چند هزار مسكن مهر در مراحل پایانی ساخت هستند؟

چند هزار مسكن مهر در مراحل پایانی ساخت هستند؟ به گزارش فراز برج ایرنا نوشت: با ساخت دو سوم مسکن مهر در دولت تدبیر و امید که معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است، حالا فقط ۵۰ هزار واحد در مراحل پایانی ساخت قرار دارد که با تکمیل آنها در ماه های آتی، قطار مسکن مهر به ایستگاه پایانی می رسد.


مسکن مهر که با هدف خانه دار شدن جمعیت میلیونی ثبت نام کنندگان شروع شد و سه دوره ریاست جمهوری را به خود دید، حالا دیگر قرار نیست به دولت بعدی انتقال داده شود و با تکمیل و تحویل بیشتر از دو سوم آن در دولت تدبیر و امید، پرونده آن برای همیشه بسته خواهد شد. «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی در هفته ای که گذشت در مراسم افتتاح بخشی از مسکن ملی و مهر، در گزارشی که به رئیس جمهوری عرضه می داد، اعلام نمود که «مسکن مهر به دولت سیزدهم انتقال پیدا نخواهد کرد» موضوعی که اشاره به تلاش هشت ساله دولت برای تکمیل این طرح داشت. حدود ۱۳ سال پیش طرح مسکن مهر برای خانه دار شدن حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر تصویب و ساخت واحدهای مسکونی آغاز شد، اما در نهایت با گذشت ۴ سال از شروع پروژه فقط ۷۷۰ هزار واحد آن در دولت دهم تحویل مردم داده شد. دولت یازدهم مجبور بود ضمن تکمیل وعده ساخت خانه های مهر برای واحدهای تحویل داده شده هم شرایط سکونت را فراهم آورد. به قول رئیس جمهوری بر همین مبنا دولت یازدهم «مسوولیت سنگینی را بر دوش داشت تا تسهیلات مسکن را برای مردم فراهم آورد.» حسن روحانی چند روز پیش اعلام نمود: «وقتی کار دولت دوازدهم را شروع کردیم، تعهدی که دولت قبل انجام داده بود را ناچار بودیم انجام دهیم که یک سوم آن تعهد انجام شده بود و دو سوم آن باقی ماند.» وی ضمن اشاره به تعهد دولت برای ساخت ۲ میلیون و سیصد هزار واحد مسکن مهر، اظهار نمود: «۷۷۰ هزار واحد در دولت دهم تکمیل شد که در بخش خدمات ناقص بود. کار بسیار سختی بود که بتوانیم در محله های مسکونی این تعهد را تکمیل نماییم و خدمات آن که برق، گاز، جاده، مدرسه و سایر خدماتی که به منظور زندگی روزمره مردم نیاز است را به انجام برسانیم.»
پیگیری خبرنگار اقتصادی از جزئیات پروژهای مسکن مهر در محلات هدف حاکی از این است که دولت تدبیر و امید یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر را در این دو سال تکمیل کرده و برای ۷۷۰ هزار واحد مسکونی خدمات روبنایی و زیربنایی از قبیل برق، آب، مدرسه، مسجد کلانتری و... ساخته است. آن طور که مشخص است حالا ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر از کل تعهد ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد باقی مانده است. با تحویل ۷۷۰ هزار واحد در دولت دهم و یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد در دولت تدبیر و امید، تعداد باقی مانده مسکن مهر که در مراحل پایانی کار است به حدود ۱۰۰ هزار واحد می رسد و مدیریت پروژه به وزیر راه و شهرسازی قول داده است تا آخر شهریورماه واحدهای باقی مانده مسکن مهر تکمیل شود. از واحدهای باقی مانده حدود ۵۰ هزار واحد، مشکل حقوقی- قضایی دارد یا بعنوان مسکن مهر بدون متقاضی شناخته می شود و ۵۰ هزار واحد مسکن مهر در مراحل پایانی ساخت قرار دارد که تا آخر شهریور ۱۴۰۰ تکمیل و به متقاضیان تحویل داده می شود. این واحدها حالا در مراحل ساخت نهایی و تمکیل خدمات روبنایی قرار دارند تا امکان سکونت در آنها فراهم گردد. بر مبنای اعلام وزارت راه و شهرسازی، مسکن مهر از دو محل تسهیلات بانکی و آورده مردم تأمین مالی شد که ۵۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن توسط بانکهای عامل و همین رقم بعنوان آورده مردمی به پروژه ها تزریق شد و در مجموع ۱۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه مسکن مهر بود که این رقم بدون محاسبه اراضی دولتی است که به صورت مجانی برای ساخت خانه های مهر لحاظ شد. 223227


منبع:

1400/04/25
21:28:50
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان