نرخ بیكاری در بهار به ۸ و هشت دهم درصد رسید

نرخ بیكاری در بهار به ۸ و هشت دهم درصد رسید فراز برج: مرکز آمار ایران در تازه ترین گزارش خود نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۱۴۰۰ را منتشر نموده است؛ گزارشی که برمبنای آن نرخ بیکاری در بهار سال جاری به 8.8 درصد رسیده است.


مرکز آمار ایران از کاهش نرخ بیکاری به ۸.۸ درصد در بهار امسال آگاهی داد. به گزارش فراز برج به نقل از خبر آنلاین، مرکز آمار ایران نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۱۴۰۰ را منتشر نمود. بر طبق این گزارش، در بهار امسال در مقایسه با فصل مشابه سال قبل، بیش از ۴۹۹ هزار نفر به جمعیت فعال از نظر اقتصادی (شاغل و بیکار) افزوده شده است. این میزان در فاصله بهار ۱۳۹۸ نسبت به بهار ۱۳۹۹ کاهشی معادل یک و نیم میلیون نفر داشته است. با وجود این، جمعیت فعال ۲۵ میلیون و ۹۶۷ هزار نفری در بهار امسال، همچنان نسبت به جمعیت فعال ۲۷ میلیون و ۴۶۰ هزار نفری بهار ۱۳۹۸ از فاصله قابل توجهی برخوردارست.
کاهش ۱ درصدی نرخ بیکاری نسبت به بهار سال گذشته بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۸، ۸ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹)، یک درصد کاهش یافته است.

در بهار ۱۴۰۰، به میزان ۴۱، ۴ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹) ۰.۴ درصد بالا رفته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۶۷۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۷۱۳ هزار نفر افزایش داشته است. بیشترین سهم اشتغال با ۴۸، ۸ درصد از کل شاغلین به بخش خدمات رسید بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در بهار ۱۴۰۰، بخش خدمات با ۴۸، ۸ درصد بیش­ ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳، ۲ درصد و کشاورزی با ۱۷.۹ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۲، ۱ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۴۰۰ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹) ۲.۴ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز نشان میدهد که در بهار ۱۴۰۰، ۱۵، ۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به بهار ۱۳۹۹، به میزان ۱.۱ درصد کاهش یافته است. بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که در بهار ۱۴۰۰، ۹، ۸ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالیست که ۳۶.۴ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش تر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند. ۲۲۳۲۲۹


منبع:

1400/04/26
15:04:58
5.0 / 5
216
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فرازبرج

farazborj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراز برج محفوظ است

فراز برج

ساخت و ساز برج و ساختمان