک این عدد را رد می کند و می گوید: فضای بازاری که ما شاهد می باشیم، نشان داده است که قیمت ها افزایشی نبوده و بلکه کاهشی بوده است.
مصطفی قلی خسروی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید می کند: بازار مسکن هم اکنون وضعیت ریزشی را دنبال می کند و امیدوارم فضا به سمتی برود که قیمت ها کاهش پیدا کند.

بازار مسکن احیا شد؟
گزارش ها نشان داده است که در دو ماه اول سال و در اغلب ماه های سال قبل حجم معاملات مسکن زیر ۵ هزار واحد در ماه بود. به این ترتیب، با افزایش ۳۰ درصدی حجم معاملات مسکن در خردادماه، تعداد معاملات ثبت شده در این ماه به ۵ هزار و ۱۰۰ فقره رسیده که این تعداد، معادل کف رکودی همیشگی بازار مسکن می باشد و تحلیل ها از آن حکایت می کند که بازار مسکن از وضعیت زیر صفر خارج شده و به نزدیکی وضعیت صفر رسیده است.
بر همین اساس، این سوال مطرح است که آیا افزایش ۳۰ درصدی معاملات مسکن، می تواند نشان دهنده احیای بازار مسکن و خروج از رکود باشد؟ مهدی سلطان محمدی، کارشناس اقتصاد مسکن در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در این خصوص می گوید: گزارش های ماهانه بخش مسکن چندان قابل اتکا نیستند. به صورت معمول برای اینکه تصویر بهتری از بازار مسکن داشته باشیم، باید بازار را در بازه ۳ ماهه بررسی نماییم، چونکه در مقاطع ماهانه بنا به دلایلی امکان دارد نویزهایی در قیمت ها ظاهر شود؛ بخصوص وقتی درباره ماه های اول سال صحبت می نماییم.
وی توضیح می دهد: ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری حدودا بازار در حالت نیمه تعطیل قرار داشت؛ چه به لحاظ فصلی و بهار حجم معاملات پایین بود و چه به لحاظ ابهام سیاسی و اقتصادی که به علت برجام و انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت و چه به علت کرونا که تعاملات بازار مسکن کاهش یافت؛ چونکه خیلی از بنگاه ها تعطیل بودند.
این کارشناس اقتصاد مسکن متذکر می شود: بر این اساس، نه آمار فروردین و اردیبهشت که حکایت از کاهش قیمت مسکن می کرد، قابل اتکا بودند و نه آمار خرداد که حکایت از افزایش معاملات و قیمت ها دارد. ازاین رو آنچه که ما در آمارهای خردادماه شاهد می باشیم، شاید جبران خطاهای آمارهای فروردین و اردیبهشت باشد.
بیشتر بخوانید: پرداخت وام ۱۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن «فرزندآوری» چه شد؟
نزول نرخ سود در سه بازار /کاهش نرخ سود وام مسکن میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در مرز ۳۰میلیون تومان
ثبات نسبی در بازار
سلطان محمدی عنوان می کند: اگر بخواهیم مجموع سه ماه گذشته بازار مسکن را بررسی نماییم، بازار فعلاً در یک ثبات نسبی به سر می برد و حجم معاملات هم در مقایسه با سالهای قبل بسیار پایین است.
وی درباره رکود بازار مسکن می گوید: فعلاً ما هیچ قضاوتی در این خصوص برپایه داده های بانک مرکزی نمی توانیم کنیم؛ مگر حدس های دیگری بزنیم. ولی نه حجم معاملات و قیمت ها و نه حجم ساخت وساز تغییر قابل توجهی داشته است، ازاین رو از هر منظری بخواهیم نگاه نماییم، فعلاً قضاوتی درباره رکود یا رونق برپایه این داده ها نمی توانیم داشته باشیم.
پیش بینی بازار مسکن
این کارشناس اقتصاد مسکن درباره فضای بازار مسکن در ماههای آینده تصریح می کند: پیشبینی در مسایل اجتماعی و انسانی با پیشبینی در مسایل طبیعی حدودا متفاوت می باشد، چونکه متغیری تحت عنوان انسان و سیاست گذاری های آن وارد داستان می شود.
سلطان محمدی توضیح می دهد: اینکه چه اتفاقی می افتد، به این بستگی دارد که چه تصمیماتی در مورد اقتصاد در ماه های آتی خواهیم گرفت. متاسفانه سیاست های اقتصادی کاملا مبهم است، یعنی هنوز نمی دانیم دولت جدید چه سیاست هایی را به صورت مشخص اتخاذ خواهد کرد؛ البته اهدافی اعلام شده، ولی برنامه ها و سیاست هایی که اقتصاد را به سمت رونق ببرد، به صورت روشن اعلام نشده است.
وی با بیان اینکه باید صبر نماییم و ببینیم سیاست ها به چه سمتی خواهد رفت، می گوید: اگر همین روند فعلی بخواهد تداوم داشته باشد که تورم بالای ۴۰ تا ۵۰ درصدی باشد، استقراض از بانک مرکزی تداوم داشته باشد و گشایشی در برجام حاصل نشود، به صورت طبیعی با تورم نسبتا بالایی روبه رو خواهیم بود و خواه ناخواه بخش مسکن از این تورم متاثر خواهد شد.
این کارشناس اقتصاد مسکن می افزاید: اگر تصمیم بگیریم با یک سیاست گذاری جدیدی وارد شویم و کسری بودجه را کاهش دهیم و سیاست انقباضی در مصارف در پیش بگیریم و منابع درآمدی بیشتری از راه برجام به دست آید، می توانیم امیدوار باشیم که فشارهای تورمی کاهش پیدا کند و بخش مسکن هم آرامش بیشتری خواهد داشت.
سلطان محمدی متذکر می شود: در کل اما در فضای بازار مسکن نه انتظار افزایش قیمت شدید مسکن مانند آنچه که در دو سه سال قبل شاهد بودیم، اتفاق خواهد افتاد و نه ریزش قیمت ها و سقوط که واقع بینانه نیست. ما پیشبینی می نماییم که بازار از یک ثبات و آرامش نسبی به لحاظ قیمتی برخوردار شود و افزایشی را بازار تجربه کند؛ اما به احتمال زیاد کمتر از تورم خواهد بود.
۲۲۳۲۲۵


منبع:

1400/04/09
10:23:57
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان